چه رنگی مناسب پرده پذیرایی می باشد ؟
رنگ پرده پذیرایی را چگونه هماهنگ با دکوراسیون انتخاب کنیم؟

هنگامی که وارد یک خانه می شویم ممکن است ابتدا فقط مبلمان و وسایل دکوری آن را ببینیم و به نحوه چیدمان آن دقت کنیم. اما چیزی که تا حد زیادی به خانه حس گرما و زندگی می بخشد، پرده های آن است. شاید پرده ها کمتر از المان های دیگر به چشم بیایند اما اگر نباشند، نبود آن ها به شدت حس می شود و فضا سرد و بی روح جلوه می کند. علاوه بر نوع و سبک پرده اتاق پذیرایی، رنگ آن نیز بسیار اهمیت دارد و انتخاب رنگ مناسب می توان دکوراسیون شما را از این رو به آن رو کند. یک انتخاب نامناسب برای رنگ پرده اتاق پذیرایی می تواند زیبایی تمام مبلمان خانه را نیز از بین ببرد و باعث شود آن ها به چشم نیایند. در عین حال، اگر رنگ آن ها به درستی انتخاب شود می توانند شما را شگفت زده کنند. نکات مهمی در انتخاب رنگ پرده نقش دارند که در این مطلب به آن ها می پردازیم. با ما همراه باشید.

 

انتخاب رنگ پرده پذیرایی را از کجا شروع کنیم؟

ابتدا به فضای خود نگاه کنید. اگر سالن پذیرایی شما کوچک است بهتر است از رنگ های روشن استفاده کنید. رنگ های جیغ یا تیره باعث می شوند که فضا کمی کوچک تر به نظر برسد. پرده های تیره رنگ باعث می شوند که نور به اندازه کافی وارد فضا نشود و این موضوع علاوه بر کوچک شدن فضا، باعث تاریک شدن خانه می شود. اما اگر اتاق پذیرایی شما بزرگ و پر نور است می توانید به راحتی رنگ های پر رنگ یا تیره را انتخاب کنید. پرده های طرح دار نیز برای این فضاها مناسب اند و شور و نشاط را به اتاق پذیرایی شما می بخشند.

 

همچنین بخوانید: نکات مهم در انتخاب پرده پذیرایی

 

پرده حریر برای پذیرایی

چگونه رنگ پرده پذیرایی را با وسایل دیگر ست کنیم؟

برای ست کردن پرده با دیگر مبلمان به طور کلی سه روش وجود دارد:

  1. رنگ پرده اتاق پذیرایی را دو درجه پر رنگ تر یا کم رنگ تر از مبلمان، فرش یا دیوارها انتخاب کنید. به طور مثال اگر مبلمان شما سفید است، پرده های طوسی یا عاجی انتخاب کنید. دقت کنید که اگر پرده، مبلمان و دیوارها دقیقا به یک شکل باشند باعث می شود به مرور زمان خسته شوید و این ترکیب برایتان خسته کننده شود.
  2. بین رنگ مبلمان و پرده، تضاد ایجاد کنید. این سبک انتخاب رنگ محیط را بسیار جذاب و منحصر به فرد می کند. می توانید رنگ های سرد و گرم را در کنار یکدیگر بگذارید. مانند آبی و سرخابی
  3. رنگ های خنثی را به کار بگیرید. این رنگ ها به راحتی با هر دکوراسیون و هر رنگی ترکیب می شوند و ست کردن آن ها با مبلمان خانه کار سختی نیست. مانند رنگ های طوسی، خاکستری و کرم.

قبل از انتخاب رنگ پرده اتاق پذیرایی بهتر است کمی از تاثیرات رنگ ها بدانید. در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

 

بیشتر بخوانید: 5 رنگ پرده مناسب مبلمان طوسی و خاکستری

 

پرده قرمز برای پذیرایی

پرده آبی فیروزه ای

این رنگ باعث ایجاد آرامش می شود و فضایی آرام و راحت برای شما فراهم می کند. ممکن است استفاده بیش از حد از این رنگ فضا را کمی سرد کند. اگر از پرده های آبی فیروزه ای استفاده می کنید، بهتر است از المان های زرد رنگ یا خردلی نیز استفاده کنید. به طور مثال کوسن های مبل ها را زرد رنگ انتخاب کنید. اگر مبل های شما طوسی یا بژ هستند پرده آبی فیروزه ای گزینه ای مناسب برای شماست. اگر به دنبال آرامش هستید از این رنگ در اتاق پذیرایی خود استفاده کنید.

پرده نارنجی رنگ پذیرایی

رنگ نارنجی، نشاط و انرژی به همراه دارد. این رنگ را در فضاهایی از خانه استفاده کنید که در آنجا با افراد خانواده دور هم جمع می شوید زیرا حس هیجان را به شما القا می کند. برای اتاق پذیرایی یا اتاق نشیمن از این رنگ استفاده کنید تا شادی را به خانه خود ببرید. اگر به تعامل با افراد خانواده یا مهمان های خود علاقه زیادی دارید، می توانید از پرده های نارنجی استفاده کنید تا شور و نشاط را در محیط ایجاد کنید.

پرده زرد رنگ پذیرایی

رنگ زرد برای پرده اتاق پذیرایی انتخابی بسیار مناسب است. این رنگ نور خورشید را به شکل زیبایی از خود عبور می دهد و لطافت خاصی به فضا می بخشد. رنگ زرد، با خود صمیمت را به همراه دارد. پرده های زرد مایل به نارنجی برای فصل پاییز بسیار جذابند مخصوصا اگر پارچه پرده کمی ضخیم باشد. به طوری که انگار پاییز را به خانه آورده اید.

پرده طوسی برای پذیرایی

پرده سبز

رنگ سبز علاوه بر اینکه حس طراوت و تازگی را به همراه دارد باعث ایجاد آرامش نیز می شود. استفاده از پرده های سبز تیره، دکوراسیون خانه شما را غنی تر نشان می دهد. این رنگ پرده باعث می شود خانه کمی بزرگ تر به نظر برسد. اینکه چه رنگی از طیف رنگ سبز را انتخاب کنید به سلیقه شما بستگی دارد. حواستان باشد که در استفاده از رنگ سبز زیاده روی نکنید.

پرده بنفش

استفاده از پرده بنفش کم رنگ مایل به یاسی باعث ایجاد نوری صورتی رنگ در خانه می شود که بسیار لذت بخش است. پرده های بنفش تیره یادآور دکوراسیون کاخ ها است و فضا را سلطنتی و سنگین نشان می دهد. جنس پرده بنفش تاثیر زیادی در حسی که آن در فضا ایجاد می کند دارد. به طور مثال پرده حریر بنفش حس لطافت دارد در صورتی که پرده بنفش مخملی سلطنتی و غنی تر است.

در انتخاب رنگ پرده به سلیقه خود توجه کنید و رنگی را انتخاب نکنید که پس از مدتی از چشمتان بیفتد. شما چه رنگی را برای پرده اتاق پذیرایی خود ترجیح می دهید؟

 

مطالب مرتبط:

چگونگی هماهنگی کوسن با مبل