9 قانونی که می‌توانید از آنها برای نصب پرده‌ها و دراپه‌ها بهره ببرید
9 قانونی که می‌توانید از آنها برای نصب پرده‌ها و دراپه‌ها بهره ببرید

پرده‌ها و دراپه‌ها از جمله پنجره پوش‌های کارآمدی هستند که می‌توانند اتاق شما را منحصر بفرد، مجلل و فوق‌العاده جلوه بدهند. از پنجره‌ی پذیرایی گرفته تا پنجره‌ی درهای پاسیو، پرده‌ها تقریباً با تمام درها و پنجره‌ها جور در می‌آیند. اگر به درستی نصب شوند، پرده‌ها می‌توانند ظاهر کلی اتاق‌تان را بهتر کرده و ظاهری جذاب به فضای داخلی اتاق ببخشد.

جدای از جنبه‌های زیبایی‌شناسی، پرده‌ها به شدت کارآمد هم هستند. شما می‌توانید میزان نوری که وارد اتاق‌تان می‌شود را با انتخاب جنس و رنگ مناسب برای پرده‌هایتان کنترل کنید. علاوه بر این، پرده‌ها می‌توانند حریم خصوصی مد نظر شما را هم تأمین کنند. پارچه‌های کلفت مثل مخمل می‌توانند تا 90% نور بیرون را مسدود و در نتیجه عزیزان شما را از تابش آزاردهنده‌ی خورشید مصون نگه دارند. درست آویزان کردن پرده‌ها هم به اندازه‌ی انتخاب پارچه‌ی درست حائز اهمیت است.

 

بیشتر بخوانید: ایده های برای طراحی محل کار شخصی در منزل

 

دانستن نحوۀ آویزان کردن پرده‌ها

اولین قدم برای انتخاب پرده و دراپه‌ی مناسب برای پنجره‌هایتان انتخاب یک پارچه مناسب است. عملکرد به اندازه‌ی زیبایی و روی مد بودن مهم است، پس از خودتان سوال کنید که “چرا من در این اتاق به پرده احتیاج دارم؟”

1 – انتخاب پارچه‌ی درست

اگر به دنبال تاریکی و حریم خصوصی بیشتر هستید باید به سراغ پارچه‌های کلفت تر بروید و بصورت دولایه یا آستردار از آنها استفاده کنید. این کار در طی ساعات گرم و سوزان روز، انسداد کامل نور و گرما را برای‌تان به ارمغان خواهد آورد. علاوه بر این، آستر یا پرده‌ی زیری پایه‌ی خوبی هم ایجاد می‌کند و وزن اضافی آن باعث می‌شود که پرده ظاهری گران‌بها تر داشته و با حسی لوکس تکان بخورد. از سوی دیگر اگر می‌خواهید پرتوهای ملایم نور وارد منزل‌تان شوند، به سراغ پارچه‌های بدون استر بروید. پرده‌های غیر شفاف مانند حریر هم ممکن است به کارتان بیایند. استفاده از ته رنگ‌های روشن در پرده هم موجب جادارتر، بزرگ تر و دل بازتر بنظر رسیدن اتاق می‌شود.

2 – انتخاب رنگ درست

برای انتخاب رنگ مناسب، دکور کلی اتاق‌تان را مدنظر داشته باشید. برای داشتن ظاهری فاخر، پرده‌ها و دراپه‌هایتان باید لزوماً با دکور داخلی‌تان هم‌خوانی داشته باشد. اگر دیوارهایتان به رنگ روشن است، به سراغ پرده‌هایی باهمان ته رنگ که چند سایه تیره‌تر باشند، بروید. این کار پنجرها را مشخص‌تر نشان داده، بنابراین ظاهر کلی اتاق را بهبود می‌بخشد. مکان پنجره‌هایتان را به خاطر داشته باشید، چرا که اگر مستقیم به سمت نور خورشید باشند، رنگ پرده‌هایتان به طور حتم با نور مخلوط شده و این می‌تواند باعث زننده و ناملایم به نظر رسیدن اتاق شود.

3 – انتخاب طرح درست

نگاهی دقیق به اسباب و اثاثیه‌تان بیندازید؛ اگر فرش، مبل، موکت یا تخت خواب‌تان طرح‌دار است برای پرده‌هایتان رنگی ساده و متضاد با وسایل‌تان انتخاب کنید. وقتی همه چیز طرح‌دار باشد اتاق به هم ریخته بنظر می‌رسد. از سوی دیگر اگر وسایل‌تان ساده و تک رنگ هستند می‌توانید با طرح پرده‌ها بازی کنید. اگر می‌خواهید ظاهر را ساده اما با شکوه نگه دارید می‌توانید از خاکستری مات یا صورتی ملایم استفاده کنید، اگر هم می‌خواهید ظاهری جالب و سرگرم‌کننده به اتاق‌تان بدهید می‌توانید از پارچه‌ی مخمل با طرح‌های سازگار با دکوراسیون‌تان استفاده کنید.

4 – انتخاب طول مناسب

انتخاب طول مناسب برای حفظ زیبایی پرده‌ها مهم است. اگر ظاهری کلاسیک می‌خواهید طول پرده را تا زمین در نظر بگیرید. طول پرده‌ی‌تان باید به زمین برسد و خیلی بالای آن شناور نباشد. از سوی دیگر اگر پرده را برای پذیرایی می‌خواهید یا اتاق بزرگی دارید می‌توانید بگذارید که پرده روی زمین بیوفتد. روی زمین افتادن آنها ظاهری سلطنتی ایجاد می‌کند که هیچ وقت قدیمی نمی‌شود.

