کدام انتخاب مناسب تر است؟ نصب پرده به صورت کوتاه یا بلند؟
کدام انتخاب مناسب تر است؟ نصب پرده به صورت کوتاه یا بلند؟

هنگام چیدمان یا طراحی ظاهر اتاق خواب، پرده ها می‌توانند نقش مهمی ایفا کنند. انتخاب های زیادی برای انواع سبک ها، متریال ها، مدل ها و سلیقه ها وجود دارد. اما یکی از مهمترین سوالاتی که ذهن صاحبان خانه و همچنین طراحان دکوراسیون را درگیر خود کرده، انتخاب پرده برای اتاق خواب بین اندازه کوتاه و یا بلند است.

یک اصل کلی و نانوشته در مورد پرده ها وجود دارد؛ “بهتر است تا سطح زمین ادامه داشته باشد”. این قضیه در مورد پرده های پذیرایی اکثرا رعایت می‌شود، اما در مورد اتاق خواب چطور؟

به طور کلی در اتاق خواب هم پرده بلند شرایط بهتری نسبت به نوع کوتاه دارد، مگر اینکه وسیله و یا شرایطی مانع از اینکار شود. به طور مثال قسمتی از تخت خواب، میز توالت و یا شوفاژ در زیر پنجره قرار دارد و امکان استفاده از پرده قدی مهیا نیست.

سوالی هایی که اینجا پیش می‌آید این ها هستند: اگر به هر دلیلی پرده به صورت قدی و بلند نباشد، آیا در ظاهر اتاق تاثیر منفی می‌گذارد؟ چه استثناهایی برای این قانون وجود دارد؟ آیا باید همه آنها با هم از نظر قدی هماهنگ باشد؟ پاسخ همه این سوالات را می‌توانید با خواندن این مقاله بدست بیاورد. پس این مطلب را از دست ندهید:

طول و ارتفاع پرده اتاق خواب، کوتاه یا بلند؟

همانطور که اشاره کردیم بهترین و مناسب ترین کار این است که پرده های اتاق خواب و یا سایر مناطق منزل به زمین برسند. اگر پرده شما بلند باشد، از نظر بصری می‌تواند به زیباتر نشان دادن اتاق شما کمک کند. همچنین دیوارهای شما را نسبت به نصب پرده کوتاه، بلند تر از آن چیزی که هست نشان خواهد داد.

پرده های بلند چقدر باید نسبت به سطح زمین فاصله داشته باشند؟

به طور کل سه نوع اندازه برای آویزان کردن پرده تا سطح زمین وجود دارد که به آنها خواهیم پرداخت:

1. پرده ها در حالت قدی چقدر باید نسبت به سطح زمین فاصله داشته باشند؟

معمولا پرده ها را طوری نصب می‌کنند که تا کف و یا نزدیکای زمین میرسد. فاصله بین کف زمین و پایین پرده می‌تواند یکی از چند گزینه زیر باشد:

  • مورد اول به نوع شناور معروف است و به پرده هایی گفته می‌شود که بلندی آن تا حدود 4 الی 5 سانتی متر با زمین فاصله داشته باشد. این نوع نصب بیشتر برای مناطق پر رفت و آمد ایده آل است، زیرا مقداری کوتاه تر از سطح زمین است و همین دلیل باعث می‌شود به راحتی زیر آن را جارو بکشید و تمیز نمایید.
  • در نوع دوم پرده ها دقیقا به زمین می‌رسند، نه بلند تر و نه کوتاه تر، دقیقا مماس با سطح زمین. این مدل از آویزان کردن نیازمند دقت بسیار زیادی است. این دقت هم اندازه گیری باید رعایت شود، هم در دوخت و هم در نصب.
  • مورد سوم پرده هایی هستند که بلندی آن به قدی است که روی زمین کشیده می‌شود. این مدل یکجورایی می‌تواند ظاهری غیر رسمی به اتاق شما بدهد. البته معایبی هم دارد، از جمله نشستن گرد و غبار و همچنین گیر کرده به دست و پا، بخصوص برای کودکان.
دعوت به اقدام خرید پرده پانچ

