آموزش تصویری اندازه گیری پرده زبرا و شید رول
نحوه اندازه گیری پرده زبرا و شید رول در 2 مرحله با آموزش ویدیویی!

قبل از خرید پرده شما باید اندازه دقیق پنجره را جهت نصب این محصول داشته باشید. در این مقاله آموزش نحوه اندازه گیری پرده زبرا و شید رول به صورت تصویری برای شما ارائه شده است که شما با مطالعه آن می‌توانید به راحتی و با کمترین امکانات این کار را انجام دهید. در این صورت دیگر نیازی به نصاب و کارشناس نداید. این کار باعث صرفه جویی هم در هزینه و هم در زمان آماده شدن محصول شما خواهد شد.

پرده زبرا را می توان به دو صورت تو کار (نصب داخل چهارچوب پنجره) و روکار (نصب بیرون چهارچوب) پنجره اندازه گیری نمایید. که در این قسمت به هر دو مورد اشاره می کنیم.

1- روش اندازه گیری پرده زبرا داخل چهارچوب

قبل از نصب باید به چند نکته خیلی مهم توجه کنید زیرا رعایت نکردن هر کدام از آنها ممکن است باعث بروز مشکل در نصب پرده گردد.

  • اگر پنجره شما به سمت داخل باز می‌شود، دقت کنید که نصب پرده مانع از باز شدن پنجره شما نگردد.
  • حتما به دستگیره پنجره توجه داشته باشید که پرده بعد از نصب به دستگیره گیر نکند.
  • شما برای اینکار به نردبان، کاغذ و قلم و متر فلزی نیاز دارید (تحت هیچ شرایطی از متر پارچه ای استفاده نکنید).

جهت اندازه گیری عرض پرده زبرا برای داخل چهارچوب سه قسمت بالا ، پایین و وسط پنجره را اندازه گرفته و کمترین مقدار را یادداشت کنید. حال از آن مقدار 1 سانتی متر به عنوان بادخور کم کنید.

جهت اندازه گیری ارتفاع همانند قسمت قبل سه سمت راست ، چپ و وسط را اندازه گیری کرده ولی دیگر نیازی به کم کردن بادخور نیست.

اندازه گیری پرده شید و زبرا داخل چهارچوب پنجره

بیشتر بدانید : پرده های شید و زبرا را در داخل چهارچوب پنجره نصب کنیم یا خارج از چهارچوب

2- اندازه گیری خارج از چهارچوب

در این مرحله ، هم می توانید طوری اندازه گیری کنید که پرده به سقف نصب شود و هم می توانید پرده را به دیوار بالای پنجره نصب کنید.

جهت محاسبه عرض و ارتفاع در حالت خارج از چهارچوب همانند روش های قبل عرض و ارتفاع پنجره را اندازه گرفته با این تفاوت که به جای کمترین مقدار ، بیشترین مقدار را یادداشت می کنیم . سپس به هر طرف 10 سانتی متر (بالا ، پایین ، چپ ، راست) اضافه می کنیم.

  • نکته ای که باید یادآور شویم این است که اگر پرده را خواستید از سقف آویزان کنید برای بدست آوردن اندازه ارتفاع ، آن را از سقف گرفته و تا 10 سانتی متر پایین از لبه پنجره ادامه می دهیم.

اندازه گیری پرده زبرا و شید خارج از چهارچوب پنجره

نکات مهم : در بسیاری از مواقع پیش می‌آید ک شما بخواهید پرده را از سقف آویزان کنید. در این حالت اندازه گیری عرض همانند روش قبل است. اما برای ارتفاع، روش اندازه گیری کمی متفاوت می‌شود. بهتر است اندازه ارتفاع پرده خود را از سقف گرفته تا 5 الی 10 سانتی متر پایین لبه پنجره.

نکته دیگری که باید حتما در نظر بگیرعرض قاب پرست. همانطور که در تصویر پایین مشاهده می‌کنید، اندازه عرض قاب پرده حدود 3 سانتی متر با عرض پارچه پرده متفاوت است. در اصل شما با این روش های اندازه گیری اندازه عرض قاب را محاسبه می‌کنید. این مورد را مخصوصا برای اندازه گیری پرده شید و زبرا داخل چهارچوب باید بیشتر در نظر بگیرید.

تفاوت عرض قاب و عرض پارچه در پرده زبرا

در ادامه می‌توانید آموزش ویدیویی این مقاله را در ادامه ببینید. با مشاهده این ویدیو دیگر شما نیازی به بکارگیری نصاب جهت اندازه گیری انواع پرده های رولی نخواهید داشت.

همچنین بخوانید: آموزش نصب پرده زبرا بصورت تصویری