فاکتورهای انتخاب پرده مناسب اتاق
چهار فاکتور اصلی در انتخاب پرده مناسب

انتخاب پرده مناسب برای خانه می تواند تا حدودی سخت باشد ، به طور یقین پرده ها می توانند به شیوه قابل توجهی بیشترین تاثیر را در طراحی داخلی شما داشته باشند. سبک های زیادی برای انتخاب نوع پرده وجود دارد ، کلاسیک ، مدرن و … اما موارد دیگری مانند هزینه ها ، صرفه جویی در مصرف انرژی ، میزان عبور نور و … نیز وجود دارند که شما قبل از خرید باید به این نکات توجه کنید. خوشبختانه طیف وسیع پرده ها در سبک و رنگ های مختلف می تواند شما را دلگرم کند که با راهنمایی های درست حتما به گزینه صحیح و مناسب دسترسی پیدا کنید.

موارد زیر از جمله فاکتور های مهمی هستند که هنگام انتخاب پرده باید به آن توجه کنید :

 

1- سبک (مدرن یا سنتی )

انتخاب نوع و سبک پرده اولین گام است . با نگاهی به پرده های مدرن و یا پرده های کلاسیک متوجه خواهید شد که هر دو می توانند یک گزینه شیک برای خانه شما باشند . سبکی که انتخاب می کنید باید نشان دهنده سلیقه و البته نوع کاربری اتاق شما باشد.

انتخاب پرده های مدرن می تواند گزینه مناسبی برای اتاق هایی با فضای کوچکتر باشد ،از جمله این پرده ها می توان به انواع کرکره های فلزی و چوبی ، پرده های غلطکی مانند شید و پرده زبرا اشاره نمود.

این سبک پرده ها علاوه بر حفظ حریم خصوصی ، کنترل خوبی روی نور ورودی به داخل دارند. پرده های کلاسیک مانند پرده های آماده و پرده های پارچه ای ( مخمل ، کتان و … ) که بیشتر مخصوص فضاهایی برزگ تر است نیز با رنگی هماهنگ با فضای اتاق می توانند همان میزان زیبایی و حریم خصوص را که شما لازم دارید ، برایتان ایجاد نمایند.

 

پرده پارچه ای برای پذیرایی

2- مواد (material)

پرده های مخصوص دکوراسیون داخلی با طیف گسترده ای از مواد ساخته می شوند که هر کدام برای منطقه ای مناسب می باشند . برای مثال مناطقی که در معرض گرمای زیادی قرار دارند پرده های آلومینیومی و کرکره های چوبی یا شید رول های سفید گزینه مناسبی هستند زیرا همه آنها دارای صفحه سفید یا انعکاسی هستند که می توانند به از بین بردن هرگونه گرمای اضافی کمک کنند.

همچنین برای مناطقی که دارای رطوبت بیشتری هستند مانند حمام و آشپزخانه باید از پرده هایی که مقاومت بیشتری در برابر نم و رطوبت دارند استفاده شود مثلا  شید رول های pvc گزینه مناسبی برای حمام هستند.

 

بیشتر بخوانید: مشخصات پرده زبرا برای آشپزخانه

 

3- در نظر گرفتن نوع پنجره

سبک های مختلف پرده به شکل های متفاوتی باز و بسته می شوند ، شما باید بسته به نوع پنجره یا در اتاق پرده خود را انتخاب کنید ، دسترسی به پنجره و امکان باز و بسته شدن آنها یکی از مهمترین نکاتی است که قبل از انتخاب پرده باید در نظر بگیرید.

به طور مثال اگر درب پنجره با سقف فاصله کمی دارد برای آنکه پنجره باز و بسته شود از پرده هایی که بدون قاب هستند مانند پرده های عمودی یا لوردراپه که به طرفین باز و بسته می شوند استفاده کنید.

انتخاب پرده زبرا برای اتاق خواب

4- کنترل نور و حفظ حریم خصوصی

به چه میزان حریم خصوصی و نور در اتاق احتیاج دارید؟ پاسخ شما می تواند روی انتخاب سبک پرده تاثیر گذار باشد ، پرده ها می توانند حریم خصوصی شما را به همان میزان که شما احتیاج دارید برایتان فراهم کنند ، به طور مثال :

  • اگر شما خواهان حفظ حریم خصوصی هستید ولی از طرفی می خواهید از ویوی آن طرف پنجره لذت ببرید می توانید از شید رول های سان اسکرین ( خورشیدی ) استفاده کنید.
  • برای مناطق پر رفت و آمد می توانید از پرده هایی که قابلیت سایه روشن شدن دارند مانند پرده زبرا و کرکره آلومینیومی و چوبی استفاده کنید زیرا به راحتی با تغییر زاویه اسلایدها می توانید حریم داخل خانه و نور ورودی را کنترل کنید.
  • برای مکان هایی که می خواهید نور عبور نکند مانند اتاق خواب که ممکن است نور آفتاب مزاحم خواب شما شود و یا جهت استفاده از کامپیوتر شخصی احتیاج دارید که نور ورودی بلوکه شود ، انتخاب پرده هایی با پارچه بلک اوت می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

 

مطالب مرتبط:

با پرده جلوی دید همسایه ها را بگیرید!