پرده آشپزخانه
انواع پرده آشپزخانه جدید و مد روز در دکوراسیون امروزی!

آشپزخانه انعطاف بیشتری در تعیین سبک خود در مقایسه با سایر بخش های خانه نشان می­‌دهد. یک آشپزخانه می‌­تواند روستیک، مدرن، سنتی و حتی تلفیقی باشد و پرده هم به عنوان یک عضو مؤثر در تعیین این فضا علاوه بر کاربرد خود نقش دارد. در عین حال که آشپزخانه بیشتر یک محیط کاربردی و غیر نمایشی است و هر وسیله­‌ای در آن باید کارکرد خود را داشته باشد. انواع پرده آشپزخانه هم بعنوان عنصر اصلی در نمای این فضا نقش ویژه‌ای دارد. در ادامه به گستره­‌ی انتخاب در پرده آشپزخانه پرداخته می­‌شود:

پرده­ آشپزخانه شید رول

پرده­ های شید رول می­‌توانند به صورت رول در بالای پرده­ پذیرایی و دور چوب پرده جمع شوند و از نظر باز و بسته شدن کاملاً راحت و بی­ دردسر هستند. به وسیله­‌ی کشیدن یک بند نواری، پرده روی محور حرکت کرده و بالا و پایین می­‌رود. به خاطر جنس این پرده­ ها، امکان چاپ تصاویر مختلفی روی صفحه­‌ی چنین پرده­ هایی وجود دارد. به همین علت پرده­ های شید رولی می­‌توانند به عنوان یک تابلو، یا بخشی از دکوراسیون فضا محسوب شوند. تنوع ظاهری آنها هم آنقدری هست که هر فرد بسته به حال و هوای فضای خود یک پرده­ شید رول مناسب پیدا کند. همچنین که چنین پرده­ هایی می­توانند پرده­ های ضدآب محسوب شوند و برای محیط‌های مرطوبی مانند حمام و سرویس بهداشتی هم مناسب باشند. در کنار این ویژگی­‌ها، شیدهای رولی عموماً ضخیم بوده و برای افرادی که میلی به نور شدید ندارند مناسب هستند.

 

بیشتر بخوانید: 4 فاکتور اصلی در انتخاب پرده مناسب

 

پرده آشپزخانه­ پیلی دار

پرده­ پیلی دار ریلی و منگنه­‌ای از انواع پرده­ های ساده و مرسوم هستند که روی ریل یا چوب پرده روی محور افقی حرکت می­‌کنند. بسته به نوع پارچه، این نوع پرده می­‌تواند ساده­ ترین انتخاب برای آشپزخانه باشد. این پرده­ های پیلی­ دار می­‌توانند به طرق مختلفی جمع شوند. خواه به کناره بروند و خواه از وسط جمع شوند. همچنین که داشتن دو چوب پرده در بالا و پایین پرده، باعث می­‌شود پرده در وسط جمع شود و می­‌تواند آنها را به شکلی سنتی و قدیمی نشان دهد.

پرده­ کرکره­ ای

پرده­ کرکره­ ای معرف حضور همه هست و نور را از بین صفحات باریک خود عبور می­‌دهد. از آنجایی که پرده­ آشپزخانه نیاز به شست و شوی مداوم دارد، پرده­ کرکره­ ای شاید انتخاب مناسبی باشد چون نیاز به شست و شو ندارد و به راحتی با دستمال تمیز می‌شود.

پرده­ زبرا آشپزخانه

این پرده­ ها از دو لایه پارچه تشکیل شده‌اند: تور و پارچه­ اصلی.

ساختار پرده­ های زبرا به این شکل است که تور با فاصله­‌ای ثابت از پارچه­ رویی و اصلی قرار گرفته و حرکت کل پرده، می­‌تواند کل پرده را تغییر ظاهر دهد و میزان ورود نور را کنترل کند. پرده­ زبرا عملاً کارکرد کرکره را دارد و به همان شکل با چرخیدن صفحات، ورود و خروج نور کنترل می­‌شود. با این تفاوت که جنس صفحات از پارچه است و یک تور یکپارچه هم پرده را همراهی می­‌کند. پرده­ های زبرا آشپزخانه معمولاً ظاهر ساده­‌تر و یکدست­‌تری را برای مهیا می‌کنند.

