به این پنج دلیل هنوز باید از کتیبه و والان پرده استفاده کنیم!
به این پنج دلیل هنوز باید از کتیبه و والان پرده استفاده کنیم!

والان و کتیبه پرده، روکش های زینتی هستند که می‌توانند به پنجره شما جلوه خاص و زیبایی بدهند. برخی از آنها حالت رسمی دارند و برخی دیگر غیر رسمی. اما همگی برای ایجاد هماهنگی بین پرده شما و سایر اجزای دکوراسیون داخلیتان ساخته شده اند. والان پرده معمولا از جنس پارچه پرده های و به صورت چین دار و یا ساده ساخته می‌شود. اما کتیبه ها از متریال های سختی مثل چوب، ام دی اف و pvc ساخته شده. به همین دلیل هر نوع پرده و پنجره ای را می‌توان با این متریال، تزئین نمود.

والان و کتیبه پرده برای چه مواردی استفاده میشوند؟

همانطور که گفته شد این محصولات از جنس های متعددی مثل پارچه ، چوب و غیره ساخته و طراحی می‌شوند. وظیفه اصلی آنها پوشش قسمت بالایی پرده (میل پرده یا قاب) است، که می‌تواند علاوه بر پوشش، ظاهری جذاب تر به پنجره های شما بدهند.


بیشتر بخوانید: کتیبه پرده و آموزش نحوه صحیح باز کردن آن


آیا این محصولات از مد افتاده است؟

استفاده از والان و کتیبه در قدیم بیشتر استفاده می‌شد. امروزه نیز طراحان داخلی به طور مکرر و با استقبال زیاد از این اکسسوری ها استفاده می‌کنند، حتی در خانه هایی با دکوراسیون مدرن. اضافه کردن این قبیل اکسسوری ها باعث تغییر استایل دکور خانه شما و یک جورایی شخصی سازی آن می‌شود.

فرق ندارد که از چه مدل پرده ای استفاده می‌کنید. پرده های پارچه ای مثل پرده پانچ یا پرده های مدرن مانند پرده شید، پرده زبرا و پرده ورتیکال. این محصولات قادر هستند به عنوان یک ویژگی تزئینی برای پوشش روی پنجره شما به کار برده شوند. البته برای پرده های پارچه ای از والان و برای پرده های مدرن بیشتر از کتیبه استفاده می‌کنند.

والان قهوه ای بر روی کرکره چوبی سفید

مزایای استفاده از والان و کتیبه پرده

استفاده از این محصولات مزایای متعددی دارد که شاید در این مقاله تمامی آنها گنجانده نشود. به همین دلیل به مهمترین آنها می پردازیم:

پوشش و تزئین قاب و میل پرده

یکی از مهمترین وظایف کتیبه ها و والان ها، مخفی کردن قاب، میل پرده و یا هر چیزی که پرده ها به آن متصل است خواهد بود. به عنوان مثال اگر شما از پرده زبرا استفاده می‌کنید، ممکن است شکل ظاهری قاب این پرده چندان برای شما خوشایند نباشد. استفاده از کتیبه می‌تواند قاب را به طور کامل برای شما پوشش دهد و ظاهری زیباتر بوجود بیاورد.

ایجاد ظاهری غیر رسمی به پرده ها

برخی پرده ها مانند پرده کرکره و پرده ورتیکال ممکن است بعد از نصب بخصوص در پذیرایی، ظاهری رسمی و اداری به خود بگیرد. استفاده از کتیبه برای قسمت بالایی پرده ها می‌تواند ظاهر خشک و یکنواخت پرده ها را تزئین و بهبود دهد.

تغییرات و بوجود آوردن ظاهری نو و جدید

ممکن است بعد از مدتی شما از پرده خود خسته شوید و به این نتیجه برسید که بهتر است آن را تعویض کنید. همانطور که می‌دانید تعویض پرده، مستلزم صرف هزینه های زیادی است. اما شما میتوانید با استفاده از یک کتیبه یا والان (بسته به نوع پرده) ظاهری جدید و نو به پرده و پنجره های خود بدهید.

کتیبه کار شده بر روی پرده کرکره چوبی قهوه ای

ابعاد اتاق و دیوار شما را بزرگتر نشان میدهد

بسیاری از منازل دارای اتاق ها یا سالن هایی هستند که ابعاد کوچکی دارند و یا حداقل در ظاهر این طور به نظر می آید. شما می‌توانید با استفاده درست و مناسب کتیبه و یا والان پرده ظاهر پنجره و اتاق خود را به گونه ای تشکیل دهید که بلندتر و حجم دار تر به نظر برسند.

کجا کتیبه استفاده میشود کجا والان پرده ؟

اکنون که به فواید استفاده از این اکسسوری های پرده پی بردید، سوالی ممکن است برای شما پیش بیاید. اینکه برای چه پرده هایی از کتیبه استفاده کنیم و برای چه پرده هایی از والان؟ والان ها از جنس پارچه پرده ای ساخته و دوخته می‌شوند. سپس به صورت چین دار و یا ساده در قسمت ابتدایی پرده شما نصب و آویزان خواهد شد. همچنین بیشتر استفاده آنها برای پرده های پارچه ای کلاسیک و یا سایر پرده های پارچه ای مثل پرده پانچ است.

اما کتیبه که از متریال های سخت تری مثل چوب و pvc ساخته شده اند، به صورت یک حجم مستطیل شکل اطراف پرده شما را احاطه می‌کنند. در صورتی که شما از پرده های مدرن مثل پرده شید و یا زبرا و همچنین پرده های کرکره چوبی و فلزی استفاده می‌کنید، کتیبه ها گزینه مناسبی برای شما خواهد بود.


مطالب مرتبط:

به این نکات در انتخاب پرده پذیرایی دقت کنید!

پارچه پرده، پرده های حریر، دانتل، کتان، ساتن و مخمل مورد استفاده در دکوراسیون