مدل کاغذ دیواری جدید 2020
10 مدل کاغذ دیواری جدید در سال 2020

امسال کاغذ دیواری ها بیشتر روی نقوش و طرح ها­ی برجسته، بافت های سه بعدی، رنگ های گرم و بافت های الهام گرفته شده از طبیعت مانند بافت هایی شبیه به چوب پنبه، الیاف گیاهی، حصیر و نی و کاه تمرکز دارند. همچنین مدل های متنوعی از طرح های گلدار سنتی و برجسته گرفته، تا گیاه های نواحی گرمسیری و طرح های هندسی معاصر هم مطرح هستند. علاوه بر این، با تکنیک های جدید چاپ که باعث شده اند مرزهای جدیدی از امکانات ساخته شود، کاغذ دیواری از حالت یک کاغذ ساده پوشاننده درآمده و به چیزی فراتر از آن، به جسمی هیجان انگیز تبدیل شده اند. آن روزهایی که فقط یک طرح روی کاغذ چاپ می‌شد گذشته است و اکنون شما می‌توانید به بافت های چوب پنبه، الیاف گیاهی و ابریشم تقریباً با هر طرحی شاخ و برگ بدهید و تزئین‌شان کنید.

کاغذ دیواری هایی که سال 2020 بخت با آنها یار است به این ترتیب هستند:

 

کاغذ دیواری های نگارین نقاشی شده

 

1. تاپستری (Tapestry) یا کاغذ دیواری های نگارین نقاشی شده

تاپستری ها پرده های نقاشی شده‌ای هستند که عموماً یک نقاشی یا یک نقش را با جزئیات تمام با طرح و نقش‌های مفصل نشان می‌دهند. طرح های ملهم از پرده های تاپستری در این سال محبوبیت زیاد و رو به رشدی کسب می‌کنند. این طرح‌ها یک نکته جالب توجه برای اتاق‌ها محسوب می‌شوند. اغلب با طرح های الهام گرفته شده از نقاشی های منظره شاعرانه، همان رنگ‌های زیبایی را که بیرون از فضای داخلی خانه وجود دارد به درون خانه می‌آورند. پالت رنگی سبز و آبی و رنگ های خنثی این کاغذ دیواری ها که حس سکون را القا می‌کنند می‌توانند منبع الهامی باشند برای رنگ و بافت باقی وسایل کل اتاق.

به طور مثال یک کاغد دیواری می‌تواند از طرح های تاپستری الهام گرفته باشد و لطافت و آنتیک بودن اصل آن را نشان دهد. به این شکل؛ این طرح یک منظره قدیمی را در نور مطبوع عصرگاهی به تصویر می‌کشد که نور خورشید سایه هایی را روی اجسام انداخته و طیف هایی از رنگ های خاکی، و ماسه‌ای و نارنجی سوخته را به وجود آورده است.

 

کاغذ دیواری پانوراما

 

2. پانوراما

منظره های پانوراما هم راه خود را به کاغذدیواری ها باز کرده‌اند. صحنه های نمایشی و نقوش دیواری دیوارنما همچنان یکی از موارد محبوب و باب میل در سال 2020 هستند که دیوار شما را در بر می‌گیرند و به آن جلوه های بسیار متنوعی می‌دهند تا دیوار خود را با این جلوه ها عرضه کند. پانوراماهای منظره هم جلوه جالبی دارند. آنها به خاطر ابعاد بزرگشان یک جهان رویایی چشم­گیر برای محیط می‌سازند.

نقل قولی از یک طراح می‌گوید:

«ما دوست داریم با درجات مختلف رنگ و آثار سایه روشن دار و برجسته ساز سرو کار داشته باشیم. سایه روشن هم می‌تواند ضمن اینکه ما را به افقی دیگر ببرد یک محیط را روشن کند.»

 

کاغذ دیواری حس طبیعی

 

3. حس طبیعی

پایداری و دوام در رأس ذهن ما قرار دارد. افزایش آگاهی از محدودیت و پایان پذیری منابع طبیعی موجب شده از متریال های طبیعی و بافته شده حمایت شود. در نتیجه تعجب آور نیست که متریال های طبیعی شامل حصیر، علف، نی و ابریشم راه خود را به سمت کاغذ دیواری ها هم باز کرده­ باشند. در حالی که ما به ندرت با حصیری که دوست نداشته باشیم روبرو شده‌ایم، اکنون آنها به یکی از متأخرترین شکل از روکش های دیوار تبدیل شده‌اند که به نوبه خود شوق آور و خواستنی هستند.

این نوع از طرح ها و متریال های هیجان انگیز نه تنها تأکیدی بر زیبایی شناسی متریال دارند، بلکه در راستای منافع زیست­ محیطی و آکوستیک عمل می‌کنند. بعضی از این نوع کاغذ دیواری ها در واقع طرح هایی هستند که روی خود چوب پنبه طبیعی چاپ شده‌اند.

 

کاغذ دیواری گول زننده

 

4. فریبنده چشم

از آنجایی که در برجسته نمایی، دیوارها طوری ساخته شده‌اند که شبیه چیزی باشند که نیستند، برجسته نمایی در واقع به فریبنده چشم در راستای خطای دید معنا می‌شود. به طور مثال یک سطح از دیوار می‌تواند به صورت یک دیوار پوشیده شده با کاشی طرح­دار به نظر برسد اما در واقع فقط شامل یک­سری خطوط دقیق روی طرح کاغذ دیواری باشد.

