پرده زبرا یک تکه بهتر است یا دو تکه
پرده زبرا یک تکه بهتر است یا دو تکه؟

هنگام سفارش پرده زبرا و یا سایر پرده های مدرن اگر پنجره های شما بزرگ باشد تا حالا به این قضیه فکر کردید که پرده های خود یک تکه سفارش دهید یا دو تکه؟ در این مقاله می خواهیم بطور کامل به این موضوع با بیان فواید و مضرات هر مدل بپردازیم.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی ، شرایط و سبک زندگی مردم هم تغییر کرده است. این قضیه را می شود در سبک دکوراسیون انتخابی آنها نیز مشاهده کرد. به گونه ای که با تغییر الگوی زندگی بخاطر عواملی مثل شهر نشینی و کوچک شدن خانه ها، مردم نیز از دکوراسیون های سنتی به سمت دکوراسیون های مدرن و مینیمال روی آوردند. پرده ها هم از این قاعده مستثنی نیستند ، و امروزه ما شاهد استفاده بیشتر مردم از پرده های مدرن نظیر شید رول ها و پرده های زبرا بجای پرده های پارچه ای سنتی و کلاسیک خواهیم بود.

نکته ای که باید در هنگام خرید این پرده ها در نظر گرفت این است که پرده هایی نظیر زبرا و شید قدرت انعطاف پذیری کمتری نسبت به پرده های پارچه ای دارند، بنابر این شاید لازم باشد شما تغییر خاصی در نوع سفارش خود بدهید و با یک کارشناس در این زمینه مشورت کنید. یکی از مهمترین سوالاتی که ممکن است شما را گمراه کند این پرسش است که آیا پرده های زبرا و شید رول خود را یک تکه سفارش بدیم یا دو تکه؟ در پاسخ باید بگویم در بسیاری از موارد بنابر نوع پنجره و شرایط موجود امکان سفارش یک تکه وجود ندارد و حتما باید پنجره خود را جهت سفارش پرده به دو یا سه قسمت تقسیم کنید البته در بسیاری از موارد نیز این امر بنا بر صلاحدید خود مشتری انجام می شود.

 

پرده زبرا چند تکه

مواردی که امکان خرید پرده زبرا به صورت یک تکه وجود ندارد

  • عرض زیاد پنجره

پرده های زبرا و شید رول ها محدودیت هایی در عرض و ارتفاع دارند که هنگام سفارش حتما باید به آنها توجه کرد. یکی از این محدودیت ها عرض پارچه می باشد ، این عرض در مدل های مختلف متفاوت است اما به طور کلی فواصلی بین 2.5 تا 2.8  متر می باشد البته این اندازه برای کرکره های فلزی و چوبی کمتر و حدود 2 متر می باشد. این بدین معناست که اگر شما پنجره با عرض بزرگی مثلا 3.5  متری داشته باشید ، نمی توانید پرده زبرا و یا شید خود را یک تکه سفارش دهید و مجبورید حداقل آن را دو تکه کنید.

  • پنجره های پاچلاقی

برخی پنجره حالت پاچلاقی دارند و این بدان معناست که یک پنجره ی قدی در کنار پنجره کوچک قرار دارد. این حالت را بیشتر در آشپزخانه هایی که تراس دارند مشاهده خواهید کرد. در این مدل ها اگر زیر پنجره با ارتفاع کمتر کابینت و یا کمدی نصب شده باشد ، شما دیگر نمی توانید پرده های زبرا و شید خود را یک تکه سفارش دهید و باید حتما آن را دو تکه کنید.

 

مطالب مرتبط: پرده زبرا مناسب آشپزخانه

 

  • سنگین شدن پرده

چون این پرده ها اکثرا با زنجیر بالا و پایین می روند باید وزن آن نیز مورد توجه قرار گیرد . به طور مثال برای پنجره ای با عرض 2.8 متر و ارتفاع 3.5 متر ، اگر بخواهیم پرده زبرا یک تکه سفارش دهیم بسیار سنگین خواهد شد و هنگام بالا و پایین کردن ممکن است با مشکل مواجه شده و از طرفی طول عمر لوازم و قطعات پرده نیز پایین می آید. البته این قضیه در مورد پرده های که با ریموت کار میکنند صدق نمیکند.

 

پرده زبرا با عرض زیاد و سنگین شدن آن

در بسیاری از موارد خود مشتری ترجیح می دهد که پرده زبرا و یا شید او بجای یک تکه دو یا چند تکه باشد . مثلا وقتی پنجره ای در منزل و یا محل کار وجود دارد که یک لت آن باز شو است و شما میخواهید هنگام باز کردن پنجره طرف دیگر پوشیده باشد. این سبک دکور می تواند بسیار جذاب و پرکاربرد باشد اما حتما 2 مورد را باید در نظر بگیرید:

  1. وقتی پرده زبرا یا شید رول را به صورت دو یا سه تکه سفارش می دهیم باید این نکته مهم را در نظر بگیریم که قاب های پرده کنار هم قرار میگیرند اما بین پارچه های پرده شما یک فاصله دو الی سه سانتی متری ایجاد خواهد شد.
  2. همانطور که می دانید پرده های زبرا و یا شید رول ها اکثرا دارای زنجیر می باشد و اگر بخواهید پرده ها را در حالت بیش از یک تکه سفارش دهید، حتما باید توجه کنید که زنجیر ها را در خلاف جهت هم انتخاب کنید. یعنی پرده ای که در سمت راست قرار میگیرد زنجیرش هم سمت راست و پرده ای که در سمت چپ قرار می گیرد زنجیرش هم در سمت چپ باشد.

 

محصولات مرتبط:

پرده زبرا کودک طرح خرگوش

پرده زبرا تصویری طرح شکوفه بنفش