طراحی آشپزخانه
عوامل و اصول طراحی آشپزخانه از انتخاب کابینت تا وسایل!

یکی از مهم‌ترین بخش‌های خانه برای خانم‌ها، آشپزخانه است. شاید تا به حال شنیده‌اید که می گویند آشپزخانه قلب خانه است اما بهتر است بگوییم آشپزخانه قلب دوم خانم‌هاست. در طراحی دکوراسیون آشپزخانه باید این محیط، محیطی دلنشین برای خانم‌ها و دیگر اعضای خانواده باشد. چرا که در واقع آشپزخانه قلمرو اختصاصی برای بسیاری از مادران است که ساعت‌های بسیاری را در آن می‌گذرانند تا بهترین‌ها را برای خانواده عزیزشان بر روی میز بچینند و از احساس رضایت و آرامش خانواده در این محیط دلنشین و دوست داشتنی، احساس لذت کنند. از این رو می‌توان طراحی آشپزخانه را امری مهم و ضروری دانست که باید با دقت بسیاری و با صرف زمان کافی انجام شود.

 

عوامل مهم و تأثیرگذار در دکوراسیون آشپزخانه

تنوع در انواع وسایل آشپزخانه از قبیل کابینت‌ها، یخچال، گاز، سینک، وسایل دکوراتیو، میز غذاخوری و… و همچنین متنوع بودن نوع چیدمان این وسایل در کنار رنگ و طرح‌های مختلف، این امکان را می‌دهد تا بتوانیم با دست بازتری ایده‌های خوب خود را برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه به کار ببریم. به طور مثال انتخاب آشپزخانه به سبک مدرن، ایرانی، جزیره، کانتر و… می‌تواند طراحی آشپزخانه را بسیار متفاوت کند و برای هر سلیقه‌ای حرفی برای گفتن باشد. از طرفی دیگر انتخاب جنس، مدل و رنگ در کابینت‌ها، سرامیک کف آشپزخانه، کاشی‌ها و یا در دیگر متریالی که می‌تواند در بین کاشی‌های کف و بدنه جلوه نمایی بکند نیز از دیگر عوامل مؤثر در دکوراسیون آشپزخانه است. هر چند که نباید فراموش کرد انتخاب سبک آشپزخانه با وجود فضای کافی نیز رابطه‌ای متقابل دارد و اگر فضای کافی در دسترس نباشد باید طراحی آشپزخانه را نیز با تکنیک‌های هنرمندانه‌تری به زیباترین نحو اجرایی کرد. هر چند که باز هم تنوع در طراحی دکوراسیون آشپزخانه آنقدر متنوع است که بتواند در هر فضایی جلوه زیبایی خود را داشته باشد.

 

بیشتر بخوانید: 13 ویژگی یک اتاق خواب راحت!

 

اصول مهم در طراحی دکوراسیون آشپزخانه چیست؟

شاید این همه تنوع در انتخاب سبک، رنگ، مدل و متریال گوناگون در طراحی دکوراسیون آشپزخانه بتواند دست شما را باز نگه دارد. اما اغلب افراد از این موضوع دچار سردرگمی می شوند و نمی‌دانند چطور هارمونی لازم را در طراحی یک آشپزخانه زیبا و در عین حال دلپسند ایجاد کنند. از این رو شناخت و رعایت اصول مهم در طراحی دکوراسیون آشپزخانه الزامی است که در این بخش به برخی از این اصول اشاره می‌کنیم:

