کدامیک مناسب تر است؟ پرده موتور دار یا پرده ساده
پرده موتور دار چیست و چه زمانی می توانیم از این پرده استفاده کنیم؟!

پیشرفت تکنولوژی تاثیر مستقیم بر روی تمام صنایع از جمله دکوراسیون داخلی گذاشته است. به طور مثال در گذشته کسی فکر نمیکرد، پرده ای را که با دست یا زنجیر جابجا می‌شود، بتوان این کار را تنها با یک کلیک بر روی دکمه ریموت کنترل انجام داد. اصطلاح پرده موتور دار به پرده هایی گفته می‌شود که بر روی آن یک وسیله الکترونیکی به اسم موتور سوار است. شما می‌توانید با یک کلیک بر روی ریموتی که به موتور متصل است، پرده را باز و بسته یا سایه روشن کنید. فرقی نمی‌کند نوع پنجره شما چه باشد، اکثر پرده ها را می‌توانید موتور دار کنید مثل پرده شید، زبرا و کرکره های فلزی و چوبی.

این وسیله مکانیکی که بر روی پرده ها نصب می‌شود، وارداتی است. در نتیجه قیمت آن با نرخ ارز محاسبه خواهد شد. به همین دلیل قیمت آن نسبت به پرده های عادی بالاتر است. سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که آیا بهتره برای پنجره های منزل یا محل کار پرده موتور دار خریداری کنیم یا نه همان نوع ساده گزینه مناسب تری خواهد بود.

از یک طرف پرده ای که با ریموت کار می‌کند کارایی بالایی داشته و یک جورایی بسیار شیک و هیجان انگیز است، از طرف دیگر گران بودن این وسیله ممکن است ما را دچار تردید کند که آیا اساسا این انتخاب، می‌تواند یک انتخاب مناسب و ایده آل باشد.

در این بخش می‌خواهم به این موضوع بپردازم که در چه مواقع و شرایطی بهتر است از پرده ها به صورت موتور دار استفاده کنیم و در چه شرایطی آنها را به صورت ساده و دستی نصب کنیم:

 

پرده شید طوسی کنترلی

چه زمانی از پرده های موتور دار استفاده کنیم؟!

داشتن سیستم هوشمند در خانه

خانه هایی که به سیستم هوشمند مجهز هستند، تمام وسایل برقی آنها نظیر درب ورودی، چراغ ها، سیستم گرمایشی به یک دستگاه مانند موبایل متصل بوده که به وسیله آن می‌توانید حتی هنگام که در منزل خود نیستید، بر روی این وسایل کنترل داشته باشید. برای این منازل بهتر است از پرده موتور دار استفاده کنید. موتور این پرده ها قابلیت اتصال به سیستم هوشمند را دارا هستند. به همین دلیل شما می‌توانید حتی زمانی که در منزل حضور ندارید، پرده ها را باز و بسته کنید.

 

بیشتر بخوانید: نقش پرده هوشمند در دکوراسیون مدرن چیست؟!

 

داشتن فرزند خردسال و حیوان خانگی

پرده هایی مثل زبرا، شید و کرکره به صورت کلاسیک دارای زنجیر یا نخی در کنار پرده جهت بالا و پایین و سایه روشن شدن آنها هستند. کودکان خردسال و یا حتی حیوانات خانگی مثل سگ و گربه، علاقه زیادی به بازی کردن با این زنجیر ها دارند. اگر فشار زیادی به این زنجیر ها وارد شود، علاوه بر امکان پارگی، خطر سقوط پرده نیز وجود دارد. این قضیه علاوه بر این که می‌تواند به پرده آسیب برساند، کودک شما را نیز در معرض خطر قرار خواهد داد. در نتیجه در این مورد بهتر است در صورت امکان از پرده های موتور دار استفاده کنید.

بزرگ بودن و سنگینی پرده

برخی پرده ها مانند کرکره های چوبی اساسا سنگین هستند و برخی دیگر در ابعاد بزرگ که ساخته می‌شوند سنگین خواهند شد. در این حالت بالا و پایین کردن پرده ممکن است برای شما سخت و مشکل باشد، بخصوص برای خانم ها و کودکان. در این حالت استفاده از پرده موتور دار می‌تواند به کمک شما بیاید و شما به راحتی تنها با یک کلیک ساده بتوانید پرده خود را باز و بسته کنید.

تا این جا متوجه شدید که استفاده از پرده های موتور دار تا چه اندازه مفید و پرکاربرد هستند. اما بهتر است بدانید همیشه و در هر مکان استفاده از این پرده ها توصیه نمی‌شود. مواقعی هم هستند که بهتر است از همان پرده های ساده استفاده کنید.

 

پرده شید چاپی برقی

چه زمانی از پرده های موتور دار استفاده نکنیم؟!

وجود نوسان در برق

وسایل و تجهیزات برقی یک نقطه ضعف مشترک دارند. همه آنها به نوسان برق حساس هستند. پرده های موتور دار نیز از این قاعده مستثنی نیستند. حتی می‌توان گفت حساسیت این وسایل به نوسان برق بیشتر از سایر وسایل برقی است و به سرعت روی آنها تاثیر منفی می‌گذارد. البته استفاده از محافظ برق می‌تواند تا حد زیادی این مشکلات را برطرف کند. اما به طور کل توصیه می‌شود در مناطقی که نوسان برقی زیادی دارد از پرده های بدون موتور استفاده شود.

 

همچنین بخوانید: مزایای پرده کرکره برقی هوشمند در خانه های مدرن

 

استفاده از موتورهای بی کیفیت

در بازار موتور های پرده نیز مانند سایر وسایل برقی پر است از برندهای متفرقه و بی کیفیت چینی. به طور کل استفاده از این موتورها توصیه نمی‌شود، زیرا نه تنها طول عمر کمی دارند و ممکن است به سرعت آسیب ببینند، هیچ گارانتی، ضمانت و خدمات پس از فروشی هم ندارند. حتی برخی از آنها ممکن است در حالت عادی مشکلاتی از قبیل سر و صدای زیاد و قطع و وصلی مکرر شوند. در نتیجه اگر می‌خواهید از پرده موتور دار استفاده کنید، حتما از کیفیت موتور مطمئن شوید، در غیر این صورت ترجیح استفاده از پرده های ساده است.

پرده برای پنجره کوچک

در پاراگراف های قبلی گفته شد یکی از دلایلی که باعث می‌شود از پرده های موتور دار استفاده کنیم، بزرگ بودن و سنگین بودن پرده هاست. فرض می‌کنیم شما در منزل پنجره ای دارید که کوچک است و منزل شما هم مجهز به سیستم هوشمند نیست. در این حالت توصیه می‌شود که زیاد خرج روی دست خود نگذارید و از همان پرده های ساده بدون موتور استفاده کنید چون لزومی به استفاده از این کار نیست.

در کل استفاده یا عدم استفاده از پرده موتور دار دست خود شماست. اما با کنار هم قرار دادن مواردی که گفته شد می‌توانید در استفاده از این وسیله پر کاربرد به جمع بندی رسیده و سپس خرید خود را انجام دهید.

 

مطالب مرتبط:

تغییرات شگفت انگیز پرده ها در سال 2022 با مد روز

پرده برقی چیست و انواع پرده شید و زبرا برقی کدامند؟!