پرده های ریسه ای
پرده‌های ریسه‌ای

پردههای ریسهای ، انتخابی برای طراحی مدرن

پرده‌های ریسه‌ای که انتخابی مناسب و تطبیق پذیر برای دکوراسیون به شمار می‌روند، می‌توانند نوعی حس آرامش و جذابیت را به فضای داخلی منزل بیاورند. از این پرده‌ها می‌توان برای در، کمد، جدا کننده‌ی اتاق یا به عنوان بخشی لوکس از دکوراسیون استفاده کرد.

پرده‌های ریسه‌ای هم به حفظ حریم خصوصی کمک می‌کنند و هم سایه‌های ظریف و زیبایی که ریسه‌های آن‌ها ایجاد می‌کنند، ظاهری منحصر به فرد به فضا می‌بخشند.

پردههای ریسهای چه هستند؟

پرده‌های ریسه‌ای که از صدها رشته‌ی جدا از هم ساخته شده‌اند، اغلب بوسیله‌ی پنبه یا پلی استر تهیه شده و برای حفظ شکل‌شان به میله یا چوبی متصل هستند.

پرده‌های ریسه‌ای به طور رایج در بخش‌‌هایی از محیط که به مهمانان خوشآمد گویی می‌شود، از جمله رستوران‌ها، مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ چرا که این پرده‌ها راهی سریع برای طراحی بوده و می‌توانند فورا هر فضایی را دستخوش تغییر کنند.

با داشتن چنین تاثیر زیبایی شناختی‌ای، پرده‌های ریسه‌ای روز به روز بیشتر در دکوراسیون داخلی منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند چرا که می‌توان به طرق مختلف از آن‌ها بهره برد و همچنین می‌توان طول‌شان را به آسانی تنظیم کرد.

چطور از پردههای ریسهای استفاده کنیمدرگاه

وقتی در بالای قاب در آویزان شوند، پرده‌های ریسه‌ای با ایجاد توهم یک مکان مجزا می‌توانند موجب حفظ حریم خصوصی شده که همین آن‌ها را به گزینه‌ای عالی برای جدا کردن فضاهای مختلف در منازل تبدیل می‌کند؛ مثلاً جدا کردن اتاق نشیمن از آشپزخانه.

با استفاده از پرده‌های ریسه‌ای، شما اجازه می‌دهید که میزان مناسبی از نور بدون اینکه دری حائل باشد درون فضا بتابد. این موضوع برای خانه‌های کوچک‌تر حائز اهمیت است چرا که فضا را بازتر و جا دار‌تر نشان می‌دهد.

برای جدا سازی اتاقها در آپارتمانهای یک نفره

در آپارتمان‌های کوچک و یک نفره فضا ممکن است تنگ و خفه بنظر برسد چون همه چیز منزل را می‌توان در یک نگاه دید. ترکیب محیط خواب، نشیمن و پخت و پز در یک فضا می‌تواند یک سبک زندگی نامتعادل را ایجاد کند چرا که موجب درهم شدن الگو‌های زندگی می‌شود.

با استفاده از پرده‌های ریسه‌ای به منظور ایجاد توهم اتاق‌هایی جدا، می‌توان مرز هر قسمت را مشخص کرده و محیط بزرگ‌تر را بزرگ‌تر از آنچه که هست نشان داد؛ چون که به جای دیدن یک اتاق با چند فضا مواجه می‌شویم.

توصیه می‌شود که پرده‌های ریسه‌ای را اطراف تخت نصب کنید. این کار نه تنها فضای مجزای متعادل کننده ایجاد می‌کند، بلکه بر لوکس بودن و آرامش فضا نیز می‌افزاید.

چطور پردههای ریسهای را شست و شو دهیم؟

توصیه می‌شود که پرده‌ها به صورت دستی شسته شوند چرا که این کار از در هم تنیدن ریسه‌ها جلوگیری می‌کند.

برای شستن پرده‌های ریسه‌ای، آن‌ها را در تشتی بزرگ که از آب گرم پر شده قرار داده و مقداری پودر شست و شو یا پاک کننده‌های ملایم اضافه کنید. می‌توانید بگذارید پرده‌ها خیس بخورند یا اینکه هر قسمت از ریسه‌ها را برداشته و در آب تکان بدهید تا غبار انباشته شده از الیاف جدا شده و حل شوند.

سپس آب تشت را خالی کرده و مجدداً آب خالی در آن بریزید. دوباره پرده‌های ریسه‌ای را در ظرف قرار داده تا کف‌هایش را بشویید. با این کار از فرسوده شدن ریسه‌ها جلوگیری می‌کنید.

حواس‌تان باشد اگر در طی شستن گرهی ایجاد شد آن را باز کنید و پرده را صاف آویزان کنید. اگر پرده‌ها جایی آویزان هستند که برای رد شدن باید آن‌ها را کنار زد، هرگز پرده‌ را در محل خشک نکنید چرا که رفت و آمد و کنار زدن پرده موجب می‌شود که آن‌ها صاف خشک نشوند.

قالیچه یا حوله‌ای زیر جایی که پرده را آویزان کرده‌اید بیندازید تا قطرات آب طی خشک شدن روی آن بریزد.

اگر دست آخر آن طور که می‌خواستید ریسه‌ها صاف و خشک نشدند، می‌توانید حوله‌ای روی آن انداخته و با دمایی خیلی پایین، ریسه‌ها را اتو کنید.

چطور پردههای ریسهای را کوتاه کنیم؟

برای تعیین اندازه‌ی پرده‌های ریسه‌ای، حداقل یک روز باید آویزان شوند تا مطمئن شوید که چین و چروکیدگی‌ای که به خاطر بسته بندی ایجاد شده، روی اندازه‌شان تاثیر نگذارد.

برای بریدن از قیچی تیز استفاده کنید. توصیه می‌شود که از خط کش یا کاغذ برای صاف بریدن ریسه‌ها استفاده کنید.

هر چند وقت یک بار پرده ها را عوض کنیم ؟