5 – انتخاب سبک نصب

نحوه‌ی آویزان کردن پرده‌ها در حین نصب هم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. استایل معمول آویزان کردن پرده‌ها با چوب پرده و گیره بالای قاب پنجره است. این باعث می‌شود که پارچه با زیبایی و ظرافت آویزان شود. حال اگر قاب پنجره‌هایتان زیبا بوده و جزئیات جلوه‌گری دارد، می‌توانید پرده را داخل چارچوب یا زیر آن نصب کنید تا قاب پنجره را نپوشانید.

6 – چطور پرده‌ها را نصب کنید که بلندتر به نظر برسند؟

اگر می‌خواهید توهم یک پنجره‌ی بلندتر را ایجاد کنید، چوب پرده را اندکی بالاتر از قاب پنجره نصب کنید. حواستان باشد که این اندازه 6 تا 8 اینچ بالای قاب باشد. توجه داشته باشید که هنگام سفارش پرده یا دراپه، این مقدار اضافی را لحاظ کنید.

۷ـ چطور پرده‌ها را آویزان کنید که پنجره پهن‌تر به نظر برسد؟

برای اینکه پنجره پهن‌تر و بزرگ‌تر به نظر برسد می‌توانید طول چوب پرده‌تان را چند اینچی از هر دو طرف اضافه کنید. جدای از ایجاد یک توهم جالب، این کار باعث ورود مقدار بیشتری نور و روشن‌تر شدن اتاق می‌شود.

 

همچنین بخوانید: چه زمانی آویزان کردن پرده از سقف توصیه می شود؟

 

8 – انتخاب چوب پرده

چوب پرده‌های مختلفی در بازار وجود دارند که شما بسته به نیازتان می‌توانید هر یک از آنها را انتخاب کنید. اگر به دنبال چیزی هستی که راحت در دیوار پیچ شود چوب پرده‌های برگشتنی را انتخاب کنید. از سوی دیگر اگر سایز پنجره‌تان نامعمول است می‌توانید از چوب پرده‌های کلاسیک استفاده کنید. چوب پرده‌های کششی ارزان‌ترین و محکم‌ترین چوب پرده‌ها بوده و چوب پرده‌های شیاردار هم باعث می‌شوند که پرده‌ها حرکتی بی زحمت داشته باشند.

9 – انتخاب رنگ مناسب چوب پرده

وقتی نوع چوب پرده را انتخاب کردید، نوبت به انتخاب رنگ آن می‌رسد. چوب پرده‌های روشن را با پرده‌های روشن نصب نکنید، اگر به دنبال چیزی شیک هستید به سراغ سایه‌های متالیک رفته و اگر فردی لطیف پسند بوده که رنگ‌ها را دوست دارد، به سراغ چوب پرده‌های مات بروید.

 

چطور پرده‌ها را روی شیدهای سلولی نصب کنیم؟

اگر در شرایط جوی گرم زندگی می‌کنید، نصب پرده بر روی کرکره یا شید سلولی می‌تواند بسیار برای‌تان به صرفه باشد. شیدهای سلولی یا همان شیدهای لانه زنبوری، به میزان قابل توجهی داخل اتاق را عایق کرده و از همین روز موجب کاهش قیمت قبوض می‌شوند. آنها کمک می‌کنند که کل گرمای بیرون را مسدود کرده و در نهایت استفاده، از زیبایی هم بهره‌مند شوید. ست کردن این شیدها با پرده‌های سبک می‌تواند مزایای زیادی را برای‌تان به ارمغان بیاورد. این ترکیب می‌تواند عزیزان شما را همزمان هم از گرما و هم از اشعه ماوراء بنفش حفظ کرده و هم پنجره پوشی زیبا برای شما باشد.

 

جفت کردن پرده‌ها و دراپه‌ها

اگر اتاق جاداری دارید می‌توانید پنجره‌تان را با چند لایه پارچه بپوشانید. پنجره‌های چندلایه حسی دنج به اتاق می‌دهند. برای داشتن ظاهری محشر، پرده‌های حریر سایه روشن را به همراه دراپه‌های سیلک خاکستری انتخاب کنید. از سوی دیگر اگر دوست دارید پرده‌ها رنگی‌تر باشند، یک دراپه مخمل که ته رنگ روشن داشته و با رنگ فرش و کوسن‌هایتان ست است انتخاب کنید. بگذارید دراپه‌ها روی زمین افتاده و آن ها را با پرده ‌بندهای زیبایی که طرح و نقش‌های جذاب دارند ببندید.

 

پرده‌ برای درب‌های شیشه‌ای کشویی با بلایندهای عمودی

اگر درب پاسیوی‌تان شیشه‌ای است و از هر دو طرف کشیده و باز می‌شود، به سراغ پرده‌های بدون گیره رفته و آن را با بلایندهای چوبی ست کنید. برای بلایندها رنگی طبیعی انتخاب کرده و با افزودن دراپه‌ها یا پرده‌های رنگی بر جذابیت ظاهری آن اضافه کنید.

 

مطالب مرتبط:

چطور اتاق خوابی رویایی داشته باشیم؟

چگونه با استفاده از پرده طراحی خانه را شگفت انگیز کنیم؟