مزایای پارکت
مزایای پارکت

 

یکی از دغدغه های بزرگ برای تغییر دکوراسیون داخلی منزل و یا حتی محل کار، انتخاب کف پوشی مناسب و خوب است. از آنجایی که کف پوش می تواند از جمله مهم ترین عوامل تأثیرگذار در دکوراسیون داخلی باشد، شناخت کافی درباره انواع کفپوش ها و در نهایت انتخاب بهترین کفپوش از جمله الزامات در این زمینه است. بدین جهت در این بخش به معرفی مزایای کاربردی پارکت ها به عنوان یکی از انواع مناسب ترین کف پوش ها می پردازیم و برخی از این مزایا را برمی شماریم.

ایجاد فضایی لوکس با استفاده از پارکت

چوب یکی از لوکس ترین اشیاء و مصالح در دکوراسیون داخلی به شمار می آید. از آنجایی که پارکت یکی از مشتقات چوبی است در زیباسازی دکوراسیون نقش بسیار مؤثری ایفا می کند. تنوعی که در رنگ و طرح پارکت ها وجود دارد، سبب شده تا این نوع کف پوش یکی از لوکس ترین، مدرن ترین و چشم نوازترین کفپوش انتخابی برای ساختمان باشد. امروزه پارکت ها به دو روش طبیعی و صنعتی در بازار موجود هستند که البته با توجه به دلایل زیست محیطی و صرفه جویی در هزینه ها، پارکت های صنعتی و اصطلاحاً پارکت لمینت بیشتر استفاده می شود.

چرا باید برای دکوراسیون داخلی، پارکت را انتخاب کرد؟

در میان بسیاری از کف پوش هایی که در دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می گیرند، می توان پارکت را کف پوشی مناسب هم از لحاظ قیمت و هم دوام و کاربرد به شمار آورد. این نوع کف پوش علاوه بر ظاهر زیبایش عایق بسیار خوبی برای سرما، گرما و صدا می باشد.  کف پوش پارکت بر خلاف موکت و فرش، مانع جذب گرد و خاک می شود و از آنجایی که از چوب ساخته شده است نرم بوده و می تواند برای کودکان و سالمندان نیز مناسب باشد. این نوع پارکت کف اتاق را در تابستان خنک و در زمستان گرم نگه می دارند و اشیای بلوری و چینی نیز در برخورد با آن ها به راحتی شکسته نمی شوند.

پارکت از جمله مصالح سبک و قیمت مناسب است که با داشتن سطحی مقاوم و باودام، توانسته در زمره کفپوش های پر مصرف و موفق در بازار به شمار رود. نظافت پارکت بسیار آسان می باشد و این امر نیز می تواند از دیگر دلایل محبوبیتش در میان مصرف کنندگان باشد.

پارکت یکی از متنوع ترین کفپوش های ساختمانی از لحاظ رنگ و طرح است که در واقع هر فردی با توجه به سبک دکوراسیون داخلی خود و سلیقه فردی اش، می تواند مدل مورد نظر خود را انتخاب نماید.
پارکت ضد خش بودن بوده و در برابر هر گونه حرارت مستقیم و غیرمستقیم مقاومت می کند، از این رو می توان ویژگی نسوز بودن را نیز به پارکت ها نسبت دارد. پارکت ها از معدود کفپوش های مدرن و صنعتی هستند که ثبات رنگ داشته و در برابر اشعه های UV از بین نمی روند. سایش، فشار و ضربه نیز نمی تواند سبب از بین رفتن این نوع کفپوش شود.

جالب است بدانید پارکت را از نظر سلامت، بهداشت و پاکیزگی سالم ترین کف پوش جهان می دانند؛

از مزایای پارکت ، صرفه اقتصادی در خرید پارکت می باشد .
علاوه بر قیمت مناسب پارکت که یکی از فاکتورهای مهم در صرفه جویی هزینه های خرید کفپوش برای خانه است، می توان مهم ترین ویژگی اقتصادی پارکت ها را قابلیت انتقال پذیری آن از یک محل به محل دیگر دانست. در این صورت با جابجایی از خانه ای به خانه ای دیگر می توانید پارکت ها را نیز به محل جدید انتقال دهید و دیگر بابت خرید پارکت جدید متحمل هزینه نشوید. علاوه بر این امر، با استفاده از پارکت لمینت، کف ساختمان نیز آسیب نمی بیند. حتی اگر از طرح پارکت خود خسته شده اید، می توانید آن را به عنوان پارکت دست دوم بفروشید و برای خانه خود طرحی جدید را تهیه کنید و یا آنکه بر روی کفپوش قبلی خود پارکت جدید را نصب کرده و مورد استفاده قرار دهید.

پارکت به دلیل مقاومت حرارتی پایین نسبت به دیگر کف پوش های مصرفی، کفپوشی مناسب برای استفاده اقتصادی از سیستم گرمایش کف است. از طرفی دیگر مقاومتی که در پارکت ها وجود دارد می تواند این کف پوش را سالیان سال به عنوان یک کالای باارزش نگهداری کرده و از قیمت آن کاسته نشود .

از طرفی دیگر خرید پارکت با ضمانت نامه می تواند این کالا را به مدت 10 الی 20 سال برای شما تضمین کند.

آسان بودن نصب پارکت ها نیز می تواند هزینه نصب آن ها را کاهش داده و با هم مقرون به صرفه تر باشد. پارکت های صنعتی لمینت پس از نصب نیازی به ساب و لاک ندارند و طی یک الی دو روز به سعرت نصب می شوند.

یکی دیگر از جنبه های اقتصادی پارکت را می توان پیشگیری از بیماری های مفصلی و همچنین جلوگیری خطرات و خسارات احتمالی دانست. خوشبختانه با وجود این که پارکت ها عایق خوبی برای سرمای کف هستند؛ می توانند از بیماری های مفصلی و روماتیسم جلوگیری کنند. از طرف دیگر به دلیل اینکه پارکت ها سطحی لغزنده ندارند، از خطرات سرخوردگی و شکستگی های احتمالی جلوگیری می کنند.

دکوراسیونی زیباتر با استفاده از مزایای پارکت

پارکت ها از جمله مصالح کلاسیکی که هستند که پس از نصب شدن فضایی گرم و صمیمی را به خانه می بخشند. می توان گفت پارکت ارزش بسیاری به خانه می بخشد و هر گاه طراحان داخلی می خواهند محیطی را بسیار لوکس و زیبا جلوه دهند از پارکت استفاده می کنند. از این رو در بسیاری از خانه ها، هتل ها و ادارات لوکس از پارکت به عنوان کف پوشی لوکس و زیبا استفاده می کنند.

خوب است بدانید که همه پارکت های طبیعی و چوبی یکسان نیستند و با توجه به نوع چوب مصرفی آن ها از لحاظ کیفیت، طرح و نما متفاوت هستند. از طرفی دیگر کفپوش های لمینت و صنعتی نیز به دو گروه الواری و پارکتی تقسیم می شوند و از لحاظ رنگ، طرح، شیار، برجستگی ها و موج  بسیار متنوع و متعدد هستند.  بدین جهت باید با آگاهی کامل و شناخت کافی در زمینه انواع پارکت ها و همچنین با در نظر گرفتن سبک دکوراسیون داخلی خود، دیگر وسایل دکوراتیو و فضای مورد نظر بهترین و مناسب ترین پارکت را خریداری کرده و مورد استفاده قرار دهید.