چگونه یک خانه سازگار با محیط زیست داشته و در حفظ و نگهداری آن کوشا باشیم؟
راهکارهایی برای یک خانه سازگار با محیط زیست

زندگی در جریان است و ادامه دارد. این جمله ای است که همواره به ما یادآوری می‌کنند تا مراقبت بیشتری از محیط پیرامون خود داشته باشیم. فرزندان و آیندگان ما نیز حق زندگی در این کره خاکی را دارند. حفاظت از محیط زیست ‌می‌تواند از خود ما و محلی که در آن زندگی می‌کنیم، شروع شود. زیاد سخت نیست چون با تغییرات کوچکی که در زندگی روزمره خود ایجاد می‌کنیم، قادر خواهیم بود خانه ای سازگار با محیط زیست داشته باشیم.

اغلب وقتی به خانه رویایی دوستداران محیط زیست فکر می‌کنیم، خانه ای خاص و به دور از انواع سوختهای فسیلی به ذهنمان خطور خواهد کرد. البته که این نوع خانه، برای این افراد ایده آل، اما برای همه واقع بینانه نیست.

خوشبختانه با گزینه های فراوانی که در دسترس است، شما قادر خواهید بود خانه هایتان را تا جایی که ممکن است با محیط زیست سازگار کنید. این سبک زندگی باعث ایجاد آرامش برای خود، خانواده، فرزندان و حتی سایر موجودات زنده می‌شود.

هشدار آب را جدی بگیرید

وقتی به عبارت “دوستدار محیط زیست” می‌اندیشیم، ناخودآگاه تغییر و بهبود شیوه الگوی مصرف انرژی به ذهنمان خطور می‌کند. یکی از مهمترین منابع انرژی و مایه حیات و جاودانی بشر، آب است. بنابر این باید در مورد حفظ آن کوشا باشیم. موارد زیادی است که می‌توانید در بهبود مصرف آب و داشتن خانه ای سازگار با محیط زیست اجرا کنید. در ادامه به برخی از مهمترین آنها خواهیم پرداخت:

  1. مدت زمان حمام کردن خود را کوتاه تر و از سر دوش کاهش مصرف آب نیز استفاده کنید.
  2. حتما تلاش کنید جلوی هر گونه نشتی و چکه کردن آب را بگیرید.
  3. از ماشین لباسشویی و ظرفشویی کم مصرف استفاده کنید.
  4. هنگام مسواک زدن شیر آب را ببندید.
مواردی که باید رعایت کنید تا یک خانه دوستدار محیط زیست داشته باشید

همچنین در بلاگ سروین دکور بخوانید: 7 دلیل برای اینکه پرده آلومینیومی را در لیست خرید بعدی خود قرار دهید!


گرمای منزل را هوشمندانه کنترل کنید

یکی از انرژی هایی که بیشترین مصرف را در محیط های مسکونی دارند، انرژی گرمایی است. متاسفانه اکثرا شاهد هستیم که مردم، این انرژی را بخصوص در فصل زمستان بیشتر از نیازشان مصرف می‌کنند. این کار علاوه بر اینکه باعث افزایش هزینه ها می‌شود، انرژی را نیز هدر خواهد داد.

یکی از مهمترین اقداماتی که تاثیر زیادی برای داشتن یک خانه سازگار با محیط زیست دارد، نصب ترموستات هوشمند است. این ترموستات ها طوری طراحی شده اند که وقتی دمای منزل به یک حد مشخصی می‌رسند، خود به خود منبع گرمایی شما خاموش شود. این کار مانع از اتلاف انرژی گرمایی منزل شما خواهد شد.

نصب پنل های خورشیدی

پنل های خورشیدی به گونه ای هستند، که 100 درصد برق تمیز و پاک در اختیار شما قرا می‌دهند. این وسایل قادر خواهند بود انرژی کافی را برای منزل شما تامین کنند.

البته به دلیل هزینه های اولیه بالا، اکثرا به فکر استفاده از آن نیستند. اما در حقیقت این وسایل می‎‌توانند در دراز مدت هزینه های مصرف انرژی شما را کاهش دهند. پس اگر در منزلی زندگی می‌کنید که قرار است مدت زیادی در آنجا ساکن شوید و شرایط نصب پنل های خورشیدی را نیز دارید، می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

لامپ های خود را کم مصرف کنید

یکی از ارزانترین و در عین حال مهمترین کارهایی که برای داشتن یک خانه سازگار با محیط زیست میتوانید داشته باشید، خرید لامپ کم مصرف است. اگر چه این لامپ ها زمان زیادی است که وارد بازار شده است. اما مدتی طول کشید تا اکثر مردم استفاده از آن به عنوان یک فرهنگ را بپذیرند. چراغ های کم مصرف نه تنها برق کمتری مصرف می‌کنند، بلکه طول عمر بالاتری نیز دارند و نیازی به تعویض مکرر آنها نیست.

پرده ها چه نقشی میتوانند در محیط زیست ما داشته باشند

از پرده های مناسب برای پنجره خود استفاده کنید

یکی از مهمترین مکانهایی که امکان هدر رفت انرژی وجود دارد، پنجره ها هستند. عایق کاری و پوشش مناسب پنجره ها تا حدود زیادی میتواند از اتلاف انرژِی جلوگیری کند. انتخاب پرده بسته به شرایط پنجره شما و موقعیت مکانی منزلتان دارد.

به طور مثال اگر منزل شما نور ورودی زیادی ندارد، بهتر است از پرده شید اسکرین استفاده کنید تا در طول روز داخل پر نور تر باشد. در این حالت دیگر نیازی به روشن کردن لامپ در روز نیست. موارد از این دست زیاد است و شما می‌توانید از تمامی محصولات های موجود نظیر پرده زبرا، شید رول و سایر پرده ها، گزینه مناسب با پنجره خود را انتخاب کنید تا هدر رفت انرژی کمتری داشته باشید. بهتر است در این زمینه با کارشناسان مربوطه مشورت کنید تا نتیجه بهتری به دست بیاورید.

خانه سازگار با محیط زیست میراث ما برای نسل آینده

شاید این اقدامات کوچک از جانب من و شما به تنهایی تاثیر زیادی بر روی محیط زیست نداشته باشد، اما اگر همه با هم این اقدامات را انجام دهیم مطمئنا نتیجه بسیار مطلوبی خواهد داشت. پس سعی کنید این تغییرات مهم را در منزل خود اجرا و محیط زیست را برای آیندگان حفظ کنید.


مطالب مرتبط:

چگونه با انتخاب پرده مناسب اتاق خود را به سینمای خانگی تبدیل کنیم؟!

مزایای پرده دبل شید و توصیه هایی برای استفاده