سبک ميانه قرن و معرفي پنج نوع پرده مدرن مناسب آن
سبک ميانه قرن و معرفي پنج نوع پرده مدرن مناسب آن

سبک ميانه قرن همانطور كه از نام آن پيداست در اواسط قرن 20 ميلادي به وجود آمده است. در حقیقت در اين دوران مردمي كه درگير جنگ جهاني بودند نياز به تغييراتي در سبک زندگي خود داشتند. در اين مقاله ما قصد داريم ابتدا با معماري سبک ميانه قرن آشنا شويم؛ و سپس به معرفي پرده ها و پوشش هاي مناسب پنجره ها در اين سبک زيبا بپردازيم:

سبک ميانه قرن چيست و تاريخچه آن كدام است؟

دكوراسيون سبک ميانه قرن يك نوع سبک دكوراسيون براي منازل است كه در دوران پس از جنگ در ايالات متحده توسعه يافت. به گفته بسياري از كارشناسان، اين نوع معماري حدود دهه 50 الي 60 قرن بيستم پايه گذاري شده است. دلايل متعددي براي استفاده از اين سبک بيان شده؛ اما مهمترين آن را مي‌توان به گذار مردم از زندگي سنتي آن روزها و دكوراسيوني كه قبلا رايج بوده دانست.

به طور كل تا قبل از آن سال‌ها طراحان و سازندگان بيشتر از مواد خاص و اضافي و همينطور رنگ هاي يكسان در معماري داخلي استفاده مي‌كردند. اما با ظهور سبک نيمه قرن طراحان بيشتر به ايجاد خطوط هندسي، عناصر مينيماليستي ساده و همينطور رنگ هاي بيشتر تاكيد داشتند.

اين سال ها مترادف بود با زمان بازگشت سربازان از جنگ. طبيعتا آنها قصد ازدواج و تشكيل خانواده داشتند. يكي از مهمترين دلايل رو آوردن به اين سبک نيز گراني و كميابي اكثر متريال هاي دكوراسيون كلاسيك آن موقع بود. از طرفي متريال هاي بكار رفته در سبک جديد به دليل ساده بودن هم هزينه كمتري داشت و هم در دسترس تر بود.

دلايل محبوبيت كنوني سبک مدرن ميانه قرن بيستم

اگر چه اين سبک در نيم قرن بيش مورد استفاده قرار مي‌گرفته است؛ اما هنوز هم اين مدل طراحي مورد توجه بسياري از طراحان و كارشناسان صنعت ديزاين داخلي قرار دارد. از جمله مهمترين اين موارد مي‌توان به سبک اسكانديناوي اشاره نمود. به طور مثال همانند سبک اسكانديناوي، مبل‌هاي سبک مدرن ميانه قرن پايه هاي نازكي دارند كه اغلب ظاهري ظريف به مبلمان مي‌دهند.

همچنين طراحان مانند قبل در استفاده از برخي پالت هاي رنگي مثل قرمز، زرد و نارنجي هراسي نداشتند. چيزي كه در دوران معماري كلاسيك كمتر مشاهده مي‌شد. اين قضايا فقط به طراحي مبلمان خلاصه نمي‌شود و می توان اين تغييرات را اغلب در وسايل و تجهيزات منزل مثل فرش و پرده ها نيز مشاهده كرد.

پرده پانچ در سبک دکوراسیون میانه قرن

نقش پرده هاي مدرن در سبک دكوراسيون ميانه قرن

تا اينجا به يك آشنايي نسبي در مورد این سبک دست پیدا کرده‌اید. البته ما فقط به معرفي آن می‌پردازیم؛ در صورت نياز به اطلاعات بيشتر مي‌توانيد سري به سايت ها و كتاب هاي تخصصي در اين مورد بزنيد. هدف ما در اين مقاله معرفي پرده مناسب برای اين سبک خاص و زیباست. ما به عنوان يك شركت تامين كننده پرده مدرن تخصص اين را داریم كه بگوييم كدام نوع پرده با مبلمان سبک مدرن ميانه قرن مطابقت و همخواني بیشتری دارد.


