آیا پرده در دکوراسیون خانه ما تاثیر دارد؟!

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که وارد خانه ای شوید که پرده ندارد و احساس کنید چقدر سرد و بی روح است. طبق گفته اکثر طراحان داخلی، آویختن پرده باعث می شود که خانه بزرگ تر به نظر برسد به شرطی که درست و مناسب آن فضا انتخاب شده باشد. نقش پرده را نمی توان در دکوراسیون خانه بی اهمیت دانست  از این رو بهتر است شما هنگام خرید پرده حساسیت شدیدی به خرج دهید و در انتخاب رنگ و جنس مناسب نهایت سلیقه را به کار ببرید. خانه هایی که پرده ندارند یا پرده های آن ها به درستی انتخاب نشده است معمولا زیبایی خاصی ندارند و به فرد این حس را القا می کند که آن فضا چیزی کم دارد یا برعکس اگر پرده ها زیادی شلوغ باشند باعث می شوند فضا تنگ و تاریک به نظر برسد.

اگر توجه کرده باشید خواهید دید که پرده ها از زمان های بسیار دور استفاده می شده اند و تمامی کاخ ها و کلیساها با پرده های گران قیمت و غنی، مزین شده بودند. دلایل زیادی برای استفاده از پرده وجود داشته که در آن زمان بیشتر برای حفظ حریم شخصی و گرم کردن فضا از آن استفاده می شده است. در ادامه خواهیم گفت که پرده چه تاثیراتی در دکوراسیون خانه دارد و چه نقشی را ایفا می کند. با ما همراه باشید.

 

تاثیر پرده در دکوراسیون اتاق پذیرایی

پرده ها در انواع طرح های مدرن، سلطنتی و کلاسیک وجود دارند. شما می توانید با استفاده از سبک دکوراسیون خانه تان، پرده مناسب آن را انتخاب کنید. با آویختن یک پرده سلطنتی به فضایی مینیمال، فضایی سلطنتی را به وجود می آوریم یعنی بدین صورت فقط با یک پرده، سبک خانه را از این رو به آن رو می کنیم. وجود پرده در اتاق پذیرایی باعث می شود هنگامی که افراد وارد خانه می شوند احساس صمیمیت و گرما به آن ها القا شود. هر چقدر اتاق پذیرایی شما به روز باشد و از وسایل دکوری بسیار شیک نیز استفاده کرده باشید در صورت عدم وجود پرده، این زیبایی کمتر به چشم می آید. تنها خانه های پنت هاوس که منظره ای زیبا در مقابلشان است و از خانه های دیگر نمی توان داخل آن ها را دید، بدون پرده همچنان زیبایی خود را دارند. اما ممکن است در فصل تابستان نور خورشید و در فصل زمستان سرمای هوا برایتان آزار دهنده باشد.

 

بیشتر بخوانید: پرده پذیرایی را چطور انتخاب کنیم؟!

 

پرده طوسی برای پذیرایی

 

تاثیر پرده در دکوراسیون اتاق خواب

اتاق خواب محلی برای استراحت پس از یک روز کاری است بنابراین باید بسیار راحت باشد تا بتوان آرامش خود را به دست آورد و خود را برای ادامه روز آماده کرد. یکی از المان هایی که در راحت بودن اتاق خواب تاثیر بسیاری دارد پرده است. پرده مناسب برای اتاق خواب باعث می شود نور به مقدار کافی وارد فضا شود و طوری نباشد که اتاق هنگام استراحت در طول روز غرق در نور باشد. پرده اتاق خواب باعث می شود فضا گرم تر و آرامش بخش تر به نظر برسد. علاوه بر این وجود پرده در اتاق خواب، باعث حفظ حریم شخصی می شود و نگران این نخواهید بود که از خانه های مجاور داخل اتاق شما را ببینند. این موضوع باعث می شود در اتاق خود احساس راحتی و امنیت داشته باشید. سعی کنید از پرده های ضخیم تر برای اتاق خواب استفاده کنید یا اگر علاقه زیادی به پرده های حریر دارید حتما برای آن ها آستری در نظر بگیرید.

مدل پرده ای که برای اتاق کودکان و نوجوانان در نظر گرفته می شود باید با اتاق خواب بزرگسالان فرق داشته باشد. پرده اتاق خواب کودک باید به گونه ای باشد که فضایی شاد و پر انرژی ایجاد کند. تاثیری که پرده روی اتاق خواب می گذارد غیر قابل انکار است و در صورت عدم وجود آن، اتاق برهنه به نظر خواهد رسید.

نقش پرده در دکوراسیون اتاق خواب

 

همچنین بخوانید: معرفی رنگ های آرامش بخش برای دکوراسیون منزل

 

تاثیر پرده در دکوراسیون آشپرخانه

استفاده از پرده برای خانه فقط به اتاق پذیرایی و اتاق خواب محدود نمی شود بلکه برای آشپزخانه نیز باید از پرده ها استفاده کرد. اگر در آشپزخانه شما پنجره ای بزرگ وجود دارد باید بدانید که خوش شانس هستید. آشپزخانه باید حس هیجان و نشاط را در افراد ایجاد کند تا بتوانند زمانی را در آنجا به پخت و پز مشغول شوند. آشپزخانه هایی که پرده هایی به رنگ های نارنجی، زرد و یا قرمز دارند بسیار پر هیجان تر و پر شور تر از آشپزخانه های دیگر می رسند.

نکته دیگری که در انتخاب پرده آشپزخانه حائز اهمیت است، جنس پرده است. پرده آشپزخانه زود به زود چرک می شود و باید تمیز شود. پرده های کرکره ای پلاستیکی یا آلومینیومی برای این فضا بسیار عالی است زیرا که به راحتی تمیز می شود. این نکته بسیار مهم است زیرا یک پرده کثیف تاثیری برعکس روی فضا دارد و حس بدی به افراد القا می کند. در هنگام انتخاب پرده، چیدمان آشپزخانه تان را در نظر بگیرید. اگر شلوغ است و دیوارهای آن طرح دارند نباید از پرده هایی با رنگ های جیغ یا طرح دار استفاده کنید زیرا فضا را شلوغ تر و کوچک جلوه می دهند.

تاثیر پرده در دیزاین آشپزخانه

به طور کلی پرده تاثیر زیادی روی دکوراسیون خانه می گذارد. با پرده است که می توانید فضای خود را گرم و پر حرارت یا سرد و بی روح جلوه دهید. این المان به فضا روح می بخشد. پرده مانند لباس برای خانه است. همانطور که برای محافظت از خود لباس می پوشید، برای خانه خود نیز لباسی مناسب تهیه کنید تا احساس خوشایندی در شما ایجاد کند. شما چه مقدار به تاثیر پرده در دکوراسیون اعتقاد دارید؟ آیا برای خانه خود لباس مناسبی تهیه کرده اید یا خیر؟