پرده مناسب برای پنجره هایی که روی شوفاژ قرار دارند
آیا می دانید پرده بالای رادیاتور باید چه ویژگی ای داشته باشد؟!

یکی از دغدغه های صاحبان برخی منازل، انتخاب پرده بالای رادیاتور قرار دارند. انتخاب درست این نوع پرده ممکن است شما را دچار چالش کند، این که پرده پارچه ای کوتاه بزنید یا بلند یا اینکه از پرده های کرکره ای و زبرا استفاده کنید؟! در این مقاله میخواهیم به برخی از پوشش های مرسوم برای پنجره های بالای رادیاتور بپردازیم:

  • پرده های پارچه ای کوتاه

یک گزینه خیلی معمول که اکثرا استفاده می کنند و برخی حتی به ناچار این کار را انجام می دهند، استفاده از پرده های پارچه ای تا روی رادیاتور می باشد. به طور کلی قانون نا نوشته ای در مورد پرده های پارچه ای وجود دارد که هر چه پرده بلند تر و نزدیک زمین باشد ایستایی بهتری دارد مگر اینکه از پوششی زیبا برای رادیاتورهای خود استفاده کنید که مجبور باشید پرده بالای رادیاتور روی آن را نپوشاند!

پرده زبرا برای پنجره های روی شوفاژ

  • کرکره ها و پرده های رولی

مورد اول استفاده از پرده های رولی و غلطکی مانند شید و زبرا می باشد. این پرده ها را می توان تا روی رادیاتور ادامه داد و از نظر ظاهری نیز مشکلی پیش نمی آید . فقط نکته ای که در مورد پرده های زبرا بر روی رادیاتور در نظر گرفت این است که اندازه ارتفاع به گونه ای گرفته شود که هنگام بسته شدن پارچه ها همپوشانی داشته باشد و به طور کامل بسته شود.

در مورد کرکره ها هم با توجه به اینکه بالای شوفاژ گرما ایجاد می شود و کرکره های چوبی نسبت به گرما و حرارت حساس هستند طبیعتا از این مدل پرده نمی توان استفاده کرد ، اما کرکره های فلزی برای این مکان میتواند مناسب باشد چون این پرده ها نسبت به گرما و رطوبت مقاوم هستند.

تنها ایرادی که خیلی ها به این سبک وارد می کنند این است که این مدلها بیشتر برای اتاق خواب و آشپزخانه استفاده میشود و اگر رادیاتور شما در پذیرایی باشد شاید چندان این سبک پرده باب میل صاحبان منازل نباشد

پرده های پارچه ای برای پنجره بالای رادیاتور

  • پرده های پارچه ای بلند برای بالای رادیاتور

شما به راحتی می توانید از پرده های پارچه ای بلند استفاده کنید و اصلا نگران این که گرمای شوفاژ ممکن است به پرده آسیب برساند نباشید چون این اتفاق نخواهد افتاد، اما نکته ای که باید رعایت بشه این است که پرده به شوفاژ و رادیاتور شما گیر نکند برای اینکه اگر میخواهید پرده را به سقف بزنید کمی جلوتر نصب و اگر میخواهید به دیوار بزنید باید از پایه های دیواری بلند استفاده کند.

در صورتی که رادیاتور و شوفاژ شما نمای زیبایی دارد مثلا از رو شوفاژی استفاده کردید و یا به هر نحوی نمی خواهید روی شوفاژ شما کامل پوشانده شود ، می توانید از پرده های پارچه ای به گونه ای استفاده کند که در دو طرف پنجره به شکل ثابت قرار گیرد و روی شوفاژ را نپوشاند ( مانند عکس بالا ) در این صورت ممکن است حریم خصوصی شما دچار مشکل شود، برای حل این مشکل می توانید از پرده های پشت پنجره ای یا پلیسه استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: چه زمانی آویزان کردن پرده از سقف توصیه می شود؟!