در سروین دکور بخوایم : انواع پرده مدرن موجود در بازار و مزایا و معایب آنها


درست است كه ما طراح نيستيم، اما اين صلاحيت را داريم كه در مورد اينكه چگونه انتخاب يك پرده مناسب تا حد زيادي ظاهر خانه شما را تغيير می‌دهد، صحبت كنيم. موارد زيادي است كه بايد در نظر بگيريد مانند حفظ حريم خصوصي، كنترل ميزان عبور نور و انتخاب طرح و رنگ مناسب.

يكي از بزرگترين مشكلات براي يافتن بهترين پرده براي خانه هايي با سبک مدرن ميانه قرن، اندازه پنجره است. خانه هايي كه داراي اين سبک هستند معمولا داراي پنجره هاي بزرگ و سفارشي هستند. اين قضيه مي‌تواند تا حدودي كار ما را سخت كند و چالش برانگيز باشد؛ زيرا ديگر قرار نيست به دكور كلاسيك برگرديم. وقتي تمام فعاليت ها را براي خانه خود انجام داديم، اكنون نوبت آن است كه به دنبال بهترين پرده براي پوشش پنجره ها باشيم. با در نظر گرفتن اين موضوع بياييد برخي پرده ها را با هم بررسي كنيم كه بتواند با مبلمان و سايز اجزاي منزل شما هماهنگ باشد. در اين مقاله ما به معرفي 5 پرده مناسب خواهيم پرداخت:

پرده شيد رول يكي از بهترين ايده هاي سبک ميانه قرن

پرده شيد فوايد زيادي هم از نظر ظاهري و هم از نظر عملكردي دارند. به همين دليل اين محصولات را يكي از مهمترين پوشش ها براي پنجره خانه هايي با سبک ميانه قرن مي‌دانند. جدا از زيبایی، اين پرده ها را مي‌توان به قسمت بالايي چهارچوب بيرون پنجره نصب كرد. در اين صورت صاحب خانه مي‌تواند در صورت نياز از حداكثر نور برخوردار باشد.

تنوع بالا باعث مي‌شود كه پرده شيد مناسب با طرح و سبک خانه خود انتخاب كنيد. اين يك ويژگي مهم طراحي است كه اين مدل پرده ها دارد. همچنين ممكن است پنجره هاي شما تا پايين ادامه نداشته باشد. در اين صورت استفاده از شيد رول گزينه بسيار مناسبي است، زيرا نياز نيست تا زمين امتدا پيدا كند.

اگر مي‌خواهيد مقداري چاشنی مدرن به طراحي داخلي سبک نيمه قرن اضافه كنيد، مي‌توانيد شيد رول هاي خود را موتوردار كنيد. بكار بردن اين تكنولوژي باعث مي‌شود كه با فشار دکمه يك ريموت كنترل، پرده را بالا و پايين و به حالت دلخواه خود در بياوريد.

پرده پليسه در دكوراسيون مدرن ميانه قرن

این محصول نوعي از پرده هاي مدرن است كه ساختار هفت و هشتي دارد. از اين مدل پرده در همه جا مي‌توان استفاده كرد اما كاربرد اصلي آن به عنوان پرده پشت پنجره اي است. اين محصول با اينكه اغلب ناديده گرفته مي‌شود اما كاربرد بسيار زيادي براي استفاده در سبک نيمه قرن دارد. پرده پليسه چندين مزيت بزرگ دارد كه دوتا از مهمترين آنها را بيان مي‌كنيم:

اول اينكه پرده پليسه و پرده هانيكوم يكي از پوشش هاي پنجره است كه جزو محصولات مناسب براي محيط زيست شناخته مي‌شود. صاحبان منازل با نصب پرده پليسه قادر خواهند بود تا 40 درصد در هزينه هاي انرژي صرفه جويي كنند.

مورد دوم بحث تركيب با ساير پرده هاست. پرده پليسه را مي‌توان زير ساير پرده ها از جمله شيد ها و پرده هاي پارچه اي نصب نمود. اين قضيه باعث مي‌شود كه در مواردي نظير حفظ حريم خصوصي و جلوگيري از ورود گرما به صاحبخانه كمك كند.

