نحوه تمیز کردن کرکره های فلزی و چوبی
شستشوی پرده کرکره چوبی و فلزی

پرده های کرکره افقی از قدیم به عنوان جزء جدایی ناپذیر پنجره های منازل مسکونی و اماکن اداری و تجاری بشمار می آمده است ، اما این پرده ها در زمان های مختلف بستگی به شرایط محیطی نیاز به شستشو دارند. در این مقاله قصد داریم نحوه شستشوی پرده کرکره فلزی و چوبی را آموزش دهیم.

فهرست مطالب

1- شستشوی پرده کرکره فلزی

در حالیکه پرده های کرکره فلزی بسیار پرکاربرد هستند اما مانند هر سطح دیگری با گذشت زمان گرد و غبار را به خود جذب می کنند و شما تنها با اختصاص دادن چند دقیقه در ماه می توانید همیشه آنها را تمیز و سالم نگه دارید.

تمیز کردن پرده کرکره فلزی به صورت آویزان

ابتدا بررسی کنید آیا پرده های آلومینیومی شما دارای لکه های چسبنده هستند یا نه ، در صورتی که این لکه ها را مشاهده کردید به آرامی با مواد شوینده ملایم مثل شیشه پاک کن و یا صابون و به کمک حوله آنها را تمیز کنید.

تمیز کردن کرکره فلزی با صابون و مواد شوینده

در مرحله بعد تیغه های کرکره را ببندید به گونه ای که نور از آن عبور نمیکند ، سپس تک تک تیغه ها با دستمال نرم و رطوبت پاک کنید ، سپس تیغه های پرده را تغییر جهت داده و طرف دیگر را نیز به همین شکل تمیز کنید.

همچنین شما می توانید از جارو برقی برای تمیز کردن این محصولات استفاده کنید تا در وقت هم صرفه جویی شود . اما بسیار مهم است که از برس های نرم مخصوص تمیز کردن لوازم خانگی استفاده کنید در غیر این صورت ممکن است تیغه ها دچار شکستگی شوند. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که حتما مکش جارو برقی را در سطح پایین تر قرار دهید و قبل از شروع به تمیز کردن ، حتما آن را تست کنید.

پاک کردن کرکره فلزی با جارو برقی

بعد از نصب برس مخصوص به جارو برقی ، کرکره های فلزی را به حالت بسته قرار داده و از بالا به سمت پایین دو طرف را جارو بکشید.

باز کردن پرده و شستشوی کامل کرکره فلزی

در صورتی که کثیفی به گونه ای است که با جارو و دستمال پاک نمی شود، می توانید کرکره فلزی را باز کرده و به طور کامل شستشو را انجام دهید. می توانید پرده را هم در فضای بیرون مانند حیاط و هم در داخل حمام خانه بشویید.

ابتدا یک حوله یا پارچه نرم روی زمین پهن کنید ، این کار باعث جلوگیری از خراشیدگی و آسیب دیدن تیغه ها می شود . کرکره را به آرامی روی حوله قرار دهید سپس یک سطل آب گرم و مواد شوینده پر کنید. با برس نرم یا اسفنج تمام تیغه ها را به آرامی تمیز کنید و در آخر آن را آبکشی نمایید . برای لکه های چسبنده شاید لازم باشد چندین بار این کار را تکرار کنید.

و در انتها آن را کنار دیوار قرار داده تا به آرامی خشک شود. همچنین برای تسریع در روند خشک شدن می توانید از سشوار در حالت سرد استفاده کنید.

بیشتر بدانیم : آموزش شست و شوی پرده های زبرا و شید رول

2- تمیز کردن کرکره چوبی

کرکره چوبی باعث ایجاد محیطی گرم و جذاب در منزل می شود ، اما برای حفظ زیبایی به تمیز کردن مرتب نیاز دارد. مانند سایر محصولات چوبی رطوبت بیش از حد می تواند برای پرده شما مضر باشد و باعث باد کردن و ایجاد انحنا در تیغه های آن شود، بنابر این توصیه می کنیم از استفاده آب و هر گونه مواد تمیز کننده خودداری کنید.

از پارچه های تمیز و نخی جهت پاک کردن گرد و غبار استفاده کنید. تیغه ها را در یک جهت ببندید و با یک دستمال خشک پارچه ای آن را از بالا به پایین پاک کنید و سپس تیغه را برگردانده و طرف دیگر را تمیز کنید

برای شستشوی کرکره چوبی از آب استفاده نکنید

در صورت وجود لکه هایی که به راحتی پاک نمی شوند می توانید از دستمال مرطوب جهت شستشوی پرده کرکره استفاده کنید ، اما به یاد داشته باشید که خیلی محکم و سفت روی پرده نکشید و یا تحت هیچ شرایطی از پاک کننده و الکل استفاده نکنید ، این عوامل باعث می شود تاثیر منفی در ظاهر کرکره بگذارد. پس از استفاده از دستمال مرطوب ، با یک دستمال نخی آن را خشک کنید