چگونه پرده کرکره که بواسطه آفتاب‌زدگی تغییر رنگ داده، تمیز کنیم؟
چگونه پرده کرکره زرد شده یا آفتاب زده را تمیز کنیم؟

مراقبت و تمیز کردن پرده‌ ها به‌صورت منظم امری واجب و ضروری است. تمیز بودن پرده باعث می‌شود تا همواره ظاهری جدید داشته باشد و خاصیت تزئینی بودن آن کاملا حفظ شود. با این حال حتی کسانی که همواره پرده‌های خود را تمیز نگه می‌دارند در مقابل یک سری عوامل مانند تابش نور مستقیم آفتاب که پرده کرکره زرد شده را در پی دارد، نمی‌دانند چه کاری باید انجام دهند.

چرا نور خورشید باعث زرد شدن کرکره ها می شود؟

پرده کرکره جزو پرکاربرد ترین پرده‌ها در دکوراسیون داخلی منازل و فضاهای اداری و تجاری است. این محصول تنوع متریال زیادی دارد که دو نوع از مهمترین آنها فلز و چوب است. پرده کرکره از ما و وسایل منزلمان در برابر نور خورشید محافظت می‌کند. اما وقتی خودشان چندین سال در معرض اشعه های ماورابنفش و مضر خورشید قرار می‌گیرند، به مرور زمان لایه پوشش دهنده و محافظ آن از بین می‌رود و ممکن است رنگ طبیعی خود را از دست بدهند و به اصطلاح زرد شوند. این زرد شدن یک کثیفی معمولی نیست، و ممکن است برای پاک کردن آن اندکی به دردسر بیفتید و وقت بگذارید.

بیشتر بخوانید: تنها پرده جلوی دید همسایه ها به داخل منزل را میگیرد!

چگونه پرده کرکره‌ زرد شده خود را تمیز کنیم؟

پرده کرکره فلزی نظافت آسانی دارد و یه راحتی شما می‌توانید با یک ابر و مقداری مواد شوینده آنها را تمیز کنید، اما اگر این پرده بعد از تمیز کردن عادی پاک نشد، مشخص است که این کثیفی مربوط به تغییر رنگ بواسطه نور خورشید است. پس بهتر است مراحل زیر را به ‌دقت انجام دهید:

  • وان داخل حمام را تا نیمه با آب سرد پرد کنید. سپس دو الی سه قاشق سفید کننده داخل آن بریزید. سپس پرده خود را به مدت 10 دقیقه در این محلول قرار دهید. سعی کنید کلی قسمت پرده کرکره خود در محلول قرار بگیرد.
  • هنگامی که مشخص شد و شما با چشم ملاحظه کردید که تا حدودی رنگ زردی آن از بین رفت، پرده را از محلول در بیاورید و با یک پارچه تمیز آن را کاملا خشک کنید مراقب باشید لت‌های آن خم نشود. سپس پرده ها را در مکان مناسب قرار دهید تا در هوای آزاد خشک شود.
  • نکته خیلی خیلی مهم که باید توجه بسیاری به آن بکنید این است که  از این روش برای پرده کرکره چوبی استفاده نکنید، زیرا سفید کننده، به تیغه های چوبی پرده آسیب می‌زند. بجای این کار بهتر است کرکره های چوبی خود را به طور مرتب با اسفنجی مرطوب گردگیری کنید. اگر از این پرده استفاده می‌کنید بدانید که شما یک پرده خاص و منحصربفرد دارید، نباید آن را به‌حال خود رها کنید. گرد‌گیری مداوم و نظافت مرتب محصول، باعث می‌ شود کرکره‌های شما رنگ طبیعی خود را برای مدت طولانی‌تری حفظ کند.
تمیز کردن بعد از نصب پرده کرکره فلزی

همچنین بخوانید: مزایای پرده حریر در استفاده و نگهداری روزمره!

آیا نور خورشید باعث تاب برداشتن تیغه های کرکره چوبی می شود؟

نکته دیگری که باید به آن توجه داشت و پرسش بسیاری از مشتری‌های ما هم می تواند باشه این است که آیا بعد از چند وقت استفاده از پرده کرکره چوبی، وقتی در معرض نور خورشید قرار می‌گیردند تیغه‌های آن تاب برمی‌دارد و تغییر شکل می‌دهد یا خیر؟

پاسخ این پرسش در این جمله خلاصه می‌شود که بستگی به پرده استفاده شده شما دارد. به طور کل کرکره های چوبی دو مدل هستند . پرده کرکره ای که با چوب واقعی ساخته می‌شوند و پرده های که به اصطلاح با چوب مصنوعی ساخته می‌شوند.

پرده کرکره از چوب طبیعی مانند چوب های سخت گردو و گیلاس و الوارهای آن ساخته می‌شود و تحت هیچ گونه مواد شیمایی قرار نگرفته‌اند . پرده هایی که با این مواد و به صورت طبیعی ساخته می‌شوند در برابر نور مستقیم خورشید و همچنین رطوبت مقاوم‌تر بوده و دیرتر در ظاهر تیغه های آنها تغییر شکل پیدا می‌کند.

اما پرده هایی که از چوب طبیعی ساخته نشدند، در داخل آنها مقداری مواد اضافی از جمله pvc و پلاستیک وجود دارد که این مواد باعث می‌شود کرکره ها مقاومت کمتری در برابر نور خورشید و اشعه ماورا بنفش داشته باشد و زودتر تغییر حالت دهد .  

نظر شما در مورد تغییر رنگ و شکل پرده کرکره فلزی و چوبی چیست ؟ آیا شما تا بحال با این مشکل مواجه شده اید و چگونه این مشکل را بر طرف کردید؟

شاید به خواندن این مطالب نیز علاقه مند باشید:

معرفی بهترین برندهای پرده خارجی و ترک در بازار ایران