پرده کرکره چوبی در سبک نیمه قرن

پرده زبرا در سبک دكوراسيون ميانه قرن

پرده زبرا يا پرده دوبل يك جايگزين ابتكاري براي پرده هاي كلاسيك است و به صورت گسترده در سبک ميانه قرن بكار مي‌رود. پرده زبرا كه به صورت دولايه و از تور و پارچه تشكيل شده، جزو پركاربرد‌ترين پوشش هاي پنجره به شمار مي‌آيد.

اين محصولات انعطاف پذيري بالايي در مقابل نور خورشيد دارند. به گونه اي كه مي‌تواند نور ورودي منزل شما را به ميزان دلخواه تنظيم كند. اين طرح در صورت تمايل صاحبخانه مي‌تواند حداكثر ميزان حريم خصوصي را براي او مهيا سازد. تنوع بالا در طرح و رنگ از ديگر مزاياي اين پرده در كنار امكان تنظيم نور است.

انتخاب پرده پانچ براي سبک مدرن ميانه قرن

همانطور كه در ابتداي مقاله گفته شد، سبک ميانه قرن معمولا داراي پنجره هايي بزرگ است. در صورتي كه اين پنجره ها به صورت قدي باشند، بهتر است از پرده هايي نظير شيد و زبرا استفاده نشود. در اين حالت ما به شما پرده پانچ را پيشنهاد مي‌دهيم. حالت صاف و يك دست اين مدل پرده ها مي‌تواند گزينه مناسبي براي مينيمال بودن سبک شما باشد.

اما بايد دقت كنيد؛ زيرا در صورت انتخاب نادرست نوع پارچه و يا رنگ مي‌تواند نتيجه برعكسي داشته باشد. انتخاب پارچه هايي با رنگ هاي خنثي و روشن تر كه مطابق با دكور مينيماليستي هستند و همچنين كيفيت بالایی دارند، مي‌تواند گزينه مناسبي براي خانه هايي با معماري سبک ميانه قرن باشد. به عنوان مثال پارچه مخمل مناسب براي دكور كلاسيك است اما پارچه هاي كتان گزينه مناسب تري براي خانه هاي مدرن است.

پرده کرکره چوبی در دکوراسیون سبک میانه قرن

کرکره چوبی نوع خاص و زیبایی از پرده‌های کرکره‌ای هستند که از چوب ساخته شده اند. این پرده ها قابلیت سایه روشن و تنظیم نور ورودی دارند. از مهمترین ویژگی های این پرده، سازگاری زیاد با سایر اجزای دکوراسیون است. به طور مثال آنها با کاناپه ها در اتاق نشیمن و یا یک صندلی در اتاق کار به راحتی می‌توانند ست و هماهنگ شوند.

در واقع کرکره چوبی در زمان قبل از قرن بیستم نیز رایج بوده است. با این وجود حتی بعد از گذشت این همه سال جذابیت خود را از دست نداده است. خوشبختانه کرکره های چوبی با گذشت این مدت توسعه و پیشرفت زیادی داشته است. از جمله آنها می‌توان به قابلیت موتور دار کردن آن اشاره کرد. این قابلیت ها باعث شده از این پرده برای سبک مدرن میانه قرن بیستم نیز استفاده شود.

نتیجه گیری

به یاد داشته باشید که طراحی مدرن سبک اواسط قرن بیشتر تاکید به داشتن فضاهای باز و روشن دارد. این نور باید طبیعی باشد.زیرا علاوه بر زیبایی باعث رشد گیاهان طبیعی در داخل آپارتمان می‌شود. لازم به ذکر است که وجود گل و گیاه در آپارتمان از موضوعات رایج در این سبک از دکوراسیون است. در نتیجه شما باید از بکار بردن پرده های ضخیم پارچه ای که مانع از ورود نور به داخل می‌شود، جلوگیری کنید.

مهم نیست چه سبکی انتخاب می‌کنید و یا منزل شما چه سبکی دارد. مهم این است از بودن در فضای خانه لذت ببرید. نمی‌دانید از کجا شروع کنید؟ مجموعه سروین دکور طیف وسیعی از پرده ها و پوشش های پنجره قابل تنظیم و سفارشی را می‌تواند به شما ارائه دهد. این مجموعه به گونه ای است که به دلیل تنوع بالا در طرح و رنگ و مدل، انتخاب شما را بسیار راحت تر و به صرفه خواهد کرد.