نقش پرده پشت دری در زیباتر شدن منزل
نقش پرده پشت دری در زیباتر شدن منزل

پرده پشت دری یکی از المان های مهم هر خانه ایرانی است. این پرده علاوه بر اینکه میزان نور ورودی را تنظیم می کند، عیب و ایرادهای چارچوب های خانه را نیز می پوشاند و باعث می شود دیده نشوند. از طرفی برای ایرانی ها که به حریم شخصی خانه خود بسیار اهمیت می دهند و محرمیت برای آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است پرده نقش مهمی در دکوراسیون خانه شان دارد. ممکن است خانه شما بالکن داشته باشد و ندانید درب بالکن خود را چگونه با پرده ها بیارایید و چه پرده ای برای آن مناسب است. پرده پشت دری دقیقا در همین رابطه مورد استفاده قرار می گیرد. این پرده انواع مختلفی دارد که در ادامه مطلب به آن می پردازیم. پس اگر می خواهید درهای زیبایی در خانه خود داشته باشید ادامه این مطلب را از دست ندهید.

پرده پشت دری چیست؟

پرده پشت دری از پرده های پرکاربرد و بسیار زیبا است. این پرده بیشتر در آشپزخانه نصب می شود و برای در ورودی بالکن است. دوخت ساده ای دارد و به چارچوب آویخته می شود. استفاده از این نوع پرده باعث می شود موقع باز و بسته شدن در، مجبور نشوید پرده را بکشید و کار را برایتان راحت تر می کند. شست و شوی آن آسان است و امکان مشتعل شدن آن نیز کمتر است. زیرا از هر طرف به چارچوب وصل است و با وزیدن باد، به سمت اجاق گاز نمی رود. نیازی به میله پرده و والان ندارد و با وجود سادگی بسیار زیبا است و جلوه ای جذاب به آشپزخانه شما می دهد. معمولا برای پرده های پشت دری آشپزخانه از پارچه های گلدار استفاده می شود.


همچنین بخوانید: چطور پرده مناسب برای فضای کوچک خانه انتخاب کنیم؟


پرده حریر برای پشت پنجره

نکات مهم در انتخاب پرده پشت دری

برای اینکه پرده پشت دری خانه شما ظاهری زیبا و شیک داشته باشند باید نکاتی را رعایت کنید که به شرح زیر است:

  1. تنها یک لایه پرده کافی نیست. اگر می خواهید که نور کمتری وارد خانه شود و چارچوب ها کمتر دیده شوند از دو یا چند لایه پرده استفاده کنید. این پرده ها می توانند از یک جنس باشند یا از دو مدل پرده مختلف. به طور مثال می توانید برای پرده زیرین از شیدها استفاده کنید.
  2. جنس پرده بسیار مهم است. نه از پرده های بسیار شق و رق استفاده کنید نه از پرده هایی که زیادی نرم و لطیف هستند. پارچه های نرم و لطیف مانند برخی از حریرها باعث می شوند که ظاهر پرده به خوبی حفظ نشود و همچنین پارچه های شق و رق باعث می شوند چین های ایجاد شده در آن به خوبی جلوه نکند. برای پرده پشت دری از پارچه های لطیفی استفاده کنید که به خوبی ظاهر خود را حفظ می کنند.
  3. به یاد داشته باشید که هر چقدر پرده پشت دری شما چین های بیشتری داشته باشد ظاهری زیباتر به خود می گیرد. سعی کنید عرض پرده را 1.5 الی 2 برابر عرض در تهیه کنید تا چین آن بیشتر شود. اگر از پارچه های شق و رق استفاده می کنید بهتر است چین کمتری ایجاد کنید تا پرده بیش از حد جلو نیاید.

انواع پرده پشت دری

شما می توانید با توجه به سلیقه خود پرده پشت دری خانه تان را انتخاب کنید. پرده های زیادی برای این کار وجود دارند. می توانید از پرده های حریر چین دار استفاده کنید و برای زیباتر شدنشان آن ها را با ربان یا پاپیون ببندید. اما علاوه بر پرده های پارچه ای از انواع دیگر پرده ها نیز میتوان در تهیه پرده پشت دری استفاده کرد که با هم به برخی از آنها میپردازیم:

پرده زبرا و شید رول

این نوع پرده ها را اغلب به صورت قاب دار دیده اید که معمولا در بالای پنجره و یا به سقف نصب می شود. اما نوع پشت دری آنها که به مینی شید و مینی زبرا معروف هستند به قسمت بالایی چهار چوب درب یا پنجره نصب شده و میتواند با پنجره بازو بسته شود.


محصولات مرتبط: پرده زبرا دو رنگ


پرده شید و زبرا پشت دری

کرکره فلزی

کرکره های فلزی و آلومینیومی به دلیل قاب ظریفی که دارند میتوانند به عنوان پرده پشت دری به پنجره شما وصل شوند. اما نکته ای که باید رعایت کنید است که بعد از نصب ، نصاب باید کرکره و متعلقات آن را به وسیله لوازم کابلی مخصوص به پنجره متصل کند.

کرکره فلزی پشت دری

پرده پلیسه

می توان گفت پرده های پلیسه جدیدترین نوع پرده هایی هستند که از آنها نیز میتوان به عنوان پرده برای پشت درب استفاده کرد. این محصولات به دو صورت دستی و زنجیری موجود هستند که میتوانند در داخل چهارچوب پنجره شما نصب شوند.

پرده پلیسه دستی و زنجیری برای پشت پنجره

شما دوست دارید از چه مدل پرده برای پشت درب های منزل خود استفاده کنید؟ آیا حریرهای گل دار را به پرده زبرا و شید ترجیح می دهید یا بیشتر به دنبال سادگی و مدرن بودن هستید؟ برای ما بنویسید.


مطالب مرتبط:

خرید پرده برای پنجره پشت کاناپه

انواع پرده مدرن موجود در بازار و مزایا و معایب آن ها

برای دوخت پرده پانچ به چند متر پارچه نیاز است؟