انواع پرده مدرن و تفاوت آن با پرده کلاسیک
انواع پرده مدرن موجود در بازار و مزایا و معایب آن ها

در زمان های قدیم، پرده وسیله ای برای پوشاندن پنجره ها و حفظ حریم شخصی و همچنین جلوگیری از ورود نور بود. استفاده از پرده جنبه تزیینی نداشت و برای زیبایی از آن استفاده نمی شد. در آن زمان مردم از حصیر و پارچه های متفاوت و ضخیم برای پوشاندن پنجره های خود استفاده می کردند تا مانع ورود سرما به داخل خانه شوند. اما پس از مدتی، پرده به یک المان تزیینی در خانه تبدیل شد که امروزه در دکوراسیون به آن توجه ویژه ای می شود. در سال های اخیر افراد به طراحی داخلی خانه خود اهمیت بیشتری می دهند و برای چیدمان خانه از یک سبک پیروی می کنند. انتخاب پرده نیز به همین سمت و سو می رود و باید به این نکته توجه شود که آن را با توجه به سبک دکوراسیون خانه انتخاب کنیم. از آنجایی که دکوراسیون مدرن طرفداران زیادی دارد در این مقاله می خواهیم با پرده های مدرن آشنا شویم و همچنین تفاوت های آن با پرده کلاسیک را بررسی کنیم.

 

خصوصیات پرده مدرن

سبک، استایل و طرح مدرن با پرده کلاسیک متفاوت است و به طور کلی فرق دارد. پرده های جدید علاوه بر اینکه به زیبایی اهمیت می دهد، کاربردی بودن نیز برایش مهم است. پرده های مدرن معمولا ساده و بی آلایش هستند و طرح های شلوغ ندارند. در آن ها از رنگ های خنثی یا روشن استفاده می شود. پرده های طرح دار و گل دار در دسته پرده های مدرن قرار نمی گیرند.

پرده ها استایل های مختلفی دارند. برخی از آن ها برای سبک های مختلفی از دکوراسیون قابل استفاده هستند. پس اگر از یک پرده در دکوراسیون بروز استفاده می کنید فکر نکنید که آن پرده در سبک ها دیگر غیر قابل استفاده است.

 

بیشتر بخوانید: انتخاب پرده اداری

 

طیف رنگ پرده مدرن

خانه هایی که سبک امروزی دارند اکثرا پرده هایی به رنگ سفید دارند. رنگ سفید به راحتی با محیط اطراف ترکیب می شود و لطافت و آرامی را نیز با خود به همراه می آورد. همچنین پرده سفید باعث ورود نور خوبی به داخل خانه می شود. میزان ورود نور به داخل خانه نکته ای است که باید در حین خرید به آن توجه شود. پرده های مدرن معمولا رنگ های خنثی دارند مانند: کرم، طوسی، و سفید. اگر می خواهید برای پرده های خود رویه در نظر بگیرید می توانید از پارچه های ضخیم تر استفاده کنید تا از ورود بیش از اندازه نور به داخل خانه جلوگیری کند. همچنین می توانید از پارچه هایی استفاده کنید که هم رنگ مبلمان شما هستند.

 

انواع پرده مدرن

پرده مدرن انواع مختلفی دارد که این موضوع به شما کمک می کند راحت تر پرده ای متناسب با دکوراسیون مدرن خود انتخاب کنید. در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

پرده پانچ

در قسمت بالای پرده های پانچ، نوار های سوارخ داری نصب می شود. در دوخت این پرده ها از پارچه کمی استفاده می شود زیرا نباید چین داشته باشد. نصب آن ها بسیار آسان است. معمولا به صورت آماده در بازار پیدا می شوند و طرح هایی از پیش آماده دارند. برای داشتن یک پرده پانچ کافی است ابعاد و اندازه های پنجره را داشته باشید و سپس آن ها را به راحتی سفارش بدهید.

 

پرده مدرن پانچ

پرده کرکره ای

پرده های کرکره ای یکی دیگر از انواع پرده های مدرن هستند که البته بیشتر در فضاهای اداری به کار می روند. برخی از افراد از آن ها در خانه های خود نیز استفاده می کنند. این پرده ها قابلیت تنظیم نور دارند و می توانید با تنظیم کردن زاویه خطوط آن ها، میزان نور ورودی به داخل خانه را کنترل کنید. این پرده ها با متریال های فلزی و چوبی ساخته می شوند و به راحتی در بازار پیدا می شوند.

 

پرده کرکره چوبی و فلزی مدرن

پرده های رولی

پرده های رولی مانند انواع شید و زبرا از پارچه های بخصوصی تشکیل شده که کمترین جای ممکن را میگیرد و هنگام بسته شده به طور کامل داخل قاب رول میشود و به همین دلیل سادگی و اشغال کم فضا بهترین گزینه برای دکوراسیون های مدرن می باشد ، از این نوع پرده میتوان در اتاق خواب ، آشپزخانه و محیط های اداری و تجاری استفاده نمود .

 

پرده زبرا و شید رول مدرن

پرده های اتوماتیک

با هوشمندسازی خانه ها و رواج لینک شدن خانه ها با اینترنت، پرده های هوشمند طرفداران زیادی پیدا کرده اند. شما می توانید این پرده ها را با موبایل خود کنترل کنید و همچنین تنظیم کنید که در ساعت مشخصی از روز، جمع یا باز شوند.

پرده پارچه ای مدرن

متداول ترین نوع پرده، پرده های پارچه ای هستند که نوع مدرن آن ها بیشتر حریر است. این پرده ها باید کاملا ساده و بدون والان و هیچگونه تزییناتی باشند تا با دکوراسیون مدرن شما به خوبی ترکیب شوند. اغلب در ابعادی تهیه می شوند که ارتفاع آن ها از سقف تا کف زمین باشد. اگر این پارچه ها طرح دار باشند، زیاد شلوغ نیستند و بیشتر طرح های هندسی دارند.

 

نکات کلی درباره پرده های مدرن

  • پرده های مدرن تزیینات و والان ندارند.
  • اگر می خواهید پرده هایی چند لایه داشته باشید می توانید از پرده های کرکره ای یا شید ها برای لایه های زیرین و از حریر برای رویه آن استفاده کنید.
  • برای انتخاب رنگ پرده یکی از رنگ های موجود در مبلمان را انتخاب کنید.
  • استفاده از پرده های حریر در دکوراسیون جدید، لطافتی خاص به خانه شما می بخشد.
  • لوازم جانبی مورد استفاده برای پرده های جدید باید ساده و بدون تزیینات باشند.

 

مطالب مرتبط:

پرده کرکره چوبی یا پرده طرح چوب؟!

نور طبیعی در فضای خانه