اندازه گیری پرده پلیسه
آموزش اندازه گیری پرده پلیسه با تصاویر و ویدیو

قبل از شروع به توضیح در مورد نحوه اندازه گیری پرده پلیسه باید به انواع مدل های آن اشاره کنیم. این سبک پرده ها به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

  • پرده پلیسه زنجیری
  •  پرده پلیسه دستی

 

1- نحوه اندازه گیری پرده پلیسه زنجیری

پرده پلیسه دارای زنجیر برای بالا و پایین کردن پرده است و می توان آن را بر روی سقف یا دیوار نصب نمود.

  • اولین نکته ای که باید در مورد آن تصمیم بگیریم این است که آیا میخواهیم پرده داخل قاب پنجره نصب شود یا بیرون از آن که در مورد دوم کل پنجره ما پوشانده می شود.
  • در گام دوم شرایط پنجره را باید چک کنید، به طور مثال آیا بعد از نصب پرده پنجره شما باز و بسته می شود؟ آیا پرده به دستگیره گیر نمی کند؟ آیا چهارچوب پنجره فضای کافی برای نصب پرده را دارد؟

 

همچنین بخوانید: پرده شید و زبرا را خارج از قاب پنجره نصب کنیم یا داخل قاب؟!

 

پرده زنجیری داخل چهارچوب پنجره

برای اندازه گیری داخل چهارچوب ابتدا عرض 3 قسمت بالا ، پایین و وسط را با متر فلزی اندازه گیری کرده و کمترین مقدار را یادداشت می کنیم و در انتها برای بدست آوردن عرض قطعی از عددی که به دست آمده حدود 1 سانتی متر به عنوان باد خور کم می کنیم.

 

اندازه گیری عرض پرده پلیسه زنجیری

 

برای بدست آوردن ارتفاع مطابق روش قبل 3 طرف راست، چپ و وسط را اندازه گیری کرده و از عدد بدست آمده 1 سانت به عنوان باد خور کم می کنیم.

 

ارتفاع پرده پلیسه زنجیری

 

پرده زنجیری خارج از چهارچوب پنجره

اگر می خواهید پرده شما خارج از تورفتگی پنجره باشد تا بتوانید کل پنجره را بپوشانید، همانند روش قبل عمل کرده با این تفاوت که برای عرض و ارتفاع بجای کم ترین مقدار ، بیشترین مقدار را در نظر گرفته و از هر طرف چیزی حدود 10 سانتی متر (در صورت داشتن فضا) اضافه کنید.

نکته: اگر میخواهید پرده را به سقف آویزان کنید ، اندازه ارتفاع را از سقف تا 10 سانتی متر پایین تر از پنجره در نظر بگیرید!

 

آموزش اندازه گیری خارج از چهارچوب پنجره

 

2- نحوه اندازه گیری پرده پلیسه دستی

این نوع پرده به پشت پنجره یا درب نصب شده و با دست بالا و پایین می رود و با باز و بسته شدن پنجره ، پرده نیز باز و بسته می شود.

نکته: برای اینکه بتوانیم پرده را پشت پنجره نصب کنیم لازم است کناره های پنجره حداقل 2 سانت عمق داشته باشد تا پایه های پرده روی آن سوار شود!

  • ابتدا ارتفاع قسمت داخلی شیشه پنجره را از 3 ناحیه وسط و طرفین اندازه گرفته و مقدار کوچکتر را به عنوان ارتفاع پرده در نظر می گیریم.
  • سپس عرض قسمت داخلی شیشه پنجره را نیز از 3 ناحیه وسط و طرفین اندازه گرفته و از مقدار کوچکتر حدود 2 میلی متر به عنوان باد خور کم میکنیم و اندازه به دست آمده را به عنوان عرض پرده در نظر می گیریم.

و در انتها برای بدست آمدن مقدار عرض و ارتفاعی که باید سفارش داده شود از هر کدام 2 میلی متر به عنوان باد خور کم می کنیم.

 

نحوه اندازه گیری پرده پلیسه دستی پشت پنجره

 

ویدیو آموزش اندازه گیری پرده پلیسه دستی و زنجیری

 

 

مطالب مرتبط:

اندازه گیری پرده زبرا

آموزش نصب پرده زبرا بصورت تصویری و گام به گام