پنل تراک چیست و چه کاربردی دارد
پرده پنل تراک چیست و چه کاربردی دارد؟!

قبل از اینکه توضیحی در مورد این که پنل تراک چیست و چه کاربردی دارد بدهم، میخواهم راجع به این صحبت کنم چرا در بعضی مواقع پرده های شید رول جای خود را به پنل تراک می دهند. پرده شید پوشش پارچه ای ، مدرن و بسیار پرکاربرد است اما این محصولات 2 مشکل اساسی دارند. اول حداکثر عرض قابل مونتاژ پرده شید کمتر از 3 متر است و دوم اینکه پرده ها حتما باید به صورت افقی باز و بسته شوند و برای کسی که بخواهد پنجره را زیاد باز و بسته کند ممکن است ایجاد محدودیت کند. این جا است که با استفاده از تراک پنل میتوان این مشکلات را بر طرف کرد.

پرده پنل تراک چیست؟

پنل تراک یا تراک پنل (panel track shades) نوعی پوشش عمودی پنجره که همانند پرده شید از پارچه تشکیل شده است. مکانیزم این محصول به گونه ای طراحی شده که عرض درگاه پنجره به پنل های مساوی 30 تا 70 سانتی متری (مطابق با عرض محصول) تقسیم می‌شود.

این پنل ها بر روی ریل های متفاوتی قرار می‌گیرند که تمامی آنها داخل یک قاب ثابت است. هنگام جمع شدن به وسیله یک اهرم میتوان تمام پنل ها را به یک سمت جمع کرد. همچنین زمانی که کلیه پنل ها باز است، بر روی یکدیگر چیزی حدود 6 سانتی متر همپوشانی دارند.

مطالب مرتبط: از پرده های پارچه ای برای پنجره های بزرگ استفاده کنید!

پنل تراک روشن کرم رنگ

کاربرد محصول

پنل تراک ها کاربردهای زیادی دارندکه یکی از مهمترین آنها پوشش پنجره به عنوان پرده است. نکته ای که باید در نظر گرفت این است که با توجه به شکل ظاهری، این محصول مناسب پنجره های بزرگ، درهای پاسیو و پنجره های شیشه ای هستند. در حقیقت انتخاب خوبی برای پنجره های کوچک نخواهند بود. حداقل عرض قابل استفاده  150 سانتی متر و حداکثر آن 350 سانتی متر است.

کاربرد مهم دیگر این پنل ها، قابلیت تقسیم کردن دو فضا و جداکردن آنها از یکدیگر است. از آنجا که پرده شید به صورت افقی باز و بسته می‌شوند، امکان استفاده برای جدا کردن فضا را ندارند. زیرا برای هر بار رفت و آمد باید پرده بالا و پایین شود اما پنل تراک ها این مشکل را نخواهند داشت و به راحتی میتوان یک فضا تا حداکثر 3.5 متر عرض را به دو قسمت تقسیم و جداسازی نمود.

مزایای پنل تراک

در پاراگراف های قبلی دو مزیت مهم این محصول یعنی استفاده برای پنجره های بزرگ و جداسازی محیط گفته شد. اکنون سایر مزایا را به صورت تیتر وار بیان می‌کنیم:

  • قابل شستشو
  • مناسب برای فضاهای مدرن و امروزی
  • دارای ظاهری ساده، مینیمال و شیک
  • امکان مسدود کردن نور و حفظ حریم شخصی
  • قابلیت نصب بر روی دیوار و سقف

پرده شید عمودی قهوه ای

اندازه گیری و نصب

اگر با اندازه گیری پرده های شید و زبرا آشنایی داشته باشید، اندازه گیری پنل تراک را هم به راحتی می‌توانید انجام دهید. برای عرض پنل، ابتدا عرض پنجره را گرفته و از هر طرف 5 الی 10 سانت اضافه کنید. برای ارتفاع نیز از سقف یا 10 سانتی متر بالاتر از پنجره گرفته و تا جایی که می‌خواهید پنل ها قرار بگیرد ادامه دهید.

برای نصب تراک پنل هم قاب این محصول را به سقف و یا دیوار پیچ کنید. سپس پنل ها را (که عمدتا تعدادشان 5 عدد است) تک به تک داخل ریل مخصوص خود قرار دهید