پرده شید را بدون قاب خریداری کنیم یا قابدار ؟
پرده شید را بدون قاب خریداری کنیم یا قابدار ؟

چند روز پیش در دفتر کارم نشسته بودم، شخصی تماس گرفت و نیاز به مشاوره برای خرید پرده داشت. انتخاب ایشان پرده شید بود. اما روی پرده شید بدون قاب تاکید داشت. دیدم دلایل جالب خاص خودش را هم برای این انتخاب دارد اما به همراه اندکی شک و تردید. به همین دلیل من تصمیم گرفتم متنی راجع به این موضوع بنویسم تا اگر شخص دیگری سوالی در همین ارتباط داشت پاسخ اش را بتواند با مطالعه این مقاله بدست بیاورد.

امروزه کمتر کسی پیدا می‌شود اطلاعاتی راجع به پرده شید نداشته باشد. دنیا رو به مدرن شدن پیش می‌رود و در نتیجه تجهیزات و ملزومات زندگی از جمله دکوراسیون منازل نیز باید امروزی باشند. پرده های شید رول به جهت ظاهری ساده و مینیمال به عنوان یکی از مدرن ترین پوشش های پنجره به شمار می‌آیند. بدیهی است که این محصول نیز مانند سایر محصولات در بازار دارای تنوع زیادی است. اما اکثر مشتریان زمان انتخاب تنها به رنگ پارچه، طرح و جنس آن نگاه می‌کنند. آیا کسی به جزئیات، و ملزومات جانبی این محصول اهمیت میدهد؟!

پرده شید قاب دار

قاب یا پوشش شید چیست و چه کاربردی دارد؟

پرده شید علاوه بر پارچه تجهیزات دیگری نیز دارد. از زنجیر (یا موتور برای پرده های ریموتی) گرفته تا وزنه های سنگین کننده پایین شید و در انتها قاب پرده. اصلا قاب پرده چیست؟ چه کاربردی دارد و آیا امکان دارد پرده شید بدون قاب پرده مونتاژ شود؟

هنگامی که پرده را بالا می‌دهید، پارچه دور یک لوله آلومینیومی جمع می‌شود تا شما براحتی بتوانید از نور استفاده کنید و یا به پنجره دسترسی داشته باشید. این جاست که نقش قاب پرده نمایان خواهد شد. اولین وظیفه قاب، پوشاندن روی لوله است تا نمایان نباشد. وظیفه دومش هم این است که به وسیله بست ها و پایه های مخصوص که روی آن قرار می‌گیرد، پرده به سقف یا دیوار پیچ شود.

مشتری عزیزی که به من زنگ زده بود خیلی تاکید داشت پرده شید که می‌خواهد سفارش دهد حتما بدون قاب باشد. هر چه دلیل این اصرار را پرسیدم، جواب قانع کننده ای نداشت. گویا تنها از دوستان و آشنایان شنیده بود که این مدل بهتره!!!

همچنین بخوانید: پرده شید و زبرا را خارج از قاب نصب کنیم یا داخل قاب؟!

در چه مواردی بهتر است پرده شید بدون قاب باشد و در چه مواردی قاب دار

برای اینکه بیشتر بتوانم راهنمای کنم، سعی کردم اول توضیح بدم در چه شرایطی بهتر است از پرده شید بدون قاب استفاده کنیم وبالعکس. به طور کلی تفاوتی بین این دو نوع مونتاژ پرده وجود ندارد. اما نکته اصلی اینجاست، وقتی از شید قاب دار استفاده می‌کنید، آن قاب یک فضای حدود 10 سانتی متری را اشغال می‌کند. پس اگر فاصله سقف تا پنجره شما کمتر از 10 سانتی متر باشد و پنجره رو به داخل باز شود، آن وقت است که شما دچار مشکل خواهید شد و نمی‌توانید پنجره را باز کنید. در این حالت پیشنهاد می‌کنیم از نوع بدون قاب استفاده شود. در این مدل پرده فقط فضایی برای رول پارچه نیاز دارد و مقدار آن حدود 4 سانتی متر است (اندکی کمتر یا بیشتر).

پرده شید بدون قاب

برخی تصورات اشتباه در مورد پرده شید با و بدون قاب

از صحبت هایش معلوم بود تا حدودی راضی شده است. اما برخی صحبت ها و تصورات اشتباه راجع به پرده شید داشت که کمی نگرانش کرده بود. از من پرسید، من هم تا جایی که می‌توانستم راهنمایی کردم:

  • قاب پرده شید زشت است!!

اولین سوال در مورد زیبایی بود و این که قاب باعث می‌شود، پرده شما زشت شود. این تصور کاملا اشتباه است. چون قاب نقش پوشش و درپوش را ایفا کرده و اجازه نمی‌دهد قسمت بالایی پرده که شامل لوله و لوازم جانبی است دیده شود. به همین دلیل به نظر من، قاب پرده را زیبا تر نیز خواهد کرد. دقیقا مثل کاری که کتیبه پرده انجام می‌دهد.

  • نصب پرده شید بدون قاب سخت تر است

این جمله نیز کاملا اشتباه است. معلوم بود ایشان از شخصی مشورت گرفته که هیچ تجربه و اطلاعاتی در زمینه نصب پرده ندارد. اطمینان دادم که نصب هر دو مدل به راحتی انجام می‌شود و هیچ تفاوتی با هم ندارند. در شید های قابدار، پایه ها به بالای قاب وصل شده و به وسیله آن پرده به سقف یا دیوار نصب می‌شود. اما در شید بدون قاب دو عدد پایه در ابتدا و انتهای رول پرده وصل شده و به وسیله آن نصب پرده انجام خواهد شد.

  • اگر بخواهم پرده را با ریموت سفارش بدم حتما باید قاب داشته باشد

نصب موتور و برقی کردن پرده هیچ ربطی به قاب ندارد. موتورها وسایل الکترونیکی هستند که در کنار ریل پرده به جای گیربکس (وسیله ای برای باز و بسته کرده پرده با زنجیر) قرار می‌گیرند. این حالت هم در پرده شید بدون قاب امکانپذیر است و هم در نوع قابدار.

اگر بخواهیم یک جمع بندی کلی کنیم تفاوت چندانی بین این دو وجود ندارد. بجز حالتی که حتما باید چک شود امکان باز و بسته شدن پنجره وجود دارد یا خیر. در بقیه موارد کاملا سلیقه ای و به نظر مشتری بستگی دارد.

شاید یه مطالع این مطالب نیز علاقه مند باشید:

آموزش نجوه اندازه گیری پرده پارچه ای

نکات مهم در انتخاب پرده آشپزخانه

پرده اتاق مطالعه چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟!