شرایط انتخاب و خرید پرده برای فضل زمستان
چطور پرده مناسب برای فصل زمستان و هوای سرد انتخاب کنیم؟!

با شروع فصل سرما و آغاز زمستان دغدغه بسیاری از مردم خرید بخاری ، شوفاژ و یا سرویس وسایل قبلی برای استقبال از سرما است. اما نکته ای که بسیاری از ما هیچوقت رعایت نمیکنیم بحث جلوگیری از هدر رفت انرژیست. ذخیره انرژی هم میتواند به جلوگیری از تخریب محیط زیست کمک کند و هم می تواند در هزینه های برق و گاز شما صرفه جویی ایجاد کند. راه های بسیاری برای ذخیره انرژی وجود دارد اما ما میخواهیم به یکی از مهمترین آنها یعنی انتخاب صحیح پرده در فصل زمستان بپردازیم. همانطور که میدانید پرده ها تنوع بسیار بالایی دارند شاید انتخاب برای شما کمی سخت باشد اما با رعایت چند اصول ساده مثل جنس، اندازه و نوع پرده انتخابی در کنار سلیقه خودتان میتوانید بهترین تصمیم را برای انتخاب پرده در فصل سرما داشته باشید تا از هدر رفت گرمای منزلتان جلوگیری کنید. با هم این نکات را بررسی می کنیم:

 

جنس و متریال پرده انتخابی

اولین مورد جنس پرده ای است که شما برای فصل زمستان انتخاب می کنید. طبیعی است که هر چه پارچه ضخیم تر و تراکم بیشتری داشته باشد میزان هوایی گرم داخل خانه که خارج میشود کم تر است. اما لزومی ندارد ضخیم ترین نوع پارچه را انتخاب کنید. به عنوان مثال برای پرده های پارچه ای میتوان پارچه مخمل را مثال زد. این پارچه تراکم بالایی دارد و به خوبی میتواند جلوی عبور هوای گرم داخل را بگیرد، بهتره در فصل زمستان از پارچه هایی مثل حریر و ساتن به تنهایی استفاده نکنید.

اما اگر سبک دکوراسیونتان مدرن است و دوست دارید از پرده های مدرن استفاده کنید ما به شما پارچه های بلک اوت (نوعی پرده شید و زبرا) را بهتون معرفی می کنیم. این محصولات نیز به خوبی جلوی خروج گرما را می گیرد.

 

پرده زبرا قهوه ای با گل های سفید

 

همچنین بخوانید: 5 نکته برای خرید پرده مناسب فصل تابستان!

 

اندازه پرده

مورد دوم که باید قبل از خرید پرده برای فصل زمستان به آن توجه کرد اندازه گیری صحیح پنجره برای نصب این محصول است. این نکته را باید یاد آور شوم که هر چقدر پارچه ای که انتخاب می کنید برای فصل زمستان و سرما مناسب باشد ولی اندازه گیری دقیقی نکرده باشید مطمئا هوای سرد خارج منزل از کناره های پرده به داخل وارد شده و دمای منزل شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

برای اندازه گیری پرده های پارچه ای مثل مخمل و کتان بهتر است اندازه پرده را از سقف ( یا از بالاترین نقطه ای که میتوانید بزنید نزدیک به سقف ) گرفته و تا امتداد زمین ادامه دهید. از کناره ها هم بهتره از هر طرف 10 الی 15 سانتی متر اضافه کنید.

برای نصب پرده های مدرن مثل شید و زبرا و کرکره نیز بهتره از بالاترین نقطه ممکن گرفته و تا 10 الی 15 سانت پایین پنجره امتداد دهید. برای کناره ها هم از هر طرف 10 سانتی متر اضافه کنید (در صورت امکان). این اندازه گیری سبب می شود که ورود هوای سرد در فصل زمستان از کنار پرده ها به حداقل برسد.

 

نمونه کار شده پرده زبرا اسپایدرمن

نوع پرده انتخابی

نکته بعدی نوع پرده انتخابی در فصل زمستان است. این نکته نسبت به دو مورد قبلی شاید از اهمیت کمتری برخوردار باشد و بیشتر سلیقه ای است. اما چند نکته را باید در نظر گرفت. برای انتخاب پرده پذیرایی بهتر است از پرده های پارچه ای استفاده شود مثلا مخمل. از این نوع پارچه هم میتوان پرده ای مناسب با سبک مدرن تهیه کرد و هم کلاسیک.

برای انتخاب پرده اتاق نیز هم میتوانید از پرده های پارچه ای و هم پرده های مدرن مثل پرده زبرا ، شید و ورتیکال استفاده کنید. اگر شوفاژ زیر پنجره بود بهتره از پرده های مدرن استفاده شود در غیر این صورت از هر دو مورد میتوانید استفاده کنید.

آشپزخانه نیز که اکثرا پنجره های کوچکی دارد میتوانید با پرده های مدرن تزئین کنید. نکته ای که هست برخی از پنجره های آشپزخانه با پرده های کرکره ای پوشانده شده اند ، بهتر است در فضل سرما از کرکره های فلزی و چوبی استفاده نکنید. چون این مدل پرده ها به صورت اسلاید ها افقی شکل است امکان عبور سرما از میان تیغه ها وجود دارد.

نوبت شما: برای فصل زمستان خود از چه نوع پرده ای استفاده میکنید و اینکه آیا این نوع میتواند مانع خروج هوای گرم شود؟

 

شاید به خواندن این مقالات نیز علاقه مند باشید:

پوشش مناسب برای کف خانه در فصل سرما

چه موقع باید پرده ها را تعویض کنیم؟!