آموزش کوتاه کردن قد پرده پانچ بدون نیاز به خیاطی
آموزش کوتاه کردن قد پرده بدون نیاز به خیاطی در 6 مرحله!

تو دنیای امروز همه چیز حاضر و آماده شده. با گوشی همراهت هر چیزی بخوای سفارش میدی، همان موقع به دستت میرسه یا نهایتا 2 الی 3 روز بعد. حتی نان سنگک و بربری هم میتونی با گوشی هوشمندت سفارش بدی!! این قضیه فقط مخصوص مواد غذایی نیست، تمامی کالاها و لوازم مورد نیاز خودت رو میتونی بدون مراجعه به فروشگاه درب منزل دریافت کنی از جمله پرده! در سال های اخیر پدیده ای در صنعت پرده رواج پیدا کرده به اسم پرده آماده. یعنی پرده ای با عرض و ارتفاع ثابت و آماده ارسال. اما نکته ای که این نوع از پرده دارد این است که شما محصولی را که سفارش می‌دهید، معمولا ارتفاع و قد بلندتری نسبت به ارتفاع پنجره شما دارد. خوب اینجا یک مشکل پیش می آید. اینکه کوتاه کردن پرده را چه کسی انجام دهد؟ مخصوصا اگر چرخ خیاطی نداشته باشی یا اصلا آشنا به هنر خیاطی نباشی.

پرده جزو صنعت منسوجات به حساب می آید، یعنی دوخت و دوز. حالا ما پرده ای سفارش دادیم و این پرده با ارتفاع پنجره ما همخوانی ندارد چکار باید بکنیم؟ یک راه حل این است که بسپاریمش به خیاط محل تا برامون کوتاه کند. یا اینکه بین آشنا و در و همسایه بگردیم ببینیم چه کسی چرخ خیاطی داره تا این کار را برامون انجام بده. اما راه حل دیگری هم وجود دارد که شما بدون چرخ خیاطی و با چند وسیله ساده ای که در هر منزلی پیدا میشه، بدون دوخت و دوز خودتان این کار را انجام دهید. در ادامه این مقاله به طور کامل توضیح خواهم داد. به شما قول میدهم اگر این متن را بخوانید و تمام مراحل گفته شده را به خوبی رعایت کنید، به راحتی میتوانید پرده منزل خود را با سرعت زیاد کوتاه کنید.

 

سایز مناسب برای پرده پانچ

لوازم مورد نیاز برای کوتاه کردن پرده بدون نیاز به خیاطی

قبل از هر چیز باید وسایل و لوازمی که برای کوتاه کردن پرده نیاز دارید آماده کنید تا وسط کار لنگ نمانید. البته وسایل زیادی لازم نیست و اکثر آن ها در هر منزلی یافت می‌شود. این وسایل در لیست زیر آورده شده است:

  • پرده خریداری شده
  • اتو بخار
  • میز اتو
  • قیچی
  • گیره پلاستیکی
  • زانفیکس

لازمه یک توضیح کوچک در مورد زانفیکس بدم. زانفیکس ها نوعی لایی چسب هستند که در صنعت خیاطی به جای پسدوزی پارچه ها استفاده می‌شوند. معمولا 2 نوع دارد. نوع کاغذی که ظاهری نازک تر دارد و برای پارچه های لطیف مثل حریر مناسب است. و نوع مشبک که مقداری ضخیم تر است و پیشنهاد میشود برای کوتاه کردن پرده هایی مثل مخمل و کتان از این مدل استفاده شود.

مراحل کوتاه کردن پرده پانچ

1- اول از همه باید پرده ها را نصب کنید تا مقدار دقیقی که باید کوتاه کنید مشخص بشه. قبل از نصب حتما توجه کنید که کف زمین تمیز باشد، چون اگر کف تمیز نباشد و پرده را کثیف کند، وقتی شما اتو را روی پرده کثیف قرار دهید، این کثیفی حالت چرک مرد پیدا میکنه و ممکن است دیگه پاک نشود.

2- آن مقدار از پرده که اضافه است تا زده و با گیره پلاستیکی در همان وضعیت نگه دارید. دقیقا مثل زمانی که شلوار میخرید و خیاط برای اندازه زدن، دمپا شلوار ما را تا میزند. از گیره برای هر دو طرف پرده استفاده کنید.

 

بیشتر بخوانید: آموزش نصب پرده پانچ بصورت گام به گام و تصویری و محاسبه پارچه مورد نیاز

 

 

3- مرحله سوم کوتاه کردن قد پرده نوبت به اتوکاری میرسه. پرده را به طور کامل از میل پرده جدا کنید و بر روی میز اتو پهن کنید. کاملا صاف، به طوریکه خط اتو واضح و معلوم باشد. سرتاسر پرده را در قسمت خط تا به طور کامل با اتو بخار، اتو بزنید.

 

 

4- بعد از اتو کاری بهتر است برای اینکه پرده موقع نصب ایستایی بهتری داشته باشد، مقدار اضافی را با قیچی ببرید. مقدار پارچه ای که به پشت پرده تا می‌شود حدود 10 سانت مقدار مناسبی است.

 

 

5- در ادامه زانفیکس را که برای اینکار در نظر گرفتید، میان پرده و لایه پشتی قرار داده و روی آن اتو بزنید. این کار باعث می شود 2 قسمت به خوبی به هم بچسبند، دقیقا همان کاری که چرخ خیاطی انجام می‌دهد.

 

 

6- در انتها پرده را مجددا نصب کنید. اگر اندازه را درست گرفته و مراحل را به درستی انجام داده باشید، پرده هنگام نصب دقیقا مناسب پنجره شما خواهد بود.

 

شاید به خواندن این مطالب نیز علاقه مند باشید:

آموزش اندازه گیری پرده پلیسه با تصاویر و ویدیو

آموزش دوخت پرده پانچ با تصاویر

مزایا و معایب پرده مخمل به عنوان یک پرده لوکس