نکات و توصیه های مهم در انتخاب پرده پذیرایی
به این نکات و توصیه ها در انتخاب پرده پذیرایی دقت کنید!

شاید متعجب شوید وقتی بفهمید که چقدر طراحی و انتخاب پرده پذیرایی در طراحی داخلی منزل مهم است. یک اتاق یا سالن بدون در نظر گرفتن پرده اصلا کامل به نظر نمی رسد. با توجه به این موضوع می خواهیم سبک پرده های نشیمن را بررسی کنیم و به چگونگی تاثیر آنها در دکوراسیون نیز نگاهی بیاندازیم همچنین به دنبال راه هایی برای سفارشی کردن طرح ها متناسب با منزل شما باشیم.

قبل از انتخاب پرده مناسب برای پذیرایی باید ابتدا در مورد آن فکر کنید. جنس، بافت، اندازه، رنگ، سبک و چگونگی ترکیب آنها از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

تنوع جنس و مدل در پرده پذیرایی و اتاق نشیمن

 

اکثر کارشناسان از اینکه پرده ها را با برخی از عناصر دکوراسیون مانند قطعه ای از مبل، اکسسوری هایی مانند کوسن و یا حتی تابلو و آثار هنری که بر دیوار مجاور نصب است، هماهنگی داشته باشد اتفاق نظر دارند.

جنس و رنگ پرده پذیرایی را سعی کنید بر اساس میزان نوری که وارد اتاق می شود انتخاب کنید، به گونه ای که هم ساده باشند و در عین حال که از حریم خصوصی شما محافظت می کنند به طور کامل نور را مسدود نکنند.

به طور مثال در خانه هایی که نور زیادی وارد می شود استفاده از یک رنگ تیره برای پرده پذیرایی می تواند بسیار شیک به نظر برسد. پیشنهاد ما این است که اگر رنگ تیره انتخاب کردید، نوع پرده را به گونه ای انتخاب کنید تا به راحتی باز شوند تا در صورت نیاز نور بیشتری وارد اتاق شود و هم در یک روز آفتابی با بستن پرده به راحتی از تماشای تلویزیون لذت ببرید.

پرده ها می توانند چند نقش مهم در پذیرایی شما داشته باشند، به عنوان مثال پرده های بلند، باعث بلند نشان داده شدن ارتفاع منزل می شوند به همین دلیل همواره سعی کنید پرده های اتاق نشیمن را بلند انتخاب کنید حتی اگر پنجره های شما قدی نباشد.

 

رنگ پرده در تی وی روم

 

بیشتر بدانیم : انواع پرده های پذیرایی مجلل و روش های نصب آن ها

 

استفاده از آستری مناسب می تواند مزایای زیادی برای شما به همراه داشته باشد، این آستری می تواند هم به صورت پارچه و هم به صورت شید مانند پرده شید رول باشد، در زیر به بررسی برخی از فواید آستر برای پرده پذیرایی می پردازیم:

1- جلوگیری از اشراف همسایگان روبرو

2- جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید به داخل منزل

3- حفاظت از پرده در مقابل اشعه های آفتاب

4- در صورت عدم استفاده از آستری هنگام شب تیرگی فضای بیرون ، دید پرده شما را نازیبا و سایه دار می کند.

 

بلند بودن ارتفاع پرده در پذیرایی و اتاق نشیمن

 

برای داشتن دکوراسیونی یکپارچه انتخاب پرده یکی از رکن های اصلی کار را تشکیل می دهد؛ پرده انتخابی برای پذیرایی همان طور که در ابتدای امر نیز ذکر شد باید از نظر جنس و رنگ و بافت با دکوراسیون هماهنگی داشته باشد. می توانید برای پرده های پذیرایی از پرده های والان دار یا بدون والان استفاده کنید. اگر انتخاب شما داشتن پرده ای با والان برای پذیرایی است بهتر است پرده ای ساده انتخاب کنید تا فضای شما شلوغ نشود. اگر تمایل به داشتن آستری ندارید اما می خواهید از مزایای آن بهر مند شوید می توانید با انتخاب پارچه پرده ای ضخیم مثل مخمل و کتان بدون استفاده از آستری می توانید از ورود نور اضافی جلوگیری کنید.

