پرده پذیرایی ساده
انواع پرده پذیرایی مجلل و روش های نصب رایج آنان

فارغ از اینکه ایرانیان و شرقیان برای محرمیت در فضا اهمیت خیلی بالایی قائل بودند، فضای خصوصی و غیر خصوصی در همه­‌ی نقاط دنیا اهمیت خود را دارد. دیده نشدن محیط داخلی از فضای بیرون یکی از کاربردهای اصلی یک پرده مانند پرده­ پذیرایی است. در کنار چنین هدفی، کنترل نور ورودی، کاهش انتقال صدا و تزئین محیط هم از دیگر کاربردهای یک پرده­ هستند.

در چندین کشور و منطقه که نیمی از سال با نور روز و نیم دیگر آن با نور غروب است، پرده­­ ها می­توانند نقش پررنگ­‌تری برای ساکنان آن منطقه بازی کنند. به این شکل که پرده­ های مخمل می­‌توانند ساکنان خانه را از نور در امان نگه دارند و به آنها اجازه­‌ی تجربه‌ی فضای تاریک­‌تر برای خواب یا استراحت بدهند.

از آنجایی هم که پذیرایی به عنوان یک محیط بیشتر نمایشی مدنظر است، جنبه­‌ی تزئینی پرده­‌ی پذیرایی پررنگ­تر می­‌شود. بیشترین چیزی که با تزئین پذیرایی و پرده­‌ی آن در ارتباط است، همخوانی سبک پرده با کل فضاست.

تنوع ظاهری در پرده پذیرایی

پرده­ اکثر پذیرایی‌ها جلوه­‌ای رسمی، شکوهمند و با جزئیاتی مفصل دارند. برای چنین پذیرایی­‌ای پرده­‌ ساده­‌ کرکره­ ای مناسب نیست. یک پرده­ با پارچه­‌ای طرح دار و نفیس بیشتر با این پذیرایی همخوانی دارد. پرده های پذیرایی چندلایه، با جزئیات طرح روی پارچه و نصب شده در ارتفاعات مختلف می­‌تواند نمونه­‌ای از پرده­ های پذیرایی تجملاتی محسوب شود. حتی جزئیات چوب­ پرده­‌ی پرده­ پذیرایی یا گیره­‌ی آویز پرده هم قطعاً می­‌توانند مکمل ظاهر پرده­‌ی پذیرایی باشند.

اما در عین حال همه­‌ی منازل دارای پذیرایی شکوهمند و رسمی و لوکسی نیستند. خیلی از افراد دوست دارند پذیرایی خود را طور دیگری مورد توجه قرار بدهند و از جزئیاتی دیگر به جز پرده کمک بگیرند. یا اینکه حتی دوست دارند فضای پذیرایی را هم ساده نگه دارند. در چنین فضایی استفاده از پرده­‌ی ساده و بدون طرح، بدون درگیری با تجملات قطعاً بیشتر جواب می­‌دهد و هویت فضای پذیرایی را بیشتر حفظ می­‌کند.

 

پرده پذیرایی جدید

 

انواع روش نصب پرده پذیرایی

فارغ از شکل ظاهری پرده­ ها، نحوه­‌ی باز و بسته شدن و نصب آنها هم می­‌تواند رسمی یا غیر رسمی و ساده محسوب شود. به این معنا که سازه­‌ی خود پرده به اندازه­‌ی طرح آن در دکوراسیون پذیرایی نقش دارد. بعضی از انواع پرده­‌ها کاربردی­‌تر و بعضی تزئینی هستند و برای فضاهایی استفاده می‌شوند که نیازی ندارند روزی دو بار باز و بسته شوند. در ادامه مروری خواهیم داشت بر تنوع شکل ظاهری به دلیل نصب پرده­‌ی پذیرایی:

  • پرده­ پیلی دار پذیرایی

پیلی به معنای تاخوردگی است و پرده ­ی پلی دار یا پلیسه از همین لغت می­آید. در این نوع پرده که کاملاً برای پذیرایی رایج است، عرض پارچه­‌ی پرده بیش از عرض پنجره گرفته می­‌شود و به همین دلیل پرده چین می­‌خورد. پرده­‌ی پیلی دار خود می­‌تواند به دو شکل روی چوب پرده قرار بگیرد:

