پارچه بلک اوت یا ضد نور چیست و چه کاربردی دارد؟
پارچه بلک اوت یا ضد نور چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر بخواهم به صورت ساده بیان کنم، پرده هایی با پارچه بلک اوت، پرده هایی نرم و با دوام هستند که وظیفه اصلی آن تاریک کردن کامل اتاق است. آنها می‌توانند از ورود نور خورشید و حتی چراغ های خیابان به داخل جلوگیری کنند. این مواد باعث خواهد شد افرادی که مایل هستند در طول روز اتاق تاریک و یا در شب خواب راحتی داشته باشند، به هدفشان برسند.

پارچه های ضد نور مزایای دیگری از جمله حفظ حریم خصوصی، کاهش سر و صدا عایق حرارتی و برودتی و صرفه جویی در قبوض انرژی را دارد که در ادامه بیشتر مورد بررسی قرار میگیرد.

مزایا استفاده از پارچه بلک اوت

مسدود کردن کامل نور ورودی

خواب راحت در محیط های بسیار تاریک بدست می‌آید. پارچه بلک اوت یا همان ضد نور، با جلوگیری از ورود نور بیرون مانند چراغ خیابان و خودرو ها این کار را انجام می‌دهد. به همین دلیل به شما کمک می‌کند که یک محیط آرام برای استراحت داشته باشید.

همچنین بسیاری از افراد در شیفت شب مشغول بکار هستند. این عزیزان مجبور هستند که در روز استراحت کنند. همانطور که می‌دانید خواب روزانه نسبتا غیر طبیعی است، زیرا بدن ما به خوابیدن هنگام غروب خورشید عادت دارد. پارچه بلک اوت می‌تواند با تاریک کردن اتاق خواب شما در طول روز به تقلیدی از غروب خورشید کمک کند.


محصولات مرتبط در فروشگاه سروین دکور: پرده شید بلک اوت بافت دار با رنگ بندی


شید بلک اوت سیلوئت کرم قهوه ای

سر و صدا و نویز کاهش میابد

نکته جالب اینکه پارچه بلک اوت می‌تواند به کاهش و حتی مسدود کردن سرو صدای بیرون نیز کمک کند. به این دلیل که معمولا این پارچه ها از متریال هایی تشکیل شده است که حالت فوم دار دارند و تا حدودی ضخیم تر  وسنگین تر هستند. اگر چه این پارچه ها به طور کامل جلوی سرو صدا را نمی‌گیرد، اما به طور قابل ملاحظه ای آن را کاهش میدهد.

همانطور که با مسدود کردن چراغ ها شما خواب راحتی را تجربه می‌کنید، کاهش سر و صدا نیز می‌تواند این محیط را برای خواب شما رویایی تر کند. بخصوص اگر در شیفت شب کار مشغول به کار هستید، می‌توانید به واسطه این پرده، صدای بیرون مثل صدای ماشین ها، حیوانات و غیره را به حداقل برسانید.


همچنین بخوانید: نکاتی برای استفاده از پرده برای عایق صدا


صرفه جویی در مصرف انرژی

آیا میدانستید پنجره های شما باعث یک سوم اتلاف انرژی گرمایی منزل هستند. شما می‌توانید با استفاده از پارچه بلک اوت در هزینه گرمایش و سرمایش خانه خود صرفه جویی کنید. زیرا آنها اتلاف انرژی را به میزان قابل توجهی کاهش خواهد داد.

در طول تابستان این پارچه ها می‌توانند مانع از ورود گرمای طاقت فرسا بیرون به داخل شوند. در زمستان هم این پارچه ها مانع خارج شدن گرما به بیرون خواهد شد. در هر دو حالت شما می‌توانید درجه سیستم گرمایش و سرمایش خود را کم و از اتلاف انرژی جلوگیری کنید.

پرده پارچه ای پانچ جهت جلوگیری از عبور نور

آیا تفاوتی بین پارچه های ضد نور و پارچه ساده وجود دارد؟

همانطور که گفته شد در طول زمستان، پارچه بلک اوت به حفظ گرما کمک و در تابستان هم از ورود نور و گرما به داخل جلوگیری می‌کند. پیش بینی شده است که بین 10 تا 25 درصد اتلاف انرژی از پنجره ها انجام می‌شود. این سبک از پرده ها می‌تواند تاثیر بیشتری بر کاهش اتلاف انرژی نسبت به پارچه های پرده معمولی داشته باشد. این پرده ها بدلیل اینکه باعث کاهش مصرف انرژی می‌شوند، به حفظ محیط زیست نیز کمک خواهند کرد.

پارچه های بلک اوت معمولا برای اتاق خواب، اتاق هایی که در آن تلویزیون و ویدیو پروژکتور استفاده می‌شود (مثل تی وی روم و سالن کنفرانس) و یا در قسمت های دیگری که نیاز به مسدود شدن نور دارد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. موارد ذکر شده می‌توانند در کنار تنوع بالای این محصولات برای سازگاری بیشتر با محیط و انتخاب راحت تر مورد استفاده قرار بگیرد.

آیا پارچه بلک اوت فقط در رنگ های تیره استفاده موجود است؟

خیلی ها تصور میکنند که پرده هایی که مانع عبور نور میشوند و فضا را تاریک میکنند، از رنگ های تیره تشکیل میشوند. باید گفت به طور کل این قضیه در مورد پارچه های ضد نور صادق نیست. این نوع پرده ها به خاطر نوع متریال آن است که میتواند جلوی نور را بگیرد و به رنگ آنها مربوط نمیشود. به گونه ای که میتوان از پرده هایی به رنگ سفید استفاده کرد ولی جلوی نور را کامل گرفت.


شاید به خواندن این مطالب نیز علاقه مند باشید:

بهترین ایده ها برای خوابی راحت

چگونه بهترین فضای خواب را برای اتاق خواب خود به وجود آوریم؟!