کاربرد قرنیز برای نصب لمینت
کاربرد قرنیز و استفاده آن برای نصب پارکت لمینت

از چه قرنیزی برای پارکت خود استفاده کنیم و اگر قرنیز سنگی داشتیم چه کنیم؟ اصولا کاربرد قرنیز چیست ؟

به سایت سروین دکور خوش آمدید !

برای پاسخ به این سوال انتدا باید بدانیم قرنیز چیست و چه کاربردی دارد ؟

قرنیز چیست ؟

قرنیز نواری از سنگ ، چوب ، ام دی اف و یا پلی استایلن می باشد که دور تا دور دیوار نصب می گردد.

کاربرد قرنیز چیست ؟

کاربرد قرنیز با توجه به اینکه نسبت به دیوار برجسته بوده ، محافظ دیوار در برابر برخورد اجسام سنگین مانند اسباب و اثاثیه و همچنین جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت از کف به دیوار می باشد. ( منبع : ویکی پدیا )

استفاده از قرنیز در نصب پارکت لمینت

اگر شما قصد دارید کف منزل یا محل کار خود را پارکت کنید باید به این نکته توجه کنیدکه نصاب ، پارکت لمینت را به میزان حدود 1 سانتی متر فاصله با دیوار نصب می کند. این فاصله را درز انبساط گویند . اگر نصاب این کار را انجام ندهد هنگامی که لمینیت ( که از مشتقات چوب می باشد ) بر اثر گرمایش داخل منزل گرم می شود منبسط شده و اگر فاصله ای با دیوار نداشته باشد باعث فشار بر روی کلیک های آن شده و ممکن است به پارکت لمینت شما آسیب برساند. حال اگر این فاصله را رها کنیم علاوه بر اینکه ظاهر زشتی پیدا می کند محلی برای جمع شدن گرد و غبار نیز می باشد. کاربرد قرنیز بعد از نصب پارکت لمینت در این است که می تواند این محل را پوشانده و زیبایی خاصی به لمینیت شما بدهد.

بهترین نوع قرنیز برای پارکت لمینت

همانطور که گفته شد قرنیز به اشکال سنگی ، چوبی ، ام دی اف و پلی استایلن (PVC) در بازار موجود می باشد. بهترین نوع قرتیز برای پارکت لمینت قرنیز ام دی اف با روکش پی وی سی و یا قرنیز های hdf  می باشد . حتما باید به این نکته توجه کرد قرنیزی که انتخاب می کنیم دارای ضخامت 16 میلی متر باشد که بتواند درز انبساط را کاملا بپوشاند. ( قرنیز های ام دی اف موجود در بازار در 2 ضخامت 8 و 16 میلی متر نی باشند )

رنگ قرنیز را چگونه انتخاب کنیم ؟

قرنیز را می توان با درب ورودی ، رنگ کابینت ها و مبلمان ست کرد . اگر شما از پارکت لمینت استفاده می کنید پیشنهاد ما این است که رنگ قرنیز خود را چند پرده تیره تر از رنگ لمینیت انتخاب کنید.

قرنیز چند سانتی نصب کنیم؟

قرنیزها معمولا دارای 2 ارتفاع 7 و 9 سانتی متری می باشند . برای انتخاب قرنیز باید از ارتفاع منزل یا محل کارتان کمک بگیرید ، اگر دیوارهایتان کوتاه است (کم تر از 2.6) از قرنیز 7 سانت و در غیر این صورت بهتر است برای زیبایی بیشتر از قرنیز 9 سانت استفاده کنید.

با قرنیز سنگی چه کنیم؟

اگر منزل یا محل کار شما دارای قرنیز سنگی می باشد و شما می خواهید از پارکت و لمینت استفاده کنید می توانید یکی از زاههای پیشنهادی زیر را اجرا کنید:

1- قبل از نصب لمینیت قرنیزهای سنگی خود را بکنید ، سیمان پشت آن را خالی و با گچ پر کنید . پس از اینکه آن را رنگ کردید پارکت لمینت ها را نصب و سپس از قرنیز ام دی اف استفاده کنید. بزرگترین مشکل این روش این است که شما وارد فاز بنایی می شوید که این امر باعث اتلاف هزینه و زمان خواهد شد .

2- استفاده از اسکوتی یا اسکوتیا ( اسکوتی چیست ؟ ) بعد از نصب پارکت لمینت به جهت اینکه درز انبساط پوشانده شود از اسکوتی که به آن فیتیله نیز گفته می شود استفاده کرد. مشکل استفاده از اسکوتی این است که این ابزار حدود 3 سانتی متر ارتفاع دارد و بعد از نصب ، قرنیز سنگی شما معلوم خواهد شد . برای رفع این مشکل قبل از نصب اسکوتی از برچسب های طرح چوب هم رنگ اسکوتی که در بازار به برچسب قرنیز معروف است استفاده کنید . ابتدا آن را روی قرنیز سنگی بچسبانید و سپس اسکوتی را نصب کنید.

3- راه حل سوم این است که بعد از نصب پارکت لمینت ، قرنیز 9 سانتی را بر روی قرنیز سنگی خود به وسیله چسب آکواریوم بچسبانید ، از آنجایی که قرنیز سنگی معمولا 10 سانتی متر ارتفاع دارد ، استفاده از قرنیز ام دی اف 9 سانت با توجه به ضخامت پارکت قرنیز سنگی را کاملا می پوشاند.

خلاصه مقاله ( مدت زمان مطالعه 1 دقیقه )

کاربرد قرنیز در این است که بعد از نصب پارکت لمینت درز انبساط آن را می پوشاند و به منزل یا محل کار شما زیبایی دو چندانی می دهد.

اگر شما قرنیز سنگی دارید می توانید قبل از نصب ، قرنیزهای خود را با برچسب قرنیز بپوشانید و سپس از اسکوتی استفاده کنید ، همچنین می توانید قرنیزهای 9 سانتی ام دی اف را با چسب آکواریوم بر روی قرنیز سنگی بچسبانید.