 

کاغذ دیواری پارچه چیت

 

5. پارچه های چیت جدید

شما به خاطر این فکر که پارچه های چیت گلدار کمی ارزان و بی­کلاس به نظر می‌آیند بخشوده می‌شوید. اما حرف ما را به یاد داشته باشید که این استایل دوباره بازگشته است و طرح پارچه های مادربزرگ­وارانه برای طرفداران جوان استایل های بامزه و جالب نیز مرسوم و همه گیر شده‌اند. استایل مادربزرگانه نامی است که برای یک ظاهر آرام و جذاب در کاغذ دیواری گلدار با قیمت مناسب به کار می‌رود.

 

کاغذ دیواری هندسی

 

6. هندسی

امسال همه ما به دنبال ساختار و امنیت در میان هرج و مرج هستیم. نیاز روزافزون برای به کارگیری کنترل و نظم در همه ابعاد زندگی، باعث شده که طرح­ هایی با سادگی و نظم شهرت و محبوبیت بیشتری پیدا کنند. ترتیب بندی و آرایش هندسی، پالت های تک رنگ و الگوهای ساده از نمونه همین موارد هستند. به طور مثال اجرای الگوهای هندسی با صفحات کاغذی برجسته روی دیوار یکی از اریگامی های دست سازی است که در همین راستا می‌تواند روی دیوار قرار بگیرد و یک تزیین چشم­گیر کاغذی محسوب شود.

 

کاغذ دیواری سه بعدی

 

7. بافت سه بعدی (3D)

هیچ تعجبی نخواهد داشت اگر شما امسال به دنبال لمس دیوار باشید و مچتان در حال دست زدن به یک دیوار گرفته شود؛ چون قرار است امسال دیوارها نرم و با بافتی سه بعدی باشند. از جدیدترین مدل ها برای پوشاندن دیوار این است که به آنها این امکان و امتیاز داده شود که لمس کردن‌شان فریبنده و خواستنی به نظر آید یا بافت هایی خاص داشته باشند. از طرح چاپی چوب پنبه و کاغذ دیواری های منجوقی و ریزدانه‌ای گرفته تا طرح های هندسی سه بعدی که از دیوار بیرون زده‌اند. حتی بعضی از مردم فرش هایشان را به دیوار می‌آویزند تا به دیوار بافت دهند و اتاق را لطیف‌تر، گرم‌تر و دنج‌تر نشان دهند.

به طور مثال یک کاغذ دیواری می‌تواند از دور ساده و سفید به نظر بیاید اما با دقت بیشتر، شما متوجه می‌شوید که جزئیات بیشتری برای درگیر شدن با آن وجود دارد و این جزئیات کنجکاوی شما را برای لمس کردن و دقیق شدن روی کاغذ دیواری جلب می‌کنند. این کاغذ دیواری می‌تواند از خمیر کاغذ گیاهی ساخته شده باشد که در لمس شدن سخت و با بافتی شبیه به بتن به نظر آید، اما برای نگاه کردن بسیار لذت بخش­ باشد.

 

کاغذ دیواری با طرح گیاه

 

8. نقش گیاهان جدید

فضای بیرون به وسیله حضور و الهام گرفتن از نقوش گیاهی و گرمسیری گرامی داشته می‌شود، بنابراین ما یک سال دیگر برای ادامه حضور گلچین شده نقوش گیاهی در ترندهای کاغذدیواری پیش بینی می‌کنیم. این طراحی ها الهام گرفته شده از طبیعت منتها با پالت های رنگی و نقوش متفاوتی هستند. در حقیقت فضای بیرون در فضای داخلی تعریف شده و تجلیل می‌شود و این قضیه با طرح های گیاهی طبیعی کاغذ دیواری ها می‌تواند شدت پیدا کند.

 

کاغذ دیواری طرح رترو قدیم

 

9. رترو یا طرح قدیم

امسال کاغذ دیواری ها از میان دوران و جهان ها­ی مختلف عبور می‌کند. از استایل آرت­دکو گرفته تا ترندهای دهه های 50 و 60 غربی که حالتی امپرسیونیستی داشتند، طرح ها دوباره متولد و مرسوم شده و دیوارها را تزئین می‌کنند.

 

کاغذ دیواری طرح گرمسیری

 

10. بهشت گرمسیری

ترند کاغذ دیواری گرمسیری همچنان محبوب است و قصد ندارد از مد بیفتد و همچنان با مجموعه های جدیدی از نخل های کلاسیک یا نقوش گیاهی شرقی ظاهر می‌شود. البته که نقوش فلامینگویی دیگر حضور ندارند اما در عوض تمرکز روی الهام از نقوش اصیل و بومی کارائیب است. این امکان وجود دارد که ترکیبی از نقوش ساحلی حاره­ای و نقوش زندگی جزیره‌ای را با هم داشت. می­توان نقوش دریایی قدیمی را با نقش مایه های گرمسیری ترکیب کرد تا به گلچینی مسحور کننده رسید که به ترکیبی از فرهنگ و تاریخ کارائیب ارجاع دارد.

به این شکل همنشینی این کاغذ دیواری، با پارچه هایی با طرح های نخل و برگ های نخل و نقش مایه های با طراوت گیاهان و جانوران گرمسیری به ترکیبی جالب می‌رسد. حتی نقوش طوطی های رنگارنگ، میوه ها و گل های متعدد و متراکم لایه های تزئینی هستند که می‌توانند افزونه هایی برای تزیین و تغییر دادن نقوش گیاهان و درختان روی دیوار باشند.

همچنین که اجزای همراه کننده کاغذ دیواری ها و پارچه های این چنینی، پارچه های رومبلی، وسایل چوبی، تزئینات دیوار و آباژورها و کوسن ها هستند.

 

کاغذ دیواری طرح استوا گرمسیری

 

منبع: مجله livingetc

ترجمه: تیم مجله سروین دکور