  • پرده­ پیلی دار ریلی، که شکل مرسوم قدیمی است و به وسیله­‌ی گیره­‌های پرده روی ریل سوار می­‌شود.
  • پرده­ پیلی دار منگنه­‌ای؛ در این نوع پرده­، بالای پرده به شکل دایره­‌ای با قطر بیشتر از چوب پرده سوراخ می­‌شود و منگنه­‌ای فلزی در دو طرف پارچه قرار می­‌گیرد. به این ترتیب دیگر نیازی به استفاده از گیره­‌ی پرده روی ریل نیست و خود پرده به واسطه‌ی منگنه‌های فلزی روی چوب پرده حرکت می­‌کند.
  • پرده رومن

پرده­ رومن می­‌تواند یکی از گزینه­‌های عالی برای همان پذیرایی­‌هایی باشد که بیشتر به سادگی و کاربرد محیط اهمیت می­‌دهند و تجملاتی و نمایشی نیستند. پرده­‌های رومن (Roman curtain) معمولاً با شکل و طرح ساده­­‌تری نسبت به پرده­‌های پذیرایی دیگر ساخته می‌شوند. این نوع پرده­‌ها خود چند نوع مختلف باز و بسته شدن دارند اما خصوصیت اصلی این نوع پرده­‌ی پذیرایی این است که رو به بالا جمع می‌شوند. جمع شدن رو به بالا و چین­ خوردگی رو به بالا تاخوردگی­‌های مختلفی به پرده می­‌دهد. آنها می­‌توانند در جای به خصوصی از طول مسیر تا شوند و چین خوردگی را در خود طول پرده ایجاد کنند.

از دیگر خصوصیات دیگر پرده­ ی رومن پذیرایی علاوه بر سادگی و کاربرد، این است که افراد می­‌توانند جهت و مقدار تابش نور را به وسیله­‌ی قرار دادن پرده در یک ارتفاع به خصوص تعیین کنند؛ چون پرده روی محور عمودی حرکت می­‌کند.

  • رانر در پرده­ پذیرایی

رانرها که پارچه­‌ای باریک و طویل هستند از اجزای تزئینی میز و پرده به حساب می­‌آیند. کاربرد آنها در پرده­‌های تجملاتی پذیرایی به این شکل است که به صورت ثابت و صرفاً تزئینی روی بخشی از پرده قرار می­‌گیرند. این رانر می­‌تواند مانند یک تابلوی نفیس­‌تر در بین زمینه­‌ای هماهنگ اما ساده­‌تر باشد.

  • پرده­ والان­ دار

والان یا شال­‌های چین­ خورده­‌ی روی پرده­ ی پذیرایی از موارد تزئینی کاملاً محبوب شمرده می­‌شوند. والان­ های پرده تقریباً یک حد وسط از تجملات و ساده­ گرایی را برای افراد مهیا می­‌کنند چون می­‌توانند در شکل­‌ها، تعداد و اندازه­‌های مختلفی استفاده شوند. این شال­ های چین خورده روی قسمت چوب پرده قرار می­‌گیرند و در واقع دور آن می­‌پیچند و آن را تزئین می­‌کنند. اما تعداد چین­‌های کم، تعداد پیچش­‌های کم، شکل پارچه­‌ی ساده و بدون آویز و محل قرارگیری آن در طرفین، می­‌تواند نحوه­‌ی ساده­‌تری از استفاده‌ی آنها در پرده­‌ی پذیرایی باشد.

  • نقش کنترل برقی در پرده­ پذیرایی

علاوه بر اینکه پرده­ پذیرایی بخش مهمی از دکوراسیون فضای پذیرایی را به عهده دارد، به هر حال کاربرد و استفاده­‌ای هم دارد و مجبور است روزی دوبار باز و بسته شود. در خیلی از پذیرایی­‌ها به دلیل کمبود جا، یا حتی چینشی خاص یا سنگینی وسایل، امکان رفت و آمد بین وسایل نیست و نمی­‌شود پرده را در امتداد محور خود باز و بسته کرد. به همین دلیل شاید افراد نتوانند پرده را در محور مناسبی باز و بسته کنند و کم کم ریل پرده و گیره‌­های آن خراب شده و روی هم غلتیده نشوند. برای حل این مشکل و همچنین آسانی کار، علی الخصوص در پرده روز و شب با وجود تنگی فضا یا سختی عبور و مرور از بین وسایل سنگین و حجیم در پذیرایی، می­‌شود از ریموت­‌ها کمک گرفت. به این شکل که یک کنترل برقی از فاصله‌ای دورتر پرده را باز و بسته کند.