2. چه زمانی می‌توانیم از پرده های کوتاه استفاده کنیم؟

مانند بسیاری از سبک های طراحی دکوراسیون داخلی، پرده ها هم استثنا دارند. در حالی که توصیه می‌شود بلند و به صورت قدی باشد، اما در دو حالت و موقعیت می‌توان از مدل های کوتاه نیز استفاده کرد:

  • زمانی که بلند بودن پرده از نظر بهداشتی ناخوشایند است. مانند وقتی که پنجره در کنار سرویس بهداشتی اتاق خواب مستر قرار دارد. در نتیجه قدی بودن آن ممکن است باعث کثیف شدن و خیس شدن این محصول شود.
  • مورد دوم زمانی است که پرده های شما به هیچ عنوان نمی‌توانند به سطح زمین برسند. مانند وقتی که شی یا وسیله ای در زیر پنجره قرار دارد و امکان بلند بودن و قدی بودن آن مهیا نیست.

در هر دو این حالات پرده شما می‌توانند هم تا لبه پنجره امتدا پیدا کند و هم حدود 2 الی 3 سانت پایین لبه پنجره. دقت کنید که خیلی پرده های خود را کوتاه در نظر نگیرید که نتواند کل پنجره شما را پوشش دهد و ظاهری نامرتب به وجود بیاورد.

منتقدان این نوع نصب، دو ایراد بزرگ بر روی آن گذاشته اند. اول اینکه پرده کوتاه باعث می‌شود دیوار اتاق شما، کوچک تر از حد معمول به نظر برسد. مورد دوم قدیمی و دمده بودن این سبک است.

چه زمانی می‌توانیم از پرده های کوتاه استفاده کنیم؟

3. آیا نصب پرده بلند دیوار شما را بلند از آنچه که هست نشان می‌دهد؟

بله این قضیه کامل اثبات شده است و پرده هایی که به صورت قدی آویزان می‌شوند، نسبت به مدل هایی که ارتفاع کمتری دارند، دیوار اتاق شما را بلند تر نشان خواهند داد. البته برای این که دیوارها بلند تر و کشیده تر به نظر برسد چند راهکار دیگر هم وجود دارد که بهتر است آنها را رعایت کنید:

  • سعی کنید از پارچه هایی با خطوط عمودی استفاده کنید.
  • میل های نصب خود را تا جایی که ممکن است به سقف نزدیک کنید.
  • رنگ پرده های خود را کمی روشن تر از رنگ دیوارها انتخاب کنید.

چگونه می‌توانید ارتفاع پرده های خود را اصلاح کنیم؟

اگر پرده های شما به هر دلیلی درست آویزان نشده اند و چند سانتی متری کوتاه و یا بلند هستند، می‌توانید با راهکارهایی ساده آن را اصلاح کنید.

در صورتی که پرده های شما کمی کوتاه است، تنها چیزی که نیاز دارید این است که در صورت امکان میله های نصب خود را کمی پایین تر به دیوار متصل کنید. در این صورت این پوشش های پنجره قادر خواهد بود چند سانتی متری پایین تر بیاید.

اما اگر پرده شما کمی بیش از حد بلند بود و نیاز دارید که آن را کوتاه تر کنید، راه اولی که به ذهنتان می‌رسد بریدن و خیاطی آن است. می‌توانید این کار را بدون نیاز به چرخ خیاطی انجام دهید. برای این منظور ابتدا پرده های خود راشسته و آویزان کنید. سپس به میزان دلخواه آن را تا بزنید و مقدار تا شده را به وسیله زانفیکس (نوعی لایی چسب) و اتو به مقدار دلخواه در بیاورید.


همچنین برای اطلاع بیشترمی‌توانید به مقاله نحوه کوتاه کردن پرده بدون نیاز به خیاطی مراجعه کنید.


خلاصه مقاله

پرده اتاق خواب بهتر است تا نزدیک های سطح زمین بلند باشد. از مدل کوتاه معمولا زمانی استفاده می‌شود که وسایلی مانند رادیاتور، تخت خواب و یا هر شی دیگری در زیر پنجره قرار دارد. علاوه بر این مدلهای قدی از نظر زیبایی شناسی خیلی نتیجه بهتری دارند و دیوارهای شما را می‌توانند کشیده تر از آن چیزی که هست، نشان دهند.


شاید به خواندن این مقالات نیز علاقه مند باشید: