راهکارهایی جهت انتخاب بین پرده پارچه ای و پرده کرکره
راهنمای انتخاب و خرید بین پرده کرکره و یا پرده های پارچه ای؟!

یک سوال رایجی که بسیاری اوقات قبل از خرید پرده در ذهن مشتری خطور می کند انتخاب بین پرده پارچه ای و پرده کرکره می باشد. بهتر است پیش از پاسخ منصفانه ویژگی هر دو را بررسی کنیم. البته لازم به ذکر است جدید ترین سبک های پرده معمولا ترکیبی از پرده های آماده پارچه ای و پرده های کرکره نظیر زبرا ، شید و کرکره های چوبی و فلزی است.

پرده های آماده پارچه ای

پرده آماده پارچه ای چاپی

پرده های پارچه ای دارای قدمت بسیاری می باشند، در هر خانه ای مجموعه ای از ریل های منظم پارچه ای می تواند ظاهری شیک و زیبا به فضای منزل دهد.

نحوه عبور نور

در تهیه این پرده ها معمولا از پارچه های ضخیم مانند مخمل و کتان استفاده شده است که بهترین گزینه برای مسدود کردن شکاف نور بوده و به همین دلیل می تواند فضای خانه شما را دنج و راحت نگه دارد. پرده های پارچه ای ضخیم گزینه مناسبی برای اتاق خواب شما خواهند بود زیرا تقریبا مانع عبور نور شده و دیگر نوری مزاحم خواب شما نمی شود. البته در تهیه این مدل پرده می توان از پارچه های نازک تر مانند حریر نیز استفاده کرد که نور از آن عبور می کند. در نتیجه اگر عدم عبور نور گزینه مهمی برای شما است در انتخاب بین پرده پارچه ای و پرده کرکره می توانید گزینه اول را انتخاب کنبد.

تنوع جنس و رنگ بندی

پرده های پارچه ای در سبک ها ، ضخامت ها و رنگ های مختلفی در بازار وجود دارند. تنوع زیاد این طرح ها و پارچه ها و هم چنین ترکیب آسان تر آن ها با فضای داخل باعث شده تا این محصولات گزینه پرطرفدارتری برای طراحان داخلی باشد.

از نظر اقتصادی و مقرون بصرفه بودن

قیمت پرده های آماده پارچه ای پایین تر و مقرون بصرفه تر از سایر پرده ها هستند البته این بستگی به انتخاب شما دارد ! این محصولات نسبت به مبلغی که پرداخت می کنید ظاهر مجلل تری به فضای شما می دهد اما ممکن است با انتخاب جنس و رنگ اشتباه منزل شما کوچک تر بنظر بیاید.

کمک به مصرف بهینه انرژی

یکی از فاکتور های انتخاب بین پرده پارچه ای و پرده کرکره کنترل مصرف انرژی است. پرده های پارچه ای مخصوصا اگر از جنس های ضخیم تر انتخاب شوند باعث جلوگیری از اتلاف انرژی و هوای داخل منزل می شود.

اما در برخی موارد ممکن است این گونه نباشد به طور مثال رادیاتور هایی که زیر پنجره قرار دارند ، در فصل زمستان تمام گرمایی که تولید می کنند به علت پوشاندن کامل شکاف ها توسط پرده ، انرژی و گرما به سمت پنجره هدایت می شود.

از نظر دوام و کاربرد

پرده های آماده به علت جنس بکار رفته آن می توانیم بگوییم از پرده های کرکره ای نظیر پرده شید، زبرا و چوبی مقاوم تر هستند. اما این را باید بدانید که این پرده ها مناسب مکان هایی که رطوبت زیادی دارند مانند آشپزخانه و حمام نیستند.

معایب و مزایا پرده های پارچه ای بطور خلاصه

مزایا پرده پارچه ای

 • تنوع بالا در طرح و رنگ
 • دارای جنس های متنوع متناسب با نوع کاربرد شما
 • ضخامت های مختلف (پرده های ضخیم مانند مخمل و پرده های سبک مانند حریر و …)
 • صرفه جویی در مصرف انرژی
 • قیمت مناسب نسبت به کرکره ها و پرده های افقی
 • مناسب برای طراحی فضای داخلی خاص

معایب پرده پارچه ای

 • مناسب نبودن برای فضاهای رطوبتی مانند حمام و آشپزخانه
 • اگر رادیاتور زیر پنجره باشد باعث اتلاف انرژی می شود.
 • نمی توان سایه روشن شود یعنی یا باید کاملا بسته باشد و یا کاملا باز

همچنین در بلاگ سروین دکور بخوانید: کرکره فلزی و چوبی پرده ای مناسب برای تمام فصول


پرده های کرکره افقی (blinds)

پرده کرکره های ونیزی چوبی

بلایند ها مزایای کاملا متفاوتی را ارائه می دهند که با تنوع طرح های موجود می توانند تضمین کنند که شما طرح مناسبی را برای دکوراسیون خانه خود انتخاب می کنید.

کرکره ها با قابلیت فیلتر میزان نوری که وارد اتاق می شود عملی تر و کاربردی تر هستند. بطور مثال پرده های زبرا و کرکره های فلزی در عین حال که سطح خوبی از حفظ حریم خصوصی را در اختیار شما قرار می دهند قادر به فیلتر کردن نور یا به اصطلاح سایه روشن است.

پرده های کرکره ای به علت سبک بودن و سهولت در نظافت گزینه مناسبی برای استفاده در آشپزخانه هستند اما امکان دارد در شرایط خاص گرد و غبار را به خود جذب کند که می تواند برای کسانی که آلرژی و حساسیت دارند مشکل ایجاد کند. البته این گرد و غبار را می توان با استفاده از جارو برقی از روی پرده کرکره جدا کرد.

اگر می خواهید اندازه پرده کاملا متناسب با پنجره باشد در انتخاب بین پرده پارچه ای و پرده کرکره گزینه دوم را انتخاب کنید. زیرا بلایندها کاملا می توانند اندازه پنجره ، اندازه گیری و نصب شوند در نتیجه مشکلی که با رادیاتورها و پرده های پارچه ای داشتید اینجا ندارید ، با این حال میزان انرژی و گرمای کمتری نسبت به پرده های پارچه ای ذخیره می کنند.

مزایای و معایب پرده های کرکره افقی به طور خلاصه

مزایا پرده کرکره افقی

 • تعداد زیاد طرح و رنگ
 • تنوع در اندازه، ضخامت و برش
 • قابل استفاده در هر فضایی از خانه
 • امکان فیلتر کردن نور و سایه روشن شدن
 • سهولت در نگه داری و تمیز کردن

معایب پرده کرکره افقی

 • جهت مسدود کردن کامل نور مناسب نیستند مگر اینکه از شید های بلک اوت استفاده کنید
 • تنوع بافتی زیادی ندارند اما دارای طرح ها و رنگ های زیادی هستند
 • ممکن است مناسب برای صرفه جویی انرژی نباشند

مطالب مرتبط:

مقایسه پرده پارچه ای و زبرا، مزایا و معایب پرفروش ترین پرده های بازار

آیا پرده دو لایه زبرا ارزش خرید دارد؟!

پرده آماده برای آشپزخانه از مزایا تا معایب آن!