پارچه پرده
پارچه پرده، پرده های حریر، دانتل، کتان، ساتن و مخمل مورد استفاده در دکوراسیون

به جرأت می توان گفت انتخاب پرده زیبا، مدرن و هماهنگ با دکوراسیون منزل می تواند شاهکاری از حسن سلیقه صاحب خانه باشد که نظر هر بیننده ای را به خود جلب کرده و فضای دکوراسیون داخلی را تحت تأثیر خود قرار می دهد. شاید تا مدتی قبل، استفاده از  پرده تنها برای پوشاندن پنجره و حفظ حریم خانه بود؛ اما امروزه نقش پرده و پارچه پرده در دکوراسیون داخلی بسیار پررنگ تر شده و می تواند اصلی مهم در طراحی دکوراسیون داخلی باشد. با توجه به اهمیت بی نظیری که نوع پارچه پرده در زیبایی دکوراسیون و هماهنگی با تم خانه دارد، بر آن شدیم تا برخی از انواع پارچه پرده و کاربرد آن ها را در این بخش معرفی کنیم.

توجه : جهت مشاهده تصاویر پرده به کانال تلگرام ما به آدرس sarvindecor@ مراجعه کنید

 

در انتخاب پارچه پرده وسواس داشته باشید!

شاید اگر با نگاهی ساده به موضوع بنگریم، نتوانیم به اهمیت نوع پارچه پرده و تأثیرش در دکوراسیون خانه پی ببریم. اما از دید کارشناسانه پرده از جمله لوازم دکوراتیو خانه به حساب می آید که علاوه بر طرح و رنگش باید جنسی هماهنگ با نوع و سبک طراحی داخلی خانه داشته باشد. علاوه بر هارمونی میان جنس پارچه پرده با محیط اطرافش و دیگر وسایل دکوراتیو خانه، انتخاب پارچه پرده مناسب برای قسمت های مختلف خانه نیز از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است و باید با وسواس و دقت بیشتری انتخاب و خریداری شود. انتخاب نوع پارچه پرده برای مکان های مختلف خانه از جمله اتاق نشیمن، اتاق خواب و آشپزخانه از جمله موارد پرکاربرد در دکوراسیون داخلی است که اگر به درستی صورت نگیرد می تواند نتیجه ای عکس در جلوه خانه داشته باشد.

 

لطافت و زیبایی با استفاده از پارچه پرده حریر

اگر به دنبال طرحی باظرافت و زیبایی خاص برای پرده خود هستید می توانید از پارچه پرده حریر استفاده کنید. لطافت و شفافیتی که در تاروپود پارچه پرده حریر نهفته است می تواند روح و جانی متفاوت به فضای خانه ببخشد. جنس پارچه پرده حریر قابلیت استفاده در دکوراسیون داخلی قسمت های مختلف خانه را دارد، به طور مثال می توانید از پرده حریر در دکوراسیون اتاق نشیمن، اتاق خواب و حتی آشپزخانه نیز استفاده کنید. پرده حریر علاوه بر جلوه زیبایی که به دکوراسیون خانه می دهد از عبور نور و روشنایی به داخل خانه جلوگیری نمی کند و این می تواند ویژگی مثبتی برای این نوع پرده باشد. البته فراموش نکنید که پارچه پرده حریر برای مکان هایی که در معرض مستقیم نور آفتاب قرار دارند اصلا توصیه نمی شود و بهتر است در این موارد از پارچه دیگری با جنس کتان و یا تترون به عنوان آستر برای این نوع پرده استفاده شود و از این طریق نور اتاق را تنطیم کنید. پرده حریر و دانتل به عنوان پرکاربردترین پارچه پرده ای است که بیشتر برای ایجاد فضایی متعادل و آرامش بخش در اتاق خواب و آشپزخانه توصیه می شود.

 

بیشتر بخوانید: دکوراسیون داخلی به رنگ سفید

 

خانه ای مدرن با پرده حریر و دانتل

امروزه بسیاری از جوانترها به سبک های دکوراسیون مدرن و ساده علاقمندی بیشتری نشان می دهند. از این رو، برای انتخاب پرده نیز به دنبال پارچه پرده ساده، مدرن و در عین حال زیبا و شیک می گردند. از جمله پیشنهادهای طراحان داخلی برای انتخاب پارچه پرده متناسب با سبک طراحی مدرن، پرده های حریر و دانتل طرح دار است. زیبایی طرح و نقش تنیده شده در این نوع پارچه ها سبب شده تا بتوان آن ها را به تنهایی مورد استفاده قرار داده و در عین سادگی، زیبایی بی نظیری را به فضای داخلی منزل ببخشد.

 

خانه ای ساده اما زیبا با پرده کتان یا ساتن

اگر خانه کوچک و در عین حال ساده دارید بهتر است از پارچه پرده کتان و یا ساتن برای دکوراسیون داخلی اش استفاده کنید. خوبی انتخاب این نوع پارچه ها برای پرده این است که دیگر نیازی به آستر ندارید. خوشبختانه با وجود تنوع در طرح و رنگ این دو نوع پارچه پرده، انتخاب و هماهنگ کردن آن با دکوراسیون داخلی بسیار آسان تر است. از آنجایی که استفاده از پارچه پرده ساتن فضا را روشن تر و دلبازتر می کند، برای خانه هایی با فضای کوچکتر و همچنین اتاق خواب کودک بسیار مناسب و زیبا می باشد.

 

استفاده از پرده های ابریشمی و مخمل برای ایجاد فضایی رسمی

در برخی موارد طراحان داخلی برای ایجاد فضاهای رسمی و اغلب برای اتاق های پذیرای، انتخاب پارچه پرده ابریشمی و یا مخملی را پیشنهاد می دهند. هر چند که می توان در این فضاها از انواع پارچه های کتان و نخی نیز استفاده نمود؛ اما از آنجایی که پارچه مخملی پارچه ای سنگین است، نسبت به دیگر انواع پارچه های پرده ای خوش حالت تر قرار می گیرد و در فضاهای رسمی نیز مناسب تر است. اگر اتاق پذیرایی در ابعاد بزرگتری باشد، هماهنگ کردن پرده های ساتن، مخمل و ابریشم با هم به عنوان والان، گوشواره و پرده میانی نیز می تواند جلوه زیبایی به طرح پرده اتاق پذیرایی ببخشد که البته فراموش نشود این کار باید با دقت بسیار و حسن سلیقه انجام شود. ایده ای دیگر برای استفاده از پارچه پرده مخمل استفاده از پارچه های دانتل و یا حریر سفید و شیری به عنوان پرده میانی است که می تواند بسیار زیبا جلوه کند.

 

محصولات مرتبط:

پرده زبرا تصویری طرح سه بعدی پروانه

پرده آماده پانچ آبی – مجموعه دو عددی