تفاوت پارکت و لمینت

تفاوت پارکت و لمینت

تفاوت پارکت و لمینت چیست و شما کدام را ترجیح می دهید ؟

مقدمه

پارکت در کنار سنگ و سرامیک از رایج ترین کفپوش های خانه ما ایرانیان است. شاید برایتان جالب باشد بدانید زادگاه این کفپوش کشورهای آلمان و سوئیس می باشد و عده ای از مهندسان آلمانی آن را در سال 1339 به ایران وارد کردند.

امروزه نسل جدیدی از این کفپوش ها با نام لمینیت (laminate)  یا به اصطلاح پارکت لمینت وارد بازار شده است .

آیا تا به حال فکر کرده اید تفاوت پارکت و لمینت چیست ؟ آیا هنگام خرید می دانید کدامیک مناسب شما می باشد ؟ در این مقاله قصد داریم تفاوت های میان پارکت و لمینیت را برای شما عزیران به طور مفصل توضیح داده تا راحت تر بتوانبد کفپوش منزل خود را انتخاب کنید.

ساختار تشکیل دهنده

مهمترین تفاوت پارکت و لمینت ساختار تشکیل دهنده آن است ، پارکت ها از چوب درختان طبیعی ساخته می شوند در حالی که جنس لمینیت از HDF (الیاف فشرده شده) می باشد و مانند پارکت از چوب درختان ساخته نمی شود.

طریقه نصب

پارکت را با چسب مخصوص به کف اتاق می چسبانند و پس از خشک شدن چسب ، سطح روی آن را ساب و لاک می زنند تا صیقلی شود .

اما بر خلاف پارکت های چوبی پارکت لمینت ها به کف اتاق نمی چسبند بلکه توسط شیارهایی که به آنها کلیک گفته می شود و دور تا دور لمینت وجود دارند به صورت نر و ماده در هم قفل می شوند .

افزایش سطح کار باعث بیشتر شدن سطح پارکت لمینت های در هم قفل شده می شوند و همین باعث نگهداری پارکت لمینت ها بر روی کف بدون استفاده از چسب می باشد.

استفاده مجدد

به علت عدم استفاده از چسب در پارکت لمینت ها کف اتاق آسیب نمی بیند و همچنین از دیگر تفاوت پارکت و لمینت این است که لمینیت ها را می توان تا چندین بار نصب ، جمع آوری و مجددا در محل دیگری نصب کرد.

عایق صدا

از مزایای پارکت لمینت ها نسبت به پارکت های چوبی این است که پارکت لمینت ها به علت فومی که قبل از نصب در زیر آن پهن می شود تا حدود زیادی عایق صدا می باشند.

همچنین فوم زیرین علاوه بر عایق صدا ، عایق حرارت و برودت نیز می باشد.

مقاومت در برابر آب

از دیگر تفاوت پارکت و لمینت میزان مقاومت آنها نسبت به آب می باشد . پارکت چوبی نسبت به آب فوق العاده حساس بوده و در صورت تماس با آب سریعا دچار تورم می شود ( به اصطلاح باد می کند) ، اما پارکت لمینت ها به علت دارا بودن پارفین واکس بر روی کلیک ها مانع از نفوذ آب به هسته اصلی کار شده و تا چند ساعت می تواند آب را بدون اینکه به لمینیت آسیبی برساند بر روی سطح خود نگه دارد.

اما همین پارکت لمینت ها نیز از زیر نسبت به آب حساس بوده ، به همین دلیل برای ساختمان ها و منازلی که گرمایش از کف دارند از فوم مخصوص (فوم ویسکوزه) استفاده می شود.

مقاومت در برابر خط و خش

پارکت های چوبی در برخورد با اشیا نوک تیز حسا بوده و خش می افتد به همین دلیل پس از گذشت چند سال لازم است تا سطح آن مجددا ساب و لاک بخورد . درحالی که لمینیت ها به علت وجود لایه اکسید آلومینیومه بر روی سطح آن نسبت به خط و خش بسیار مقاوم تر هستند .

سرعت نصب

از دیگر تفاوت پارکت و لمینت سرعت در نصب آنها می باشد . سرعت نصب و اجرای پارکت لمینت ها بسیار بیشتر از پارکت های چوبی می باشد ، به طوریکه یک نصاب ماهر می تواند در حدود روزی 100 متر لمینیت نصب کند.

همچنین بعد از نصب لمینیت می توان سریعا وسایل را روی آن چیند در حالی که بعد از نصب پارکت چوبی باید به آن ساب و لاک زد به همین دلیل برای چیدن وسایل حداقل 24 ساعت زمان نیاز است.

هزینه خرید و نگهداری

هزینه خرید ، نصب و اجرای پارکت لمینت به مراتب پایین تر از پارکت های چوبی می باشد ، بعلاوه پارکت چوبی به علت اینکه هر چند سال یکبار نیاز به ساب و لاک دارد ، دارای هزینه نگهداری بیشنری نسبت به لمینیت می باشد.

حشرات و جانوران ریز

مهمترین تفاوت پارکت و لمینت جنس تشکیل دهنده آن است ، پارکت های چوبی به علت اینکه از چوب طبیعی ساخته می شوند ، احتمال به وجود آمدن جانوران و حشرات ریز وجود دارد.

حفظ جنگل و محیط زیست

پارکت لمینت ها به علت اینکه از الیاف فشرده شده تهیه می شوند در مقایسه با پارکت که از چوب طبیعی درختان تهیه می شوند به محیط زیست کمتر آسیب زده و استفاده از لمینیت به جای پارکت باعث می شود درختان کمتری قطع شوند.

 خلاصه مقاله ( زمان مطالعه 1 دقیقه )

تفاوت پارکت و لمینت را می توان به طور خلاصه اینگونه بیان کرد : پارکت لمینت ها نسبت به پارکت های چوبی از تکنولوژی جدیدتری برخوردار هستند و دارای مزایای زیادی نسبت به پارکت های چوبی می باشند ، از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– مقاومت بیشر در برابر آب

– استحکام بیشتر در برابر خط و خش

– سرعت نصب بالاتر

– هزینه خرید ، نصب و نگهداری کمتر

– قابلیت استفاده مجدد

– عدم تجمع حشرات و جانوران ریز

– دوستدار محیط زیست

نمونه پارکت لمینت های ما

برای مشاهده نمونه پارکت لمینت ها اینجا را کلیک کنید.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.