پرده­ ورمن یا باندی برای پرده آشپزخانه

پرده­ ورمن درواقع می­‌تواند یکی از پرده­ های نوع زبرا محسوب شود. این پرده هم با دو لایه­‌ی تور و پارچه­ دیگر همراه می­‌شود و به دلیل وجود نوارهای باریک روی پارچه؛ که نگهدارنده­ قسمت پارچه­‌ای است، به نام پرده­ باندی هم شناخته می­‌شود.

پرده­ باند می­‌تواند صفحات گوناگونی را درون خود جا دهد. صفحات می­‌توانند صاف یا موج­دار باشند و بعد از چرخش شکل ظاهری صاف یا موجدار به پرده بدهند. در صورت ساده بودن صفحات پارچه، یک پرده­ صاف یکدست ساخته خواهد شد و در مقابل، تکه­‌های صفحات موج­دار در نهایت یک پرده­ با موج­‌هایی متناوب در اختیار می­‌گذارد که نسبت به حالت قبلی سادگی کمتری دارد.

 

همچنین بخوانید: خرید انواع پرده آشپزخانه با تصاویر و قیمت به روز 

 

پرده آشپزخانه­ چوبی

پرده­ چوبی آشپزخانه می­‌تواند برای خیلی از فضاها مناسب باشد و روح و جان بیشتری به محیط آشپزخانه ببخشد. بسته به رنگ کابینت­ ها و کاشی­‌ها، یا حتی میزان و شدت نور آفتاب در آشپزخانه می­‌شود از انواع پرده­ های چوبی با رنگ و شکل متفاوت استفاده کرد:

  • یکی از پرده­ های چوبی برای آشپزخانه می­‌تواند پرده­ کرکره­ ای باشد. پرده­ کرکره­‌ای چوبی معمولاً از جنس بامبو یا افرا ساخته می­‌شود و حس طبیعی­‌تری به آشپزخانه می­‌دهد. در عین حال که به راحتی قابل تغییر و کنترل است. یکی دیگر از مزیت­‌های این نوع پرده، قابلیت تمیز کردن آن در جای خود است و نیازی به شستشو ندارد که عموما در بازار با دو تیغه متداول پرده کرکره چوبی 25 میل و 50 میل در دسترس است.
  • پرده­ حصیری، دومین شکل از پرده­ های چوبی آشپزخانه است که ظاهری ساده و غیرلوکس دارد اما اگر با باقی وسایل و تجهیزات هارمونی داشته باشد می­‌تواند آشپزخانه­‌ای خواستنی بسازد و مشوق هر فردی برای استفاده از پرده­ حصیری برای آشپزخانه باشد. به خصوص که فضای آشپزخانه پتانسیل استفاده از متریال حصیری را دارد و می­‌تواند در کنار دیگر وسایل مثل سبدها، ظروف و پارچه­ ها هماهنگی ایجاد کند، اما همین متریال حصیر با جایی مانند اتاق خواب یا هال کمتر همخوانی دارد.

پرده­ حصیری به دو شکل پلیسه­‌ای یا رولی می­تواند باز و بسته شود؛ به این معنا که یا تا بخورد و به این شکل از طولش کم شود، یا دور یک میله جمع شود. باز هم بسته به نوع فضا، انتخاب یک روش باز و بسته شدن پرده در حال و هوای آشپزخانه مؤثر است.

 

پرده آشپزخانه رومن

 

پرده­ رومن انتخاب مینیمال برای پرده آشپزخانه

پرده­ رومن از یک صفحه پارچه­ صاف تشکیل می­‌شود که روی محور عمودی حرکت می­‌کند و در طول پرده تا می­‌خورد تا جمع شود. شکل حرکت این پرده و سازه­‌ی آن می­‌تواند ساده محسوب شود و حتی اگر پارچه­ سنگین و نفیس و رسمی­‌ای هم برای این پرده انتخاب شود باز در محیط حساس آشپزخانه دست و پا گیر نیست، پارچه­ آویزان اضافه و تزئیینی ندارد و در عین حال عملکرد کنترل نور خود را انجام می­‌دهد.

نورگیر بودن خانه و به خصوص آشپزخانه از عوامل محبوب در انتخاب یک خانه است. در عین حال معمولاً کم پیش می­آید که آشپزخانه پنجره­‌های عریض و قدی بزرگی داشته باشد اما با این وجود باز هم پنجره در این فضا کاملاً جلب توجه می­‌کند، در هرجای آشپزخانه و به هر اندازه که باشد.

 

مطالب مرتبط:

ایده هایی برای تزیین آشپزخانه – بخش اول آشپزخانه های سنتی