انتخاب کابینت مهم‌ترین اصل در دکوراسیون آشپزخانه

کابینت‌ها از جمله مهم ترین اشیاء موجود در آشپزخانه هستند. در واقع کابینت‌ها با طرح و رنگ و مدل خود می‌توانند پایه و اساس دیگر موارد طراحی در دکوراسیون آشپزخانه قرار بگیرند. به همین جهت در اولین قدم خود سعی کنید در انتخاب کابینت آشپزخانه آنچه را که می‌پسندید و مناسب با ایده‌های خود می دانید، انتخاب کنید. شاید باورکردنی نباشد اما عنصر مهم دیگری که می‌تواند در سبک طراحی آشپزخانه شما مؤثر باشد، دستگیره‌های کابینت‌هاست. دستگیره کابینت می‌تواند نشانگر سبکی مدرن و یا کلاسیک باشد. از این رو بهتر است در انتخاب دستگیره‌های کابینت سلیقه و دقت بیشتری به خرج دهید. بهتر است یادآور شویم که صفحه روی کابینت نیز می‌تواند جلوه فضا را تا حدود بسیار مؤثری تحت تأثیر خود قرار دهد، بدین جهت نباید این عنصر را نیز نادیده گرفت.

طراحی عمودی و افقی برای پوشاندن عیب فضا

یکی از اصول مهم در دکوراسیون آشپزخانه، ایجاد طراحی کابینت‌های افقی برای بزرگ نشان دادن فضا در آشپزخانه‌های کوچک است. از طرفی دیگر طراحی کابینت‌های کشیده و عمودی می‌تواند راهکاری مؤثر برای برای پوشاندن عیب کوتاهی سقف در آشپزخانه‌هایی باشد که محدودیت فضایی دارند. در واقع رعایت اندازه‌ها با توجه به فضای آشپزخانه نیز اصلی مهم به شمار می‌رود که نباید نادیده گرفته شود.

هارمونی کف آشپزخانه با کابینت‌ها

از جمله موارد مهم برای ایجاد هارمونی در دکوراسیون آشپزخانه هماهنگ بودن جنس کف آشپزخانه با کابینت‌هاست. در این صورت علاوه بر هماهنگی بیشتر در محیط، فضا با جلوه بزرگ‌تری نمایان می شود و هماهنگی بیشتری میان فضا و کابینت‌ها به وجود می‌آید. البته برخی افراد نیز جنس کف آشپزخانه را با فضای میان کابینت‌ها را یکی می‌کنند و از این طریق به دنبال ایجاد هماهنگی در فضا هستند.

سقف آشپزخانه را در دکوراسیون خود فراموش نکنید

شاید در بسیاری از موارد سقف را عنصری مؤثر در زیبایی دکوراسیون آشپزخانه ندانیم. اما جالب است بدانید سقف می‌تواند تأثیر بسزایی در زیبایی دکوراسیون آشپزخانه داشته باشد. به ویژه اگر با نورپردازی‌های زیبا همراه شود و یا با انتخاب متریال هماهنگ با دیگر متریال آشپزخانه مثل چوب یا فلز، هماهنگی خاصی در این میان ایجاد شود که بتواند برای هر بیننده‌ای جذاب باشد.

انتخاب وسایل دیگر متناسب با سبک و رنگ آشپزخانه

باید بگوییم که این بخش از کار می‌تواند بسیار مهم و اساسی باشد و به اندازه انتخاب کابینت آشپزخانه وقت و دقت لازم دارد. وسایل آشپزخانه از قبیل گاز، تهویه هوا، سینک ظرفشویی، یخچال، ماشین لباسشویی و همچنین ماشین ظرفشویی را با توجه به سبک طراحی دکوراسیون آشپزخانه و هماهنگ با محیط انتخاب کنید تا هارمونی به وجود آمده را به هم نریزید بلکه هماهنگی بیشتری در محیط ایجاد کنید.

در نهایت می توان گفت طراحی دکوراسیون آشپزخانه دنیایی پیچیده است که عوامل متعدد بسیاری از قبیل رنگ، جنس و بافت کاشی ها، نحوه نورپردازی، سبک و مدل میزغذاخوری و بسیاری موارد دیگر نیز در زیبایی آن تأثیرگذار هستند که باید طراحی آن ها در کنار یکدیگر با علم و مهارت کافی انجام بگیرد. در غیر این صورت، انجام کاری غیرحرفه ای، نتیجه ای جز صرفه هزینه های گزاف و ایجاد فضایی ناخوشایند نخواهد داشت.

 

مطالب مرتبط:

دکوراسیون داخلی به رنگ سفید

ترکیب رنگ های طوسی و زرد برای پرده پذیرایی