از چه پرده ای می توان به عنوان پرده برای عایق صدا استفاده نمود
نکاتی برای استفاده از پرده برای عایق صدا

یکی از ساده ترین روش ها برای کاهش نویز استفاده از پرده برای عایق صدا است. این مواد نسبت به سایر متریال ها ارزان تر بوده و در دسترس ترند.

فهرست

آیا پرده ها واقعا برای کاهش سر و صدای بیرون موثر هستند ؟

اگر صدای خارجی زیادی مانند صدای جاده ، ماشین و ازدحام جمعیت در اتاق خود می شنوید ، پرده های پارچه ای به اندازه یک پنجره عایق موثر نخواهند بود اما یک انتخاب ساده برای به حداقل رساندن مشکلات ناشی از ایجاد سر و صدا می باشد. در واقع پرده برای عایق صدا به تنهایی کافی نیست اما مطمئنا به شما کمک خواهد کرد.

مزایا و معایب استفاده از پرده برای کاهش سر و صدا

با هر خریدی که می کنید علاوه بر مزایایی که دارد ممکن است معایبی نیز با خود به همراه داشته باشد، این قضیه در مورد پرده های کاهنده صدا نیز صدق می کند.

اولین چیزی که در مورد پرده برای عایق صدا بخاطر داشته باشید این است که این مدل اغلب سنگین و ضخیم هستند و از متریال هایی مانند مخمل و کتان تشکیل شده اند. بنابراین علاوه بر کاهش صدا ممکن است نور ورودی اتاق را به حداقل برسانند.

با این حال فواید بسیاری نیز دارند از جمله کاهش نویز و سر و صدا ، عایق حرارتی و برودتی ، نصب آسان و مسدود کردن نور. البته مسدود شدن نور همانطور که گفته شد ممکن است یک فایده و برای برخی دیگر عیب باشد.


همچنین بخوانید: پارچه بلک اوت یا ضد نور چیست و چه کاربردی دارد؟!


چند توصیه برای استفاده بهتر

قبل از هر چیز مجددا تاکید میکنم این پرده ها درست است که از پارچه های ضخیم و متراکم تشکیل شده است اما در از بین بردن کامل صدا موثر نیستند و تنها کاهنده هستند. بسیاری از واژه “ضد صدا” برای این محصولات به کار می برند که این یک اشتباه رایج بسیاری از شرکت هاست و به نوعی یک ترفند بازاریابی است.

اما این پرده ها با رعایت چند نکته می تواند بیشترین کاربرد را داشته باشند:

سایز

بهتر است به جای استفاده از پایه دیواری از پایه سقفی استفاده کنید و پرده ها را از سقف آویزان کنید تا کف و از هر طرف نیز به گونه ای پرده ها را نصب کنید که حداقل 10 سانتی متر بزرگتر از درب و پنجره باشند. هر چه پرده ها بزرگتر باشد در کاهش صدا نیز موثرتر خواهد بود.

جنس

هنگام یافتن بهترین مواد برای عایق صوتی به دنبال پرده های پلی استر ، کتان و یا مخمل باشید ، اصطلاحا هر پرده ای که عایق مناسبی برای نور و حرارت هستند می توانند در جذب صدا نیز کمک بهتری کنند.

چگالی یا تراکم

همانطور که گفته شد پرده های ضخیم تر صدا را بهتر از مدل های نازک آن جذب می کنند. به همین منظور شما می توانید پرده ها را به صورت 2 یا 3 برابر کردن عرض پنجره در نظر بگیرید. به عنوان مثال اگر پنجره شما با 2 پانل پوشش داده می شوند آن را با 3 یا 4 پانل بپوشانید.


مطالب مرتبط:

مقایسه پرده پارچه ای و زبرا

چگونه بهترین فضای خواب را برای اتاق خواب خود بوجود آوریم؟!

بهترین ایده ها برای خوابی راحت