 

نکته های تکمیلی برای انتخاب مناسب پرده پذیرایی

  1. برای بلند تر به نظر رسیدن سقف چوب پرده را تا جایی که امکان دارد بالا ببرید؛ هر چه پرده ها بالاتر قرار بگیرند ارتفاع خانه به نظر بزرگ تر می آید.
  2. تنها دلیل استفاده از آستری را جلوگیری از نور اضافی و خراب نشدن پرده ندانید بلکه بهتر است بدانید که استفاده نکردن از آستر در شب باعث سایه افتادن روی پرده و تیرگی آن و کم شدن زیبایی آن خواهد شد.
  3. در صورتی که دوست دارید طرفین پرده از پارچه های ضخیم استفاده کنید ولی از طرفی هم نمی خواهید که نور فضای شما کم شود اگر کنار پنجره ها دیوار خالی وجود دارد می توانید چوب پرده را بلند تر بگیرید و این پرده های ضخیم را برای پوشاندن قسمت خارجی پنجره و روی دیوار ها در نظر بگیرید.
  4. انتخاب پرده هایی که تا یک سوم پایینی ساده هستند و سپس طرح دار می شوند انتخاب هوشمندانه تری است.
  5. اگر پنجره های بلندی دارید می توانید بالای آن را با رنگی خاص تزئین کنید و الزاماً نباید تزئینات را به قسمت های پایینی اختصاص دهید.
  6. در صورتی که پنجره ای کوتاه و معمولی دارید که می خواهید برای آن پرده انتخاب کنید؛ پرده ای که حاشیه پایینی آن تزئینات دارد جلوه زیباتری به فضا می بخشد.

نکته دیگری که در این قسمت می خواهیم مطرح کنیم ترکیب مناسب پرده ها با یکدیگر است. به عنوان مثال شما یک پارچه مخمل طرح دار برای پذیرایی خود انتخاب کردید، اگر میخواهید آن را با پرده حریر ترکیب کنید حتما سعی کنید از حریر ساده استفاده کنید تا باعث ایجاد شلوغی نشود.

برای انتخاب پرده پذیرایی می توانید از یک مشاور قابل اطمینان در این حوزه مشورت بخواهید چرا که شما و اطرافیانتان چند سال یک بار یا نهایتاً هر سال برای پرده های منزل خود اقدام به تحقیق و خرید می کنند اما این افراد در روز چندین بار با این موضوع رو به رو می شوند و تجربه ای چندین برابر هر از کدام از ما دارند.

استفاده از آستر پارچه ای و شید رول

پرده کتیبه دار برای پذیرایی انتخاب کنیم یا والان دار؟

پرده های کتیبه دار برای پذیرایی می توانند انتخاب مناسبی باشند. در دسته پرده های شیک و کلاسیک قرار می گیرند و می توان آن ها را با چند رنگ ترکیب کرد. شاید فضا های کوچک آپارتمان های امروزی پذیرای شلوغی والان ها نباشند. همین طور پرده های کتیبه دار معمولاً قیمت کم تری نسبت به مدل های والان دار دارند و از تنوع بیشتری هم برخوردار هستند. اگر تصمیم گرفتید که از مدل های کتیبه دار که دارای طرح هستند استفاده کنید بهتر است از پارچه های ساده استفاده شود.

 

مطالب مرتبط:

با چند روش ساده یک دکوراسیون پذیرایی مدرن ایجاد کنیم

اگر علاقه مند به ترکیب زرد و طوسی برای پرده پذیرایی هستید این نوشته